Volkswagenu Slovakia sa v minulom roku darilo, bratislavský závod zvýšil produkciu o 3,7 percenta a vyrobil 341 111 vozidiel štyroch značiek. Správa o hospodárskych výsledkoch automobilky však prichádza v čase, keď USA zaviedli 25-percentné clo na dovážané autá.
Fabrika v Devínskej Novej Vsi má za sebou štyri roky veľkých investícií za približne 1,2 miliardy eur. Týkali sa najmä projektu Beta+ (Volkswagen Passat a Škoda Superb), ale tiež príprav výroby štvrtej generácie Porsche Cayenne, ktoré bude aj plne elektrické.
Obmena produktov v závode priniesla zlepšenie finančných výsledkov, obrat sa zvýšil medziročne o šesť percent na 12,5 miliardy eur. Zisk pred zdanením stúpol o jedenásť percent na 355 miliónov eur.
Čakajú, čo sa stane
Aké budú dôsledky nového 25-percentného cla na dovoz áut do USA, ktoré od apríla zaviedol Donald Trump, zatiaľ nie je jasné, doteraz sa na autá zo zahraničia vzťahovalo len 2,5-percenté clo.
Podľa Wolframa Kircherta, predsedu predstavenstva Volkswagenu, bude nemecký koncern sledovať vývoj a vplyv na dodávateľské prostredie. Dodávky nových áut k predajcom v USA sú podľa agentúry Reuters nateraz pozastavené, predajcov má Volkswagen informovať o ďalších krokoch do polovice apríla.
Ďalšie clá ako desať percent pri dovoze zo všetkých krajín mimo USA či dvadsaťpercentné recipročné clo sa podľa zástupcov Volkswagenu už nebudú prirátavať k 25-percentnému na dovoz zahraničných áut.
Do USA ide 16 percent produkcie
V minulom roku do USA z bratislavského závodu putovalo 16 percent vyrobených vozidiel, čo predstavuje 54 578 kusov.
V nich sú obsiahnuté modely Porsche Cayenne s karosárskej verzii SUV aj Coupé a tiež modely Audi Q7 a Audi Q8. Ďalšie vozidlá z bratislavskej produkcie sa do USA nevyvážajú. Ide o Škodu Superb, Volkswagen Passat a do Ameriky sa od roku 2018 neexportuje ani Volkswagen Touareg.
Moderné odbory Volkswagenu sa už v minulom roku dohodli na novej kolektívnej zmluve, ktorá platí od 1. septembra 2024 do konca roka 2027. V rámci nej dôjde k postupnému zvyšovaniu tarifných miezd, od tohto roka o 80 eur a v každom ďalšom roku o 4 percentá.
Podľa vyjadrenia Agnieszky Olenderekovej, členky predstavenstva pre finančnú oblasť, sa po rozsiahlych investíciách do bratislavského závodu neuvažuje nad presunom výroby niektorých modelov do USA.
Volkswagen má v zámorí továreň Chattanooga v Tennessee, kde sa vyrába veľké SUV Atlas a kompaktný elektrický crossover ID.4.