Detroit 22. novembra (TASR) - Vedenie doteraz plánovalo prepustenie 25 000 zamestnancov. Koncern ich zamestnáva 324 000. Podľa reštrukturalizačného plánu vedenia GM sa zastaví výroba v 9 závodoch a 3 prevádzkach služieb a výroby autosúčiastok v USA a v Kanade. Výrobu vozidiel zníži o milión ročne.GM už vlani rozhodol, že tento rok a v roku 2006 zruší vo svojich európskych závodoch 12 000 miest. Už v budúcom roku sa majú realizovaním plánovaných opatrení znížiť výrobné náklady koncernu o 6 miliárd USD, v prepočte vyše 196,6 miliardy SKK.
GM je prinútený robiť zásahy do svojej štruktúry a výroby, lebo jeho vozidlá idú v USA čoraz horšie na odbyt. Nie je schopný čeliť tlaku zahraničných automobiliek, najmä japonských. Ťaží ho aj vyše 300 miliárd USD dlhov. V poslednom čase odbyt jeho vozidiel znížil aj rast cien pohonných látok. Závody GM v Severnej Amerike majú vyťažené kapacity na 85 %, čo je relatívne dobrý výsledok, avšak podstatne horší ako u jeho konkurentov. Japonci, ktorí produkujú v USA, majú náklady na vozidlo o 3 700 USD nižšie než GM.
Analytici sa domnievajú, že ani realizácia ohlásených opatrení radikálne nezlepší konkurencieschopnosť GM voči Japoncom. Konkurencia stavia v USA moderné, robotizované automobilky, kým GM prispôsobuje novým trendom tradičné podniky, v ktorých sa neraz aj pri najmodernejšej techniky udržujú brzdiace prvky starého myslenia.
Napriek tomu, že šéf GM Richard Wagoner v minulých dňoch dementoval možnosť bankrotu firmy, na Wall Street sa predsa len nevylučuje, že GM požiada o ochranu pred veriteľmi podľa 11. kapitoly amerického zákona o bankrote. Pod ochranou zákona by mohol realizovať ozdravné opatrenia bez toho, aby musel čeliť bezprostrednému tlaku veriteľov.
Informovali o tom denníky Die Presse, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung a Handelsblatt