Na pneumatikách sa objavujú rôzne symboly, no nie všetky sú rovnako dôležité. Jeden konkrétny však od októbra tohto roka zaujíma vodičov najviac. A najmä tých, ktorí majú staršie pneumatiky alebo jazdia na celoročných gumách.
Najväčšou zmenou oproti minulosti je, že po prechodnom období vstupuje do platnosti smernica, ktorá presne definuje, ktorá pneumatika sa podľa zloženia a testov môže považovať za zimnú.
Znamená to vyššie nároky, než aké doteraz zniesli prakticky akékoľvek pneumatiky s označením M+S, čo znamená blato a sneh (z anglického mud and snow).
Doterajšie označenie už stačiť nemusí
Nie všetky pneumatiky s takýmto označením automaticky znamenali, že sú na šmykľavej ceste bezpečnejšie. Spotrebiteľovi dávala skratka M+S informáciu o tom, že pneumatiky poskytujú lepšiu trakciu ako letné gumy či celoročné gumy.
Pri celoročných alebo tých, ktoré sú označené ako do každého počasia, si treba uvedomiť, že môže ísť len o marketingový ťah výrobcu. Takéto gumy bez potrebných symbolov svojimi vlastnosťami nespĺňajú nároky na zimné pneumatiky.

Od roku 2018 platí nové označenie pre pneumatiky do skutočnej zimy. Okrem zimných ho môžu mať aj kvalitné celoročné gumy. Ide o označenie známe pod skratkou 3PMSF teda three-peak mountin snowflake. Znázorňuje ho symbol s troma vrchmi a vločkou uprostred.
Takto označené pneumatiky spĺňajú nároky európskej normy ECE 117.02, ktorá sa zameriava na ideálnu trakciu a výkon gumy na zasneženej či namrznutej ceste.
Slovensko toleruje aj staršie označenie
Vo viacerých európskych krajinách sa tak práve tento, niekedy nazývaný aj alpský alebo horský symbol 3PMSF, stáva od októbra smerodajný. Nahrádza teda symbol M+S, no nie všade.
Čo hovorí zákon na Slovensku:
- „Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“
Aj keď viaceré médiá informovali, že od októbra už treba mať pneumatiky s novým symbolom, nie je to pravda. Rozhodujúci je vždy zákon v danej krajine.
Na Slovensku sa s príchodom októbra nič nemení. Podľa paragrafu 38 sú v Zákone o cestnej premávke špecifikované "Osobitosti premávky v zimnom období". Podľa nich sa okrem pneumatík 3PMSF, stále za zimné považujú aj pneumatiky M+S.
Pozor na správne obutie v zahraničí
Zároveň však treba mať na pamäti, že to, čo platí na Slovensku, môže byť za jeho hranicami odlišné.
V Nemecku sú už pneumatiky s označením 3PMSF od októbra, hoci zimné gumy v krajine nie sú povinné a vyžadujú sa až v momente, keď je na ceste sneh alebo ľad, čo sa v zime ťažko predvída.
Ak vás nemecká polícia zastaví s autom len na pneumatikách s označením M+S, hrozí vám pokuta 60 eur za nesprávne obutie. Ak preto zablokujete premávku, sankcia stúpne na 80 eur a ak ohrozíte ostatných účastníkov premávky, zaplatíte 100 eur.

Susedné Rakúsko tiež vyžaduje správne zimné obutie na aute, teda so symbolom 3PMSF. Krajina však má aj presnejšie vymedzené obdobie, a to od 1. novembra do 15. apríla, ak je na ceste sneh a ľad.
V Českej republike je obdobie zimných gúm od 1. novembra do 31. marca, ale tiež nejde o povinnosť, ak na ceste nie sú sneh, ľad alebo námraza.
Pripomeňme, že na zimné pneumatiky sa odporúča prezúvať, keď vonkajšia teplota začne klesať pod 7 stupňov. Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky sú štyri milimetre a životnosť pneumatiky je približne päť rokov.
Kto vedome kupoval zimné pneumatiky v priebehu uplynulých šiestich rokov, určite si už na nich nájde spomínaný alpský symbol 3PMSF.