Washington 22. februára (TASR) - Systém americkej vlády pre hodnotenie rizika prevrátenia automobilu pritiahol kritiku vedeckej komisie, ktorá odporúča nový hodnotiaci systém, obsahujúci aj údaje z cestných testov.
Národná výskumná rada vo svojej správe zistila, že päťstupňový hviezdičkový systém, odvodený od rozmerov vozidla a rozdelenia hmotnosti, je príliš široký a nezohľadňuje údaje o haváriách a ostatné situácie "reálneho sveta". Podľa názoru vedcov totiž dve vozidlá s rovnakým ratingom môžu mať úplne odlišné riziko prevrátenia pri nehode.
Ako informuje agentúra Reuters, podľa aktuálnych odhadov je v USA ročne usmrtených 10 000 a vážne zranených 27 000 osôb práve počas nehôd pri prevrátení vozidla. V takýchto situáciách sa v rokoch 1995 až 1999 ocitlo zhruba 241 000 malých nákladných vozidiel, vrátane minivanov, športovo-úžitkových vozidiel a pickupov.
Rada uvádza, že súčasný systém môže byť súčasťou komplexného ratingového programu, ktorý obsahuje test správania sa vozidla a údaje o výsledkoch zrážkových testov. Podľa názoru vedcov by číselné skóre poskytlo spotrebiteľom lepšiu orientáciu než hviezdičky.
Zodpovedné úrady síce naďalej podporujú súčasné kritériá, no pokračujú v práci na novom hodnotiacom systéme, nariadenej Kongresom. Hovorca Národného úradu pre bezpečnosť premávky na diaľniciach (NHTSA) Rae Tyson uviedol, že nový program bude obsahovať výsledky cestných testov a v platnosti môže byť už v novembri tohto roka. Podľa jeho slov najväčší problém z hľadiska komplexnejšieho hodnotenia rizika prevrátenia spočíva vo vypracovaní testu, ktorý presne zmeria vlastnosti vozidla a bude ho možné zopakovať. NHTSA uvažuje o štyroch alebo piatich testoch, v rámci ktorých namiesto skúšobného vodiča bude riadenie kontrolovať počítač.
Zatiaľ však nie je isté, či vláda nahradí doterajší hviezdičkový systém číselným hodnotením. R. Tyson uvádza, že do vývoja tohto systému, ktorý obsahuje aj hodnotenie ochrany posádky pri čelnom a bočnom náraze, spolu so spotrebiteľmi vložili veľa práce. Podľa jeho slov spotrebitelia odmietajú zložitejší systém, keďže dôverujú hviezdičkám.
Na druhej strane prezident spotrebiteľskej skupiny Public Citizen Joan Claybrook uviedol, že číselné hodnotenie poskytne kupcovi oveľa viac informácií. Bez presných údajov totiž automobilky môžu aj naďalej presviedčať spotrebiteľov o väčšej bezpečnosti ich modelov, než je to v skutočnosti.
Aj automobilky, ktoré testujú prevrátenie vozidla, považujú hviezdičkový systém za nedokonalý. Hovorkyňa Aliancie výrobcov automobilov Gloria Bergquistová vysvetľuje, že prevrátenie vozidla je príliš komplexný proces na to, aby ho bolo možné zredukovať na hviezdičkový systém, keďže každý prípad je odlišný a ovplyvňuje ho množstvo rôznych faktorov.
Obrovská popularita športovo-úžitkových vozidiel, ktorých ťažisko je oproti bežným vozidlám položené vyššie, podčiarkuje potrebu vývoja nového systému. Tento problém nadobudol veľké rozmery počas aféry, kde pneumatiky Firestone boli spojené so smrteľnými nehodami pri prevrátení vozidiel Ford Explorer. Ford vlani uviedol na trh prepracovaný štvordverový model Explorer s nižšie položeným ťažiskom a lepšími vlastnosťami. NHTSA okrem toho začiatkom tohto mesiaca rozhodol proti otvoreniu oficiálneho vyšetrovania Fordu Explorer aj napriek vyhláseniam Firestone, že vozidlo môže mať nespoľahlivé riadenie a vlastnosti, ktoré prispeli k prevráteniu.
* 1 sov