DUEL STARÉHO A NOVÉHO KRÁĽA EFJEDNOTKY

VC Bahrajnu - Na úvod sezóny triumf Alonsa

Úradujúci majster sveta Španiel Fernando Alonso zvíťazil v úvodných pretekoch novej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Renault vyhral Veľkú cenu Bahrajnu pred sedemnásobným ...

SAKIR 12. marca (SITA) - Úradujúci majster sveta Španiel Fernando Alonso zvíťazil v úvodných pretekoch novej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1. Jazdec tímu Renault vyhral Veľkú cenu Bahrajnu pred sedemnásobným šampiónom Michaelom Schumacherom na Ferrari. Pre dvadsaťštyriročného rodáka z Ovieda je to deviaty triumf v kariére. Miesto na bronzovom stupienku si na modernom okruhu v Sakire vybojoval Kimi Räikkönen na monoposte tímu McLaren. "Lietajúci Fín" pritom po problémoch v kvalifikácii štartoval až z posledného miesta.

Duel starého a nového kráľa efjednotky vyznel v nedeľu jednoznačne pre Alonsa, ktorý sa hneď po štarte dotiahol zo štvrtého miesta za Michaela Schumachera. Ten si ustrážil svoju pole position a viedol prakticky až do druhej zastávky v boxoch, hoci mladší protivník mu neustále ´dýchal na krk´. Pri druhých výmenách gúm boli mechanici Renaultu o sekundu rýchlejší ako konkurenti z Ferrari a Španiel sa vďaka tomu pri výjazde z boxov v 39. kole dostal pred sedemnásobného bývalého šampióna. Dramatický súboj bok po boku v prvej zákrute okruhu bol rozhodujúcim okamihom pretekov. Po ňom už Alonso s prehľadom došiel do cieľa po prvý víťazný vavrín v novej sezóne. Veľmi dobrý výkon podal Fín Kimi Räikkönnen, ktorý musel pre technické problémy štartovať z poslednej pozície na štartovom rošte. Mechanici McLarenu mu však mohli v sobotu dotankovať nádrž a vedenie tímu zvolilo taktiku na jednu zastávku v boxoch. Räikkönenovi aj to pomohlo v súboji s ďalším talentovaným jazdcom Jensonom Buttonom (Honda), ktorý sa musel nakoniec uspokojiť až s nepopulárnou štvrtou priečkou. Piaty skončil ďalší jazdec McLarenu Kolumbijčan Juan Pablo Montoya. Bodovať dokázali ešte aj obaja jazdci tímu Williams - Marc Webber s debutantom Nicom Rosbergom a prekvapujúco aj Rakúšan Christian Klien (Red Bull). Úvodné podujatie v bahrajnskej púšti ukázalo, že o titul môžu v roku 2006 bojovať až štyri tímy - Renault, Ferrari, McLaren aj Honda. Už o týždeň sa najrýchlejšie autá sveta predstavia na VC Malajzie v Sepangu.

Výsledky VC Bahrajnu:

1. Fernando Alonso (Šp.) Renault 1:29:46,205 h, 2. Michael Schumacher (Nem) Ferrari +1,246, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) McLaren +19,360, 4. Jenson Button (V. Brit.) Honda +19,992, 5. Juan Pablo Montoya (Kol.) McLaren +37,048, 6. Mark Webber (Austr.) Williams +41,932, 7. Nico Rosberg (Nem.) Williams +1:03,043, 8. Christian Klien (Rak.) Red Bull +1:06,771, 9. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +1:09,907, 10. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull +1:15,541, 11. Vitantonio Liuzzi (Tal.) Toro Rosso +1:25,900, 12. Nick Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +1 kolo, 13. Scott Speed (USA) Toro Rosso +1 kolo, 14. Ralf Schumacher (Nem.) Toyota +1 kolo, 15. Rubens Barrichello (Braz.) Honda +1 kolo, 16. Jarno Trulli (Tal.) Toyota +1 kolo, 17. Tiago Monteiro (Port.) Midland +2 kolá, 18. Takuma Sato (Jap) Super Aguri +4 kolá