Bratislava 28. januára (TASR) - Na poslancov by sa nemala vzťahovať imunita, ak sa dopustia priestupku pod vplyvom alkoholických nápojov alebo iných návykových látok.
Navrhujú to predsedovia štyroch koaličných poslaneckých klubov, ktorí predložili do parlamentu novelu ústavy a novelu zákona o priestupkoch. Poslanci sa návrhmi budú zaoberať na 55. schôdzi, ktorá sa začína v utorok 31. januára.
Podľa ich návrhu bude možné prerokovať konanie poslanca Národnej rady SR, ktoré je priestupkom spáchaným porušením zákazu požívania alkoholických nápojov alebo iných návykových látok. "Vychádza sa pritom z toho, že takéto konania svojou povahou bezprostredne ohrozujú život alebo zdravie osôb, alebo ich majetok," uvádzajú predkladatelia. Novely, ktoré predložili Gyula Bárdos (SMK), Milan Hort (SDKÚ), Pavol Minárik (KDH) a šéf poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner, by mali vstúpiť do platnosti od 1. apríla 2006.
Opätovná diskusia o imunite poslancov sa rozpútala minulý rok po nehode poslanca ĽS-HZDS Jána Cupera, ktorý 13. novembra v Modre pod vplyvom alkoholu narazil so svojou Škodou Octavia do zaparkovaného Opla Astra a následne do dopravnej značky. Polícia mu vtedy v krvi namerala viac ako dve promile alkoholu. Prípadom sa zaoberala aj Generálna prokuratúra SR a viacerí poslanci sa vyslovili, že na takéto priestupky by sa imunita nemala vzťahovať.
Názory na poslaneckú imunitu pri priestupkoch sa však rôznia. Podľa niektorých sa práve novelami priestupková imunita zavedie, keďže doteraz ju zákon poslancom explicitne nezaručuje. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a generálneho prokurátora Dobroslava Trnku poslanci podľa zákona imunitu za priestupky nemajú. Polícia poslancov za dopravné priestupky či alkohol za volantom, netrestá na základe nariadenia policajného prezidenta. Netrestný odbor Generálnej prokuratúry sa už zaoberá zákonnosťou tohto predpisu a výsledky skúmania by mohli byť známe na prelome januára a februára. Policajný prezident Anton Kulich je pripravený nariadenie zrušiť, ak je v rozpore s ústavou.