SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Suzuki Swift verzus Hyundai Getz, Smart Forfour, Nissan Micra

Po Ignise, ktorý sa aj v tomto roku mimoriadne dobre predáva, automobilka Suzuki vpustila do rybníka triedy B ďalšiu šťuku – Suzuki Swift tretej generácie. Čo na to konkurencia ?

Odpoveď na otázku nám dala priama konfrontácia s tromi rovnako sympaticky a expresívne vyzerajúcimi protivníkmi. Na prvé slovenské derby nového Swifta s rivalmi sme prizvali Hyundai Getz 1.3, Nissan Micra 1.2 a Smart Forfour 1.3.

Ceny a výbavy
Najlacnejší z testovaného kvarteta je 5-dverový Getz 1.3, ktorý stojí (v čese testu)  vo výbave Active Plus 315.900 Sk. Za rovnaký Suzuki Swift zaplatíte 339.000 Sk, ale v základnej výbave má aj ABS s EBD, čo Getzu chýba. Ten na rozdiel od Swifta ponúka zase delené a sklápateľné zadné sedadlá, ktoré sa do Suzuki montujú až od 2. stupňa výbavy. Ponuka týchto rivalov je v najnižších výbavách preto vyrovnaná. Keď zatúžite po Swifte, odporúčame vám pouvažovať aj nad výhodnou najvyššou výbavou GS za 449.000 Sk, ktorá obsahuje 2 airbagy navyše, manuálnu klimatizáciu, rádio s CD a ovládaním na volante, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, vyhrievané predné sedadlá a 15-palcové hliníkové disky kolies. V tejto výbave Swift ponúka o 2 airbagy a vyhrievanie predných sedadiel viac ako Micra Visia Sport za 459.000 Sk. Prívlastok Sport v jej prípade zahŕňa imidžové športové úpravy zovňajška. Od klasickej Micry Visia, z ktorej vychádza, ju rozoznáte podľa strešného spoilera, 15-palcových kolies, predných smeroviek s čírym sklom, tmavého rámčeka predných svetiel a vo farbe karosérie lakovaných kľučiek a spätných zrkadiel. Vnútri dotvárajú športovú náladu sedadlá s výrazným bočným vedením a kožený volant. Naviac tu nájdete aj elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, mechanickú klimatizáciu s peľovým mikrofiltrom a palubný počítač. Smart patrí cenou i výbavou do vyššej kategórie. S 1.3 l motorom stojí 503.828 Sk ale tejto cene zodpovedá aj veľmi bohatá štandardná výbava zahŕňajúca kotúčové brzdy na všetkých kolesách, systémy ESP a ASR a i.

