Začiatok septembra síce bol nadpriemerne horúci, no potom Slovensko zažilo prudké ochladenie. Zmenu počasia a s nimi súvisiace fyzikálne vlastnosti zaznamenali aj autá, presnejšie ich senzory monitorovania tlaku v pneumatikách (TPMS).
Tie mnohých vodičov v uplynulých dňoch znervóznili hlásením o poklese tlaku. Defekt však nemali.
Čo robiť a ako sa zbaviť otravného hlásenia aj bez návštevy servisu?
V článku sa dozviete:
- Prečo je dôležité udržiavať optimálny tlak v pneumatikách.
- Ako pneumatiky dofukovať bez návštevy servisu.
- Aký je rozdiel medzi priamym a nepriamym monitorovaním tlaku.
- Prečo dofukovať nezahriate pneumatiky.
- Ako sa nastavuje tlak v pneumatikách pri Suzuki Vitara.
- Ktoré auto malo prvé systém monitorovania tlaku v pneumatikách.
Systém, ktorý sleduje tlak v pneumatikách, sa takto pripomenul na desiate výročie od jeho povinného zavedenia pri každom novom aute predanom v Európskej únii.
Úlohou systému TPMS bolo v prvom rade zvýšiť bezpečnosť na cestách. Mnohí vodiči si totiž pravidelne nekontrolujú tlak v pneumatikách, čo v prípade tých podhustených zvyšuje riziko nehody.

Za hlásenie môže aj počasie
Dôvodom hlásenia tentoraz nebola porucha, ale skutočné zníženie tlaku. Senzory väčšinou zareagujú, keď tlak v pneumatike klesne o viac ako 20 percent oproti predpísaným hodnotám.
Neznamená to, že by až o toľko klesol tlak v súvislosti s ochladením, no pokiaľ už predtým boli hodnoty nižšie, systém teraz upozornil na príliš veľký rozdiel.
Prečo je dôležitý správny tlak v pneumatikách?
- Bezpečnosť – pri optimálnom tlaku má pneumatika lepšiu priľnavosť k vozovke, a teda aj lepšie jazdné vlastnosti. Môže zavážiť v krízových situáciách, napríklad pri prudkom brzdení či vyhýbacom manévri.
- Životnosť – pri správnom tlaku sa behúň pneumatiky, teda styčná plocha s dezénom rovnomerne opotrebúva a má predpoklady na pomalšie opotrebenie. Pokiaľ je pneumatika podhustená, rýchlejšie sa ničia kraje behúňa, pri prehustenej pneumatike zase jej stredná časť.
- Spotreba – správne nahustené pneumatiky pozitívne vplývajú na spotrebu pohonných látok. Pri podhustených pneumatikách má auto väčší valivý odpor a motor tak vynakladá viac energie na udržanie požadovaného tempa, čo sa prejavuje vyššou spotrebou.
Resetovanie tlaku alebo kalibrácia TPMS systému pri prudkých zmenách vonkajších teplôt väčšinou nezaberie a kontrolka sa opäť rozsvieti.