SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Posledná nádej Fiatu - vlastná skúsenosť

Taliansko stojí na nohách! Na scénu prichádza nové Punto, s ktorým má Fiat len jediný cieľ. Stať sa celosvetovo šampiónom vo svojom segmente. Prvé testovacie jazdy v okolí Turína nás však presvedčili o tom, že tentokrát stojí Fiat nohami pevne na zemi.

Taliansko stojí na nohách! Na scénu prichádza nové Punto, s ktorým má Fiat len jediný cieľ. Stať sa celosvetovo šampiónom vo svojom segmente. Plán je to vskutku ambiciózny a na také sme u Talianov už zvyknutí. Prvé testovacie jazdy v okolí Turína nás však presvedčili o tom, že tentokrát stojí Fiat nohami pevne na zemi.

Pompézna premiéra najväčšieho esa, aké kedy Taliani za posledné obdobie držali v rukách, sa odohrala naozaj vo veľkom štýle. Do novovybudovanej olympijskej ľadovej haly Salavela v Turíne, kde debut najdôležitejšieho modelu v novodobej histórii Fiatu prišli podporiť aj jazdci stajne Ferrari Michael Schumacher a Rubens Barichello, pozvali asi 850 novinárov z celého sveta, pred ktorých na multimediálne pódium predstúpil prezident Fiatu Luca Cordero di Montezemolo so slovami:    „ Grande Punto je automobil, ktorým chceme dať definitívnu bodku za nedávnou minulosťou a našim konkurentom a klientom odkázať, že Fiat je späť!“ Nové Punto má zároveň definitívne pomôcť koncernu dostať sa do čiernych čísel. „Keď sa nám to nepodarí teraz, potom nikdy“, dodal s patričnou sebareflexiou Montezemolo. Veľké slová o návrate Fiatu medzi globálnych hráčov s cieľom urobiť z Punta svetovú jednotku, zazneli v ten večer a nasledujúce dopoludnie počas prezentácie ešte niekoľkokrát, preto sme sa nevedeli dočkať, kedy konečne do tohto zázraku usadneme.
Jednou z najsilnejších stránok nového Punta v súboji o zákazníka bude nepochybne jeho na prvý pohľad rozoznateľný taliansky dizajn, ktorý je výsledkom spolupráce renomovaného štúdia Giugiaro a dielne Centro Style Fiat. Z ktoréhokoľvek uhla pohľadu sa na neho pozriete, vyzerá perfektne, športovo, nabitý obrovskou dávkou dynamiky. Spredu pripomína Maserati, zozadu zase Ford Fiestu.
Vrátiť Punto do centra pozornosti by však mala predovšetkým nová úroveň kvality a spoľahlivosti. Zvuk pri zatváraní dverí je príjemne tlmený ako u vozidiel vyššej kategórie. Ani na predsériových autách nič nevŕzga, neklepe, neodpadáva a nedostatky sme neobjavili ani v dopasovaní jednotlivých dielov. Palubná doska farebne prispôsobená karosérii má povrchovú úpravu z mäkšieho plastu, hodnotným dojmom pôsobiace plasty použité vo dverách, či na dotyk príjemné poťahové a obkladové materiály mu môže závidieť aj väčší brat Stilo.
Volant s dobre uchopiteľným vencom je nastaviteľný pozdĺžne i výškovo. Predné sedadlá sú dostatočne tuhé, majú optimálne dlhý sedák i operadlo a konečne poriadne vysúvateľné opierky hlavy.