Interiér
Smart je jedným z favoritov v priestore pre nohy zadných pasažierov a variabilitu. Zadná lavica s delenými operadlami sa dá posúvať v pozdĺžnom smere i sklápať. Kvôli preprave dlhších predmetov si za príplatok 6.552 Sk môžete objednať sklápateľné operadlo spolujazdca. Na pohode v interiéri sa podieľa presklená strecha, atraktívna kombinácia farieb a netradične tvarovaná palubná doska, ktorá na prvý pohľad chytí za srdce. Otázniky vyvoláva priveľa tvrdého plastu v interiéri, lacné molitanové čalúnenie sedadiel a nepáčilo sa nám ani umiestnenie tlačidiel na otváranie bočných okien pri ručnej brzde, čo je vážny ergonomický prehrešok. Za danú cenu by sme tiež privítali elektrické a nie manuálne nastavovanie zrkadiel. 
Swift pôsobí vnútri jednoduchým ale prehľadným dojmom. Vertikálne riešená a priestorovo úsporne vsadená palubná doska neobmedzuje nohy vodiča ani spolujazdca. I keď meriate 2 m, vždy si ich budete mať kam uložiť aj napriek tomu, že volant sa nastavuje len výškovo. Jej dizajn výborne ladí so zovňajškom, kvalita materiálov aj dielenského spracovania je na veľmi solídnej úrovni - o triedu lepšia než v Ignise. Pri zapnutých svetlách sa dá podsvietenie prístrojového panela zvýrazniť kontrastnou iluminizáciou. Za zmienku stojí tiež v najvyššej výbave dostupný systém bezkľúčového odomykania a štartovania ako aj ovládanie autorádia na volante.
Micra vo výbave Sport vyzerá vnútri najluxusnejšie. Tmavá palubná doska v kombinácii s imitáciami chrómového obkladu na stredovom a prístrojovom paneli a okolo výduchov ventilácie dodáva jej veselému interiéru serióznejší ráz. Pochvalu si zaslúži ovládanie autorádia a palubného počítača na volante a jeho príjemný veniec potiahnutý kožou. Naopak sklamaním je odhlučnenie podvozka i karosérie, na ktorom sa podielajú tenké bočné dvere bez výraznejšej zvukovej izolácie. Pri zatváraní vyludzujú tupý plechový zvuk.
Strohý a rozumne navrhnutý Getz reaguje na denné potreby motoristu. Tvarovú i farebnú monotónnosť palubnej dosky výrobca umne vyvážil výrazným stredovým panelom a pestrým čalúnením dverí a sedadiel. V porovnaní s konkurentmi sa nehrá natoľko s emóciami a tvarmi, ale myslí na praktické detaily, akými sú vyklápací háčik v zadnej strane spolujazdcovho operadla, vrecko na odloženie mobilného telefónu po jeho boku a väčší počet dobre využiteľných odkladacích priestorov. Z porovnania kokpitov nevychádza dobre. Zaostáva v spracovaní, použitých materiáloch aj výtvarnej stránke. V ergonómii a prehľadnosti sú ale minimálne rozdiely.

Predné sedadlá
Motoristickí novinár trávi za volantom veľkú časť života a jeho rozhýčkané telo rýchlo zistí do akých sedadiel si práve sadlo. Tri testované autá majú mäkšie sedadlá s nevýrazným bočným vedením. Iba Suzuki ponúka tvrdšie čalúnenie, ale ani jeho sedáky telo v zákrutách veľmi nedržia. Pritom Swift aj Forfour nemajú ďaleko od športovej povahy. Vo Swifte a Getzi sme si pochvaľovali vyššie ukotvenie sedadiel, ktoré dobre podopierajú stehná a uľahčujú nastupovanie a vystupovanie. Chrbát si najlepšie odpočinie v Smarte a v Suzuki. Predné sedadlá Micry by sme zaradili do samostatnej kategórie. Jednou z predností testovanej verzie Sport je nové, účinnejšie bočné vedenie. Sedáky však ostali úplne rovné, čím výrobca uľahčil nastupovanie a vystupovanie hlavne ženám  v krátkych sukniach.

Sedenie vpredu

Vozidlo Smart Forfour Suzuki Swift Nissan Micra Hyundai Getz
Šírka v lakťoch (mm) 1360 1380 1350 1370
Šírka v ramenách (mm) 1350 1340 1340 1360


 Zadné sedadlá
Najpohodlnejšie sedenie vzadu ponúka Getz a Forfour. Hyundai má navyše najväčší priestor vôkol. S miestom pre kolená a hlavy zadných pasažierov na tom nie je zle ani Swift. Má ho viac ako by ste od neho očakávali. Výhrady sme ale mali voči sklonu sedákov a tuhosti čalúnenia. Česť zadných sedadiel v Nissane zachraňuje ich posúvanie. Využiteľná je však len úplne zadná poloha, lebo v krajnej prednej sa zadný sedák dotýka operadla predného sedadla. Nissan sa s priestorom vzadu príliš nehral ani v oblasti hlavy. Kvôli klesajúcej streche sa hlavou budú dotýkať stropu už priemerne vysokí pasažieri.

