Londýn 22. marca (TASR) - Deväť európskych miest oznámilo vytvorenie záujmového združenia na vybudovanie "flotily" mestských autobusov s nulovou hodnotou škodlivín vo výfukových plynoch. Ich partnerom sa stal nemecko-americký automobilový koncern DaimlerChrysler, ktorý bude pre ne vyrábať autobusy so spaľovacími komorami (fuel cells).
Priemyselní analytici však varujú, že obchod bude brzdiť vysoká cena nového výrobku. Autobus s nulovou emisiou škodlivín bude stáť okolo 1,25 milióna eúr, kým za bežný autobus sa platí 250 000 eúr. Napriek tomu sa predstavitelia miest rozhodli kúpiť ich 30. Dostanú ich koncom roku 2002 a v roku 2003.
Do združenia vstúpili Amsterdam, Barcelona, Hamburg, Londýn, Luxemburg, Porto, Štokholm, Stuttgart a Reykjavík. Spolu s nimi mestské dopravné podniky v kanadskom Vancouveri, americkom štáte Kalifornia a v Južnej Amerike.
V spaľovacích komorách dochádza k zlučovaniu vodíka a kyslíka, pričom vzniká elektrická energia a ako odpad voda. Elektrina poháňa motor a vozidlo nevyfukuje do ovzdušia nijaké škodliviny.
Šéf divízie autobusov v DaimlerChrysleri Wolfgang Dietz pokladá objednávku na 30 vozidiel za veľmi dobrý štart pre túto novú technológiu. Ako uvádza anglický denník Financial Times, niekoľko firiem už oznámilo výrobu dopravných prostriedkov s novým druhom motora. Zatiaľ sa však za nevýhodu - okrem vysokej výrobnej ceny - pokladá aj chýbajúca sieť čerpacích staníc na palivo. Autobusy sa však považujú za najvhodnejší mobilný prostriedok pre novú technológiu najmä v prípade, že sa používajú len v mestskej hromadnej doprave.
(1 EUR = 43,644 SKK)