
. V nedeľňajšej horúcej Grand Prix Malajzie vypadli pre poruchu motorov obidve vozidlá McLaren-Mercedes (Fín Räikkönen aj Škót Coulthard), a tak o prvenstvo bojovali stajne Ferrari a Williams. Tím Ferrari tohto roku na okruhu v Sepangu pri hlavnom meste Kuala Lumpur nepredĺžil víťaznú šnúru od zaradenia pretekov do programu MS (1999 - Irvine, 2000 a 2001 M. Schumacher), musel sa skloniť pred rýchlymi a spoľahlivými autami Williams. Nemec Ralf Schumacher si zapísal štvrté víťazstvo v kariére, Kolumbijčan Montoya prispel k dvojnásobnému triumfu Williamsu vo formule 1 po šiestich rokoch. Štyrmi bodmi za 3. miesto si Michael Schumacher (Nem., Ferrari) udržal vedúce postavenie v hodnotení jazdcov.
Obhajca titulu majstra sveta si v sobotňajšej kvalifikácii vyjazdil pole position, ale hneď zaňho sa zaradili Montoya, Barrichello