Sedenie vzadu

Vozidlo Smart Forfour Suzuki Swift Nissan Micra Hyundai Getz
Šírka v lakťoch (mm) 1330 1340 1340 1370
Šírka v ramenách (mm) 1280 1290 1290 1340
Výška sedadlo-strop (mm) 880 890 880 920

 

 

 


Batožinový priestor
Najväčší priestor pre batožinu ponúka najdlhšie auto v teste Smart. Opticky však na 270 l vôbec nevyzerá. Porovnateľne veľa vecí nabalíte aj do Getza s objemom 255 l. Na treťom mieste je Micra s 235 l a najhoršie dopadol Swift, ktorého batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme len symbolických 213 l. Tento nedostatok sa výrobca snaží vynahradiť delenými zadnými sedadlami s prepracovaným systémom sklápania a odklápania (od druhého stupňa výbavy štandardne). Na obranu Suzuki treba tiež podotknúť, že jedine do jeho kufra sa nám na šírku (vodorovne) vmestil zložený športový kočík, čo je pre mladých ľudí oveľa cennejšie ako ďalšie litre objemu. Okrem Suzuki všetky ostatné modely ponúkajú delené zadné sedadlá štandardne už od najnižšej výbavy. Po odklopení zadných sedadiel Suzuki, Smarta a Hyundaia vznikne rovná úložná plocha. V Nissane sa celá zadná lavica odklopiť nedá, sklopiť môžete len delené operadlá, čím vznikne schod.

Batožinový priestor

Vozidlo Smart Forfour Suzuki Swift Nissan Micra Hyundai Getz
Základný objem (l) 270 213 235 -370 255
Po sklopení sedadiel (l) 910 562 ? 975

 

 

Dno batožinového priestoru

Vozidlo Smart Forfour Suzuki Swift Nissan Micra Hyundai Getz
Šírka medzi podbehmi (mm) 990 1020 1020 990
Dĺžka úložnej plochy (mm) 430-580 620 550-750 630
Nakladacia hrana (mm) 700 690 640 690

 

 

 


Výhľad z auta
Skúšaní krásavci strávia väčšinu života v meste, na dedine a ich blízkom okolí. Preto nás zaujímal aj výhľad z miesta vodiča. Najlepšie sa pozerá šikmo dopredu zo Swifta. Čelné sklo upravené podľa strihu Mini zväzuje ruky pri vytváraní priestoru, ale má výhody pri parkovaní, zahýbaní za roh a pri jazde v serpentínach. Výborným výhľadom šikmo dopredu sa môže pochváliť aj Micra. Jej vodič si dokonca dovidí na „kraj nosa“. Konkrétne na vrch predných podlhovastých svetiel, ktoré poslúžia aj ako navigačné body pri odhade vzdialenosti od auta stojaceho pred vami. Hyundai Getz tiež nekladie pred oči šoféra prekážky a ponúka slušný výhľad. Smart naopak vrazil medzi vodiča a roh ulice masívny stĺpik. Je to celkom pochopiteľné, pretože jeho karoséria pozostávajúca z klietky musí nejako dosiahnuť potrebnú pevnosť.

Motory a prevodovky
Všetky testované modely poháňa zážihový štvorvalec, 3 z nich v kombinácií s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Smart sa nám poradilo zohnať s robotizovanou 5-stupňovou skriňou. O jej kvalitách sa veľmi rozpisovať nebudeme. K nej len toľko, že odporúčali by sme ju vodičom s pokojnou povahou a vyrovnaným štýlom jazdy. Keď chcete vychutnávať potenciál motora radšej ostante pri manuálnej prevodovke.  K radeniu ostatných prevodoviek výhrady nemáme. O dynamike motorov najlepšie hovoria namerané hodnoty elasticity a zrýchlenia v tabuľkách, ku ktorým pripájame vlastné dojmy. Motor Smarta (1.3 l agregát Mitsubishi) ťahá ako píla, pre každého z nás bol najpresvedčivejší aj napriek hendikepu robotizovanej prevodovky. Navyše nízka spotreba patrí taktiež k jeho silným stránkam. Príjemne nás tiež prekvapil Nissan 1.2 s najmenším výkonom a najnižšou nameranou spotrebou. Dobré sprevodovanie urobí svoje, vidieť to na pružnosti. Pri jazde po diaľnici už cítiť výkonový deficit viac. Tam sa k nemu pridáva aj hluk z vyšších otáčok spôsobený krátkym sprevodovaním. Hyundai Getz drží krok s konkurenciou vo výkone motora a krútiacom momente. Z testovanej štvorice je suverénne najtichší vo všetkých nameraných režimoch jazdy ale aj najlenivejší. Kratšie odstupňovanie prevodov by mu dodalo väčší temperament. Swift pôsobí v nízkych otáčkach ospalo, ale od stredného pásma príjemne ožíva aby to potom naplno a typicky po japonsky rozbalil nad hranicou 4200 ot/min. Tam chytá druhý dych a pokračuje až po začiatok červeného poľa. V kombinácii s vynikajúcim podvozkom Swift doslova provokuje k dynamickej jazde. Preto ak chcete jazdiť úsporne, musíte sa krotiť. Pri predbiehaní majte na pamäti, že štvorka a päťka sú extrémne dlhé a preto si nechajte viac miesta a času alebo podraďte. V motoroch stanovujeme poradie Smart, Nissan, Suzuki a Hyundai.

