Nemecký ADAC už pred časom uskutočnil nárazový test čínskeho terénneho automobilu Jiangling Landwind, ktorý je napodobeninou modelu Opel Frontera. O katastrofálnych výsledkoch nárazového testu sa už písalo mnoho, ale pri opätovnom študovaní výsledkov sme sa rozhodli priam hrozné video z crashtestu zverejniť.
Krátky videozáznam z priebehu nárazu a demolácie auta ukazuje, čo sa stane s vodičom v čínskom terénnom aute pri čelnom náraze v rýchlosti 64 km/h do prekážky s polovičným prekrytím čela automobilu. Podľa metodiky nárazov Euro NCAP by zrejme Landwind nedostal ani jednu hviezdu za ochranu posádky. Skôr ako Jiangling Landwind dobyl svet predajnými číslami, stal sa predmetom diskusií o lacných automobiloch z Číny a video sa ocitlo v tisíckach mailových schránok.
Crashtest a mimoriadne zlý výsledok opäť rozvíril diskusiu o objektívnosti testov ADAC a zaujatosť voči „cenovým trhákom“ z východu. Nakoľko sme aj my pred časom hodnotili prevrátenie Dacie Logan pri testoch ADAC ako nedostatočne podložené, teraz sa musíme prikloniť k snahe skúšobne ADAC poukázať na kvalitu extra lacných automobilov. Nejasné okolnosti okolo prevrátenia Dacie Logan napokon ADAC priznal. Podmienky nárazového testu sú však zhodné so skúšobňou Euro NCAP a celá procedúra je doložená potrebnou dokumentáciou.
Pri pozeraní tohto videa si však treba uvedomiť, že podobnú úroveň bezpečnosti dosahuje množstvo starých vozidiel na našich cestách. Súvislosť medzi katastrofálnou bezpečnosťou starých automobilov a rýchlosťou, akou sa ich vodiči rútia vpred, nám zišla na um dnes ráno (18.11.2005) pri pohľade na zdemolovanú Škodu Favorit. Jej vodiča, ktorý nezaregistroval prvú poľadovicu tohtoročnej zimy už odvážala Sanitka. Video ADAC-u ponúkame aj ako krátke zamyslenie sa nad tým, čo sa deje s posádkou počas nárazu.
Video z crashtestu - zdroj: ADAC
Doplnené 18.11.2005
Opel Frontera, z ktorého Landwind vychádza absolvoval nárazový test podľa metodiky Euro NCAP v roku 2002. Podľa technikov ADAC súčasné podmienky nárazového testu ADAC sa zhodujú s Euro NCAP teda predpokladáme, že Frontera prešla rovnakým nárazovým testom. V celkovom hodnotení terénny Opel dostal tri hviezdy iba vďaka bočnému nárazu (16 bodov – 89%), pretože čelný náraz nedopadol dobre a Frontera ochránila posádku iba na úrovni 31%) za, čo dostala 5 bodov. Čelný náraz bol slabinou vozidla už v jeho originálnom vyhotovení, kedy sa klietka na prežitie výrazne zmenšila a časti interiéru atakovali vodičove telo. Veľké deformácie boli zaznamenané v oblasti nôh a pedálovej skupiny. Podľa Euro NCAP Frontera neposkytuje dostatočný priestor na prežitie nad a pod vodičom. Podlaha sa prelomila a pedále zasiahli vodičove nohy. Na rozdiel od vodiča spolujazdcove nohy a kolená ohrozené neboli. Ohrozeniu posunutým volantom sa nevyhol hrudník vodiča. Výčitky smerovali aj strednému pásu vzadu, ktorý je iba dvojbodový a tiež k ochrane detí, ktorá mohla byť lepšia.
Autor: foto: ADAC, Euro NCAP