Predstavte si, že vás ráno niekto vytiahne z teplej postele von do mrazivého rána a prikáže vám v pyžame bežať na plný výkon. Podobný šok zažíva aj motor, ktorý musí už krátko po studenom štarte podávať plný výkon.
Vodiči s dlhoročnými skúsenosťami vedia presne pomenovať ako vplýva spôsob jazdy a používania na životnosť automobilu. Novodobé motory pred omylmi vodičov chráni elektronika, ale ani ten najmodernejší motor nie je „blbosti-vzdorný“. Motorista a jeho spôsob používania auta je aj naďalej hlavným kľúčom k rýchlemu rozpadu alebo dlhej životnosti motora. Časté návštevy servisu totiť nebývajú vždy iba následkom výrobnej chyby. Deštrukcia, znefunkčnenie drahých senzorov, turbodúchadiel, tesnení a ložísk môže byť dôsledok nesprávneho používania. Hrubý necit k motoru má za následok „zamrznutie“ elektroniky, ktorej by inak zima nemala vadiť. Ako príklad može poslúžiť popis toho, čo sa deje v naftovom motore 1,9 TDI PD. V priebehu nočného odpočinku zmení zima olej na mazľavú tekutinu s tuhosťou džemu, zvlášť oleje triedy 20W 50 (do -15ºC), 15W 40 (do -20ºC), 10W 40 do (-25ºC). Motor musí po naštartovaní prekonať odpor oleja, v čom by nebol až taký problém, pretože v priebehu pár minút sa zohreje celý obsah oleja a ten môže prúdiť pod tlakom cca 6 barov v celom systéme mazania. Keď vodič nenechá zohriať olej a krátko po naštartovaní vyrazí vpred na plný plyn, v niektorých častiach systému mazania je olej tuhý, a tak vznikne pretlak v systéme okolo 14 barov. Keramické tesnenie v mazaní turbodúchadla dostane zabrať, poprípade praskne, čím sa do turba dostane olej, a to býva pomalší alebo rýchlejší začiatok konca naftového motora. Niektorí technici odporúčajú zohriať motor aspoň na 70ºC, aby sa eliminovala záťaž od dĺžkovej rozťažnosti materiálov. Takéto zohriatie na voľnobehu môže trvať dosť dlho. Preto je možno účinnejšie po pár minútach státia pomaly vyraziť do premávky a na nižších prevodových stupňoch s minimálnou záťažou motor rozohriať. Každý vodič má svoj zvyk a postup pri štartovaní a zohrievaní auta v zime, ktorý považuje za správny. Ako teda prebieha začiatok vašej jazdy v zime ? Čo považujete za najlepšie pre vás a pre motor? Necháte ho zohriať iba minútu alebo si počkáte aj na rozmrazenie okien a nábeh kúrenia. Pridajte svoj pohľad a poraďte motoristom, ktorí už pár sekúnd po štarte chcú od svojho auta plný výkon, hoci teploty klesajú hlboko pod nulu.
Na dvore pri rodinnom dome si môže vodič dovoliť nechať chvíľu naštartované auto aj bez dozoru. V meste miznú nenaštartované autá aj bez kľúčov.
Ekologické predpisy sú hlavným dôvodom odporúčania výrobcov nezohrievať motor na voľnobehu až do jeho pracovnej teploty. Na voľnobehu totiž po pár minútach stúpa množstvo CO2 vo výfukových plynoch.
Záporné hodnoty na teplomeri sú v tomto období celkom bežné. Okrem rizika poľadovice by nás mali upozorniť aj na sťažené podmienky pre motor.
Staršie naftové motory bolo niekedy potrebné nechacť žhaviť viackrát. Dnes stačí pár sekúnd. Neznamená to, že studený motor neprežíva pri štartovaní a zohrievaní krízu.
Svetlomety sa ako prvé spamätajú z nočného spánku. Zapnutím svetiel a vnútornej ventilácie na maximum aspoň čiastočne zaťažíme motor, aby sa na voľnobehu čím skôr zohrial.