Jazdné vlastnosti
Otvorene treba priznať, že Suzuki naladil svoj podvozok najlepšie zo všetkých a spokojne si to môže rozdať aj s Fabiou, Polom alebo Fiestou, ktorých jazdné vlastnosti patria podľa nás medzi najlepšie v triede. Zásluhu na tom majú krátke previsy karosérie a jeden z najširších rozchodov kolies v kategórii, ktorý sa spolu s nízkym ťažiskom veľkou mierou podieľa na jeho brilantnej stabilite. Na ceste sedí ako prilepený, do zákrut sa vrhá s obrovskou chuťou a je stabilný aj pri panickom brzdení v zákrute. Vodič má pocit, že toto auto ovláda a dokáže mu rozkázať aj v kritických situáciách. Motokárový podvozok však prináša nižší komfort na nerovnom povrchu. Rovnocenným súperom so športovou charakteristikou mu je Smart Forfour, ktorý sa správa trochu mäkšie a viac sa nakláňa. Nízka hmotnosť karosérie spolu s kolesami vsadenými do jej rohov hrá v jeho prospech. Smart rešpektuje pokyny vodiča a vďaka priamemu riadeniu ho vždy nasmerujete kam potrebujete. Radosť z jazdy má však v jeho prípade presne vymedzené hranice, za ktoré vás nepustí nevypínateľné a štandardne dodávané ESP, účinne krotiace akékoľvek náznaky šmyku. S nízkou kvalitou našich ciest sa najlepšie vysporiadal Hyundai Getz. Pri ostrejšom prejazde zákrutou sa na vysokých pneumatikách radšej nakloní a pomaly dá vodičovi najavo, že hraničná situácia sa blíži. Kvôli nepokojnej zadnej náprave v nás ale zanechal pri jazde rýchlosťou nad 100 km/h najmenší pocit istoty. Zato Nissan necháva v zákrutách humor a hravé tvary bokom. Jeho „štvorcový“ podvozok (takmer rovnako široký ako dlhý) sa dokáže vypnúť k slušným výkonom až sa človek pýta kde sa to v ňom berie. V prvom momente po presadnutí zo Smarta alebo Suzuki sa v ňom cítite ako v kabínkovej lanovke na kolesách. Po dlhšej jazde ale zistíte, že aj napriek krátkemu rázvoru a vysokej karosérii veľmi dobre drží stopu a do jeho podvozka sa dá slušne oprieť aj vo vyšších rýchlostiach. V konečnom hodnotení najviac radosti a istoty za volantom ponúka Suzuki, tesne sledovaný Smartom a Nissanom. Getz má komfortnejšiu povahu a neistý zadok, preto pri svižnom prejazde zákrut a v prudkých vyhýbacích manévroch zaostáva. Vylepšiť by bolo treba aj riadenie, ktorému chýba účinnejší posilňovač a lepšia spätná väzba. Tak ako vždy odmerali sme aj brzdy. Najkratšie brzdné dráhy dosiahli Smart a Suzuki. Pritom Smart spomaľujú kotúče štandardne montované na všetky kolesá, Suzuki má vzadu bubny. Nissan a Hyundai spomaľujú vyrovnane.