Ako naznačuje už samotný prívlastok Grande (veľký), ďalším prekvapením je veľkorysý vnútorný priestor, daný jeho vonkajšími rozmermi atakujúcimi nižšiu strednú triedu. Do dĺžky podrástol v porovnaní s predchodcom o slušných 190 mm (4030 mm), do šírky o 20 mm (1680 mm), ale celková výška klesla kvôli športovejšiemu profilu o 10 mm. Napriek tomu miesta na hlavu je v ňom dosť. Konkurenti ako VW Polo, Ford Fiesta, Toyota Yaris či Škoda Fabia to nebudú mať s ním vôbec ľahké, najmä pokiaľ ide o rázvor 2510 mm a z toho vyplývajúce more miesta pre predných i zadných pasažierov. S výnimkou nového Clia nenájdete totiž vozidlo tohto segmentu, ktoré by sa mu vyrovnalo. Batožinový priestor s vysokou nakladacou hranou má základný objem 275 litrov, čo na pobalenie malej rodiny postačí. Vadilo nám však, že jeho veko nemá zvonka žiadnu kľučku ani tlačidlo. Otvárať sa dá preto len tlačidlom na kľúči alebo na stredovom panely. Grande Punto sa bude ponúkať v 3 i 5-dverovej verzii a 4 výbavách. Základná Active obsahuje posilňovač riadenia, elektricky ovládané okná a spätné zrkadlá, centrálne zamykanie, palubný počítač, ABS s EBD, dva čelné airbagy, výškovo aj pozdĺžne nastaviteľný volant, prípravu pre rádio a 15-palcové kolesá. Cena tejto verzie v 3-dverovom prevedení bola v Taliansku stanovená na 11.111 euro, čo je v prepočte na naše približne 422.000 Sk. Najdrahšia verzia 1.9 Multijet (130 k) vo výbave Sport vyjde v Taliansku na 17.800 euro (676.400 Sk). Len pre porovnanie, Škoda Fabia RS u nás začína na 599.900 Sk.
Motorová paleta pre nové Punto je trochu netradične postavená predovšetkým na naftových motoroch Multijet. Celkovo budú na výber až štyri. Dva objemu 1.3 l s výkonmi 55 kW/75 k a 66 kW/90 k a dva 1.9-litrové vo verziách 88 kW/120 k a 96 Kw/130 k. Taliani pri rozhodovaní asi vychádzali zo situácie v Európe i v samotnom Taliansku, kde podiel naftou poháňaných vozidiel neustále stúpa. Navyše prečo neponúknuť to najlepšie zo svojej dielne, keď turbodieselové motory od Fiatu reálne patria medzi špičku v danom segmente? Otázne len je, že dokedy bude stredná a západná Európa natoľko naftová aj pri neustále stúpajúcich cenách ropy? Na celej veci preto zaráža, že z benzínovej ponuky budú k dispozícii len dva, aj to 8-ventilové zážihové štvorvalce objemu 1.2 a 1.4 l. Zvlášť , keď Fiat sám očakáva najväčší záujem o benzínové motory. Prvý benzínový šestnásťventil 1.4 s výkonom 70 kW/95 k pribudne až na budúci rok. V tom istom roku paletu motorov zhora uzatvorí nabrúsená verzia Abarth s benzínovým turbomotorom o výkone až 132 kW/180 k a turbodieselom 1.9 JTD (110 kW/150 k) známym z Alfy Romeo. Všetky motory spĺňajú emisnú normu Euro 4. Benzínové agregáty a 1.3 Multijet (75 k) výrobca kombinuje s 5-rýchlostnými manuálmi, od výkonnejšej varianty 1.3 Mulitjet (90 k) montuje 6-stupňové manuálne prevodovky. Od roku 2006 budú k dispozícii aj automatické a robotizované prevodovky, ktoré sa budú dať kombinovať taktiež s naftovými motormi. Vo výrobnom programe naďalej nebude chýbať ani verzia s pohonom na plyn.
Počas prvých testovacích jázd sme si vzhľadom na pretlak novinárov a krátkosť času stihli vyskúšať len dve verzie. Ako prvý nás zaujímal turbodiesel 1.3 Multijet v novom, zvýšenom výkonom prevedení (90 k), ktorý výrobca postupne zavádza aj do ďalších modelov. Pri obsadení tromi pasažiermi si s veľkým Puntom poradil statočne. Zospodu je kvôli emisiám síce dosť dlho mŕtvy. Aby ožil, treba ho dostať do otáčok, pričom prelomová hranica, kde chytá dych je 1800 ot./min. V meste sa správa v kombinácii s nečakane presnou a ľahkou ovládateľnou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou veľmi dynamicky, pri jazde vyššími rýchlosťami na diaľnici ale treba rátať s väčšou rezervou na predbiehanie. Ako sa na správny Multijet patrí, nárast výkonu kulminuje pri 4000 ot./min, pričom ťahať prestáva až pred dosiahnutím 5000 ot./min. Jeho zvukový prejav je v celom rozsahu otáčok príjemne kultivovaný. Vďaka atraktívnemu pomeru medzi vysokým rýchlostným priemerom a nízkou spotrebou (4,7 l/100 km) je tento motor našim favoritom najmä po stránke ekonomickej, kde mu nahráva aj nízka sadzba povinného zmluvného poistenia.
