Expedičná Tatra, ktorá sa vydala na cestu okolo sveta, mala vážnu nehodu. Nákladiak sa aj s posádkou zrútil do rokliny v autonómnej oblasti Pamír v Tadžikistane pri hranici s Afganistanom.
Deväťčlenná posádka expedičného špeciálu, ktorý je na cestách od februára 2020, smerovala k horúcim prameňom Bibi Fatima, keď sa v nadmorskej výške 3000 metrov pod autom zosunula cesta. Tatra sa dvakrát pretočila cez strechu a v prudkom svahu ju zastavili až stromy, približne 15 metrov pod cestou.
Všetci členovia expedície vyviazli bez vážnych zranení, majú však narazené končatiny, pomliaždeniny a tržné rany.
O incidente, ktorý sa stal ešte vo štvrtok 5. septembra, informoval prostredníctvom statusu na facebooku zakladateľ projektu Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček. Aj on sa v čase nehody nachádzal vo vozidle.
Ďalší z posádky, ambasádor projektu a architekt Petr Kolář, pomáhal koordinovať záchrannú akciu a zorganizoval aj presun zranených do mesta Dušanbe, kde posádku ošetrili zdravotníci. Následne sa všetci vrátili do Prahy.

„Veľká vďaka patrí nielen Veľvyslanectvu Českej republiky v Taškente, konkrétne pánu veľvyslancovi Lubomírovi Frebortovi, ale aj miestnej a turistickej polícii, veliteľstvu vojenského okruhu v oblasti Eshkashem a v neposlednom rade aj ministerstvu pre mimoriadne udalosti,“ poďakoval sa Havlíček prostredníctvom sociálnej siete, ktorý zostal na mieste, aby koordinoval práce na vyťahovaní Tatry.
Tatra je rozbitá
„Bohužiaľ, auto sa zatiaľ nepodarilo posunúť. Aktuálne sa rozširuje zrútená cesta, aby na miesto mohla vyraziť ťažká technika. Poškodenie expedičného špeciálu je však značné,“ informoval šéf celého projektu.
Miestna polícia pri vyšetrovaní skonštatovala, že za nehodu môže nekvalitné podložie cesty so sypkým podkladom. Zradná cesta má ročne na svedomí viacero nehôd, tento rok sa z nej už zrútil aj terénny karavan z Holandska.

Podľa skúseného dobrodruha Havlíčka nič nenasvedčovalo tomu, že by sa cesta mohla zrútiť, predtým po nej prešlo viacero veľkých nákladných áut.
„Bezpečnosť posádky pre mňa bola, aj je, vždy na prvom mieste. Tí, ktorí sa so mnou na cestu vydali, môžu potvrdiť, že keď som si nebol istý kvalitou alebo zjazdnosťou, zastal som a celú trasu si prešiel. Niekedy som tým ľudí asi dosť hneval, ale nechcel som riskovať,“ uviedol Havlíček s tým, že často nechával posádku radšej vystúpiť a rizikový úsek prešiel sám.
Nehode už nestihol zabrániť
Vedúci expedície opísal aj chvíle pred nehodou. „Na kritickom mieste som začal cítiť, ako sa zadná časť našej Tatry trhá. Auto malo zaradený aj predný pohon, čo je v tomto teréne bežný postup. Napriek tomu bola udalosť záležitosťou okamihu. Počítali sa sekundy. Pridával som sprudka plyn a inštinktívne som uzamkol zadnú nápravu, aby kolesá dostali silu vyhrabať sa. Nepomohlo to a auto sa začalo zosúvať,“ hovoril o momentoch hrôzy.

Projekt Tatra okolo sveta 2 nadväzovala na slávnu expedíciu z konca 80. rokov. V prvej etape sa účastníci vydali z Prahy cez Európu do Ázie a následne sa presunuli do Afriky na absolvovanie druhej etapy. V tej tretej prešla Tatra Južnou Amerikou.
Teraz mal expedičný špeciál namierené do Mongolska, odkiaľ sa už mal vrátiť do Českej republiky.
Chystá sa zbierka na záchranu Tatry
Zatiaľ nie je jasné, aký bude ďalší osud expedície a najmä poškodeného vozidla. Na rozdiel od prvej Tatry okolo sveta ide o neziskový projekt a jeho autor priznáva, že po celý čas je na hrane udržateľnosti.
Cieľom projektu pritom nebolo vzdať hold pôvodnej výprave, ale sprostredkovať zážitky z expedičného cestovania ľuďom, ktorí by sami nemali takúto možnosť. Preto účasť na cestách otvoril pre verejnosť a ľudia sa mohli prihlásiť na rôzne etapy. Dokopy mala mať expedícia Tatra okolo sveta 2 až 270-tisíc kilometrov.
Keďže Havlíček nechce pochovať Tatru v Pamíre, ale opraviť ju a dokončiť expedíciu, chystá sa zorganizovať verejnú zbierku. Tá rozhodne, či sa vráti domov.