Resumé
Víťazom nášho testu sa stal nový Suzuki Swift. Jeho hlavnými prednosťami sú osobitý ale ľúbivý dizajn, silný motor, skvelý podvozok, výkonné brzdy a vysoká úroveň pasívnej i aktívnej bezpečnosti vyjadrená 4 hviezdičkami v bariérových skúškach EuroNCAP, 3 hviezdičky dostal za ohľaduplnosť voči chodcom a 3 za bezpečnosť detí. Podstatná je aj jeho priaznivá cena a bohatá základná výbava. Nedostatkom je hlavne malý batožinový priestor Druhé miesto sme sa rozhodli podeliť medzi Smart Forfour a Nissan Micra. Kto nechce konfekciu, ide do butiku – v tomto prípade do predajne Smart. Nechá tam síce viac peňazí, ale dostane auto, ktoré nemá hocikto a na cestách nazapadne. Tomu zodpovedá aj rozsiahly zoznam príplatkovej výbavy s mnohými nadštandardnými prvkami. Smart si zaslúži pochvalu za vynikajúci motor, s ktorým si užijete najviac zábavy pri pomerne nízkej spotrebe paliva. Má rozvážny a stabilný podvozok štandardne strážený systémom ESP. Tak ako Suzuki výborné brzdí, ponúka veľa miesta vpredu aj vzadu a je o niečo praktickejší ako jeho protivníci. Na to aby ste ho vlastnili však musíte mať zmysel pre extravaganciu a nekonvenčný dizajn. Micra je superautíčko do mesta. Vďaka vynikajúcemu priemeru otáčania sa s ním obrátite kdekoľvek a výborne sa s ním štrikuje cez úzke uličky. Život v meste uľahčuje tiež najmä dámam pohodlné nastupovanie a vystupovanie dané veľkým vstupným otvorom a rovnými prednými sedákmi, do ktorých sa ľahko a rýchlo nasadá. Príjemne nás Micra prekvapila dynamickým a úsporným motorom a stabilitou vo vysokých rýchlostiach. Naopak sklamal nás priestor vzadu a slabo odhlučnený podvozok i karoséria ako celok. Posledné  miesto pre Hyundai Getz nepovažujte za zlý výsledok! Kvalitou interiérových materiálov síce zaostáva za ostatnými ale jeho variabilita a priestorová ponuka je na danú kategóriu výborná.
Jeho najväčšou slabinou je z nášho pohľadu neistý podvozok a nevýrazný motor. Najväčšou prednosťou zasa aktívna a pasívna bezpečnosť. Málokto by čakal, že Getz dosiahol v bariérových skúškach EuroNCAP z testovanej štvorice druhý najlepší výsledok! Za čelný a bočný náraz aj za bezpečnosť detí dostal 4 hviezdy, výrazne ale zaostal v bezpečnosti chodcov (1 hviezda). O jeho cene a základnej výbave možno taktiež hovoriť len v superlatívoch.

Technické údaje

Vozidlo Smart Forfour 1.3 Suzuki Swift 1.3 Nissan Micra 1.2 Hyundai Getz1.3
Počet valcov 4 4 4 4
Zdvihový objem (cm³) 1332 1328 1240 1341
Výkon (kW/k/ pri ot/min) 70/95/6000 67/92/6000 59/80/5200 60/82/5500
Krútiaci moment (Nm pri ot/min) 125/4000 118 Nm/4000 110/3600 119Nm/3200
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h podľa výrobcu (s) 10,8 11,0 13,0 11,5
Maximálna rýchlosť (km/h) 180 180 167 164
Kombinovaná potreba podľa výrobcu (l/100 km) 5,0 6,1 5,9 6,2
Kombinovaná spotreba v teste (l/100 km) 5,9 6,6 5,8 6,2
dĺžka/šírka/výška (mm) 3750/1685/1450 3695/1690/1510 3715/1660/1540 3810/1665/1490
Rázvor 2500 mm 2390 mm 2430 mm 2455 mm
Priemer otáčania 10,5 m 10,4 m 9,2 m 10 m

 

 

 

 

 

 

 

 


Kokpit

Napriek tomu, že palubná doska Swifta je málo členitá, vyzerá zaujímavo. Osadili ju priestorovo čo najúspornejšie aby neobmedzovala nohy vodiča ani spolujazdca. Kvalita plastov sa v porovnaní s Ignisom podstatne zlepšila.