Momentálny vrchol tvorí 1.9 Multijet s rovnakým výkonom, aký ponúka Fabia RS (96 kW/130 k). V kombinácii so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a športovo pritvrdeným podvozkom na 17-palcových kolesách poskytuje posádke porovnateľné dynamické zvezenie s výborným záťahom v nízkych a stredných otáčkach. Na rozdiel od Fabie RS je však nárast jeho výkonu plynulejší v celom spektre otáčok a zvukový prejav kultivovanejší.
Podvozok, ktorý vodičovi odpustí mnohé chyby a dlho sa správa neutrálne, poskytuje aj napriek 16 a 17-palcovým kolesám vysoký stupeň jazdného komfortu. Asi najviac ma ale potešilo, že sa vytratil pre Fiat a Alfu Romeo typický prenos rázov do riadenia pri prejazde nerovností. Vyvinutý bol spoločne pre Punto a Opel Corsa novej generácie, s ktorým ho spája až 30% spoločných dielov. Predné kolesá vedú zospodu trojuholníkové ramená. Tie lepšie rozlišujú, či sú kolesá namáhané z brzdenia alebo od prejazdov zákrutami a tým zabezpečujú vozidlu vo všetkých jazdných situáciách lepšiu stabilitu. Nová geometria prednej nápravy prispela aj k zmenšeniu priemeru otáčania na 10,1 m. Táto hodnota radí nové Punto medzi popredné vozidlá svojej triedy, a to aj napriek širším kolesám a väčšiemu rázvoru náprav. Zadné kolesá vedie ľahká tuhá náprava so spojenými kyvadlovými ramenami a skrutným stabilizátorom. Flexibilitu zavesenia pri zaťažení zlepšuje zasa spojovací diel nápravy s podvozkom. Cestovný komfort zvyšujú aj ďalšie súčiastky, ktoré nájdete len vo vozidlách vyšších tried. Týka sa to napr. dvojitého priečneho stabilizátora prednej nápravy a vertikálnej polohy tlmičov pruženia zadnej nápravy. Tieto úpravy tlmia rázy spôsobené nerovnosťami vozovky bez zníženia pevnosti štruktúry a zhoršenia presnosti riadenia. Kvôli lepšej smerovej stabilite spolu s väčšími vonkajšími rozmermi auta narástol rozchod predných kolies o 70 a zadných o 75 mm. Veľmi dobrý dojem v nás zanechali aj brzdy, ktoré nové Punto podľa údajov výrobcu spomalia z rýchlosti 100 km/h za 37,9 m.
Možno celý tento článok vyznie ako sen o novom Fiate, ale nech. Nové Punto urobilo na nás naozaj dojem a teraz závisí len od importérov a samotných predajcov ako so svojim najvydarenejším modelom za posledné roky naložia. Podľa nás má veľké predpoklady na úspech.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 6. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 7. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 8. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 183
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 874
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 197
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 179
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 625
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 074
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 526
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 486
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 275
 10. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 273
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Martin Dorčák: Náhradná výhra pre Zuzanu áno, pre záchranára v službe nie
 2. Jan Pražák: Nenávidím tě, sestřičko rozmazlená!
 3. Vladimír Bohm: Podporovať migráciu a utečencov? - Áno, ale inak ako doteraz
 4. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
 5. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
 6. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
 7. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 8. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 369
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 261
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 925
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 220
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 058
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 497
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 295
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 744
Skryť Zatvoriť reklamu