Mierne vyzývavá karoséria s nenápadným odkazom minulosti, navonok provokujúce tvary ale vo vnútri príjemné auto s modernou technikou a svojráznym pohodovým prístupom k životu. Úvahami nad tým, aké auto sa hodí k osobe Laca Lučeniča, možno stráviť celé hodiny. Jedno je však isté, do kufra sa musí vmestiť gitara a tuctový model neobstojí. Chrysler PT Cruiser však áno.
Existuje paralela medzi Vami a Vaším autom?
Chrysler PT Cruiser je veľmi štýlové auto zámerne evokujúce súvislosti so sixties, paralela je asi tá, že ja som tiež s týmto spájaný, pretože považujem toto obdobie v muzike za veľmi dôležité, ktoré ma formovalo najzásadnejšie. A vyhovuje mi, že toto auto je nápadné veľmi špecifickým spôsobom, čo ma tiež charakterizuje. Nikdy v živote som si totiž neželal byť nenápadný ale ani nápadný.
Je na tom aute niečo viac než dizajn ?
Jedna z prvých vecí, ktorá mi udrela do očí bola, že to auto je „friendly“, teda priateľské a veľmi milé z každej stránky. Asi také ako vydarená počítačová aplikácia, ktorá je k užívateľovi vyslovene „friedly“. Napokon je to imidžové auto v najlepšom zmysle slova.
Sú ešte nejaké iné autá, ktoré vás niekedy oslovili ?
Vždy sa mi páčil istý typ áut ako staré Renaulty prípadne originálny Beetle. Zo sféry nedosiahnuteľných automobilov na mňa zapôsobil Jaguár „Éčko“ a anglické Bentley-e z obdobia „sixties“.
Spomíname na staré autá a ich opätovné návraty, ako by podľa vás malo vyzerať úspešné retro-auto ?
Ja nemám k tejto retro politike veľký vzťah, lebo to nefunguje ani v muzike, do toho treba zabŕdať len v únosnej miere a použiť to ako zásadnú inšpiráciu, jednoducho vytiahnuť si z toho to dobré, ale zase čo bolo dobré voľakedy, nemusí byť dobré teraz. Celkom dobrým dôkazom je aj súčasný VW Beetle.
Elektronika prerazila vo všetkých odvetviach, hudbu a automobilový priemysel nevynímajúc. Ako vnímate autá plné elektroniky ?
Elektronika je u mňa zapísaná úplne pozitívne, lebo to je vec, ktorá sa dá v tejto sfére absolútne využiť a aj pokroky v elektronike sa veľmi rýchlo, kvalitne a zrozumiteľne premietajú do automobilizmu.
Znamená to, že by Vás naplnilo aj nejaké technokratické auto, napr. Citroen C6 ?
Áno, veľmi ma presvedčí taká vec, ako je premietanie základných údajov na čelné sklo. Už to zasahuje do filozofie vlastnej lietadlám.
Dnes elektronika riadi aktívnu bezpečnosť automobilu až do takej miery, že obmedzuje vodiča a takmer anuluje jeho schopnosti za volantom.
Je to na jednotlivcovi ako ďaleko toto dovolí. Niekto nechce automatiku, pretože si chce vychutnať šoférovanie. Pomer elektroniky zasahujúcej do riadenia sa dá optimalizovať.
Porovnajme Vaše zážitky zo zahraničných ciest s tým, čo zažívame na cestách u nás doma.
Slovensku dominuje šoférska agresivita. Stačí, keď si spomeniem na Španielsko, kde by človek kvôli temperamentu očakával to isté, hoci je to úplne ináč. Rozvaha a spôsoby Španielov za volantom môžu priemerného našinca až zahanbiť, a pritom nemusí byť agresívny. Zase takí Taliani sú skôr hluční ako agresívni, možno si od nich vypočujete hromadu exoticky znejúcich nadávok vo veľmi rýchlom slede, čo je samo o sebe zážitok ale väčšinou to tým aj skončí. Naše špecifiká sú iné, viem si predstaviť, že niekde na niekoho zatrúbim a on pri najbližšej príležitosti vyjde z auta a oprie mi o hlavu chladivé železo.
Policajná akcia Jastrab mnohým vodičom prekáža, faktom však je, že za minulý rok výrazne klesol počet mŕtvych na cestách, zrejme aj vďaka Jastrabovi.
Jastraba absolútne beriem. V týchto našich podmienkach ide o dobrú vec, ktorá má pozitívny dopad a odráža sa v štatistikách . Je nám to skrátka treba, lebo keď to nejde inak, ide to takto.