Tmavá palubná doska v kombinácii s imitáciami chrómového obkladu dodáva veselému interiéru Micry luxusnejší nádych. Pochvalu si zaslúži ovládanie autorádia a palubného počítača na volante a jeho príjemný veniec potiahnutý kožou.


Getz zaostáva za ostatnými kvalitou plastov aj vypracovaním. Volant má príjemný tvar a dobre sadne do ruky. Tvarovú i farebnú monotónnosť palubnej dosky výrobca umne vyvážil výrazným stredovým panelom a pestrým čalúnením dverí a sedadiel.

 

 

 


Smart má najväčší batožinový priestor (270 l), najširší vstupný otvor ale najvyššiu nakladaciu hranu. Posuvná zadná lavica sa dá ovládať aj odzadu. Po odklopení zadných sedadiel vzrastie jeho objem na 910 l.

 

Suzuki má len symbolický priestor na batožinu (213 l). Za zmienku ale stojí jeho vnútorná šírka, vďaka ktorej do neho bez problémov vložíte dokonca zložený športový kočík. Po sklopení delených a odklápateľných zadných sedadiel zväčší sa jeho objem na 562 l.

 

 

 

Micra taktiež profituje z posúvateľnej zadnej lavice, vďaka ktorej si veľkosť batožinového priestoru môžete upravovať podľa potreby od 235 do 370 l. Celú ju ale dopredu neodklopíte. Sklápať sa dajú len delené zadné operadlá.


Smart má v členitej palubnej doske niekoľko praktických odkladacích priestorov. Vľavo vedľa volantu napr. hravo zapadne mobilný telefón.

 

 

 


Príjemnú atmosféru v interiéri dotvára dvojdielna panoramatická strecha s clonou. Jej cena je 14.248 Sk.

Robotizovaná 5-stupňová prevodovka uberá motoru z dynamiky. Radšej by sme si ponechali klasický manuál a ušetrených 18.543 Sk preinvestovali do ďalšej výbavy.

 

 


Smart má pomerne hlboké predné sedadlo s výrazným bočným vedením. Jeho molitanové čalúnenie ale telo veľmi nepodrží.

 

 

Zozadu spoznáte Micru Sport podľa decentného strešného spoilera.

 

 

 

 


Vo výbave Sport Micra dostala aj výraznejšie bočné vedenie predných sedadiel..

 

Nastupovanie a vystupovanie uľahčujú doširoka otvárateľné dvere a veľký vstupný otvor.

 

 

 

 

 

 

Volant Suzuki má výborný tvar. Tlačidlá na ovládanie autorádia sú skvelá vec, len keby pri každom stlačení tak nepípali.

Najvyššia výbava GS obsahuje aj vyhrievané predné sedadlá.

 

 

 

 


Vyššie ukotvené sedadlá Suzuki dobre podopierajú stehná a odďaľujú tak únavu. Z testovanej štvorky sa nám pozdávali najviac.

 

 


 

Predné sedadlá Hyundaia majú optimálne dlhé operadlo i sedák. Ich čalúnenie je mäkké, tvarovanie málo výrazne.

 


Na zavesenie tašiek má Hyundai malý vyklápací háčik na zadnej strane spolujazdcovho operadla.

 

 

 

 


Najmenej miesta pre kolená má vzadu Micra. Už priemerne vysokí pasažieri sa hlavou dotýkajú stropu.

 

 

Na zadných sedadlách Swifta je viac miesta ako by ste očakávali. Výhrady sme mali len voči rovným sedákom.

 

 

 


Priestorový kráľ nášho testu Hyundai Getz ponúka najväčšiu vnútornú šírku v oblasti lakťov, ramien a najviac miesta na hlavu.


 

 

Smart má vzadu veľkorysý priestor, až na miesto v oblasti hlavy, kde zadných pasažierov obmedzuje klesajúca strecha.

 

 

 

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s)

1. Smart, 12,9
2. Suzuki, 13
3. Nissan, 13,8
4. Hyundai, 16,9

 

 

 

Zrýchlenie z 0 na 120 km/h (s)

1. Smart, 17,8
2. Suzuki, 18,4
3. Nissan, 20,4
4. Hyundai, 24

 

 

Elasticita
40 – 80 km/h 3.stupeň (s)

1. Smart, 7,9
2. Nissan, 9
3. Suzuki, 10,8
4. Hyundai, 12,2

 

 

60 – 100 km/h 4.stupeň (s)

1. Smart, 11,8
2. Nissan, 14,4
3. Hyundai, 16,1
4. Suzuki, 16,4

 

 

Brzdné dráhy
zo 60 na 0 km/h (m)

1. Smart, 13,5
2. Suzuki, 15
3. Nissan, 16
4. Hyundai, 16,5

 

 

 

z 80 na 0 km/h (m)

1. Suzuki, 25
2. Nissan, 26,5
3. Smart, 27
4. Hyundai, 27

 

 

 

Vnútorná hlučnosť vozidla (dB)
ustálená rýchlosť 60 km/h 3. stupeň

1. Hyundai, 59
2. Suzuki, 60,8
3. Smart, 61,4
4. Nissan, 62,3

 

 

 

ustálená rýchlosť 100 km/h 5. stupeň

1. Smart, 64,5
2. Hyundai, 64,6
3. Suzuki, 66
4. Nissan, 66,5

 

 

 

ustálená rýchlosť 120 km/h 5. stupeň

1. Smart, 67,3
2. Hyundai, 68,5
3. Nissan, 69,1
4. Suzuki , 69,2

 

 

 

Čo na to pretekár?
Nový Swift sa najviac pozdával nielen nám, ale aj 12-ročnému motokárovému jazdcovi tímu Karting Team 2001 - Leonardovi Hrobárekovi (12 rokov), ktorý si spolu s nami vozidlá vyskúšal  na uzatvorenej trati motokárového okruhu v Dunajskej Strede. Pochvaľne sa vyjadril predovšetkým o stabilite podvozka a ovládateľnosti Swifta v zákrutách (asi preto, že má najbližšie k motokáre). Dobre sa mu narábalo tiež s  5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Leo je vicemajster v kategórií Rotax Max Junior, kde sa jazdí s motormi zdvihového objemu 125 cm³.

 


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 618
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 782
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 606
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 484
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 176
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 918
 7. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 643
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 418
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 220
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 095
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pavel Macko, generálporučík vo výslužbe.

NATO zvažuje vyslať tisíc vojakov aj na Slovensko.


3 h
Záber z laboratórií NIF, odkiaľ americkí vedci hlásia prelom vo výskume fúznej reakcie.

Pre ITER má štúdia len nepriamy význam.


5 h
Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


6 h
Skúška predstavenia

Pre menej ľudí hrajú divadlá lacnejšie predstavenia.


26. jan

Neprehliadnite tiež

Prvá skica nového Mitsubishi ASX. Premiéru bude mať na jar 2023.

Premiéru bude mať na jar 2023.


9 h
Hyundai Tucson

Uspel ten, kto si spravil včas zásoby.


12 h
BMW M760 s motorom V12.

Motory V12 sa ponúkali od roku 1987.


25. jan
Škoda 110 R

Na ich siluetu nadviaže nová verzia elektrického Enyaqu.


24. jan

Blogy SME

 1. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 2. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 3. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 4. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 5. Lukáš Ranik: Desiatkam tisíc domácností v panelákoch zdražie v januári teplo v priemere o 45%!
 6. Peter Svoreň: Fenomén omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku
 7. Ján Marton: Roľníci všetkých regiónov spojte sa. Pre záchranu vidieka a dostatku potravín.
 8. Anna Milanová: Minulá Jeseň... 2021
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 185
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 402
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 155
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 661
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 195
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 211
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 035
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 015
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Zatvoriť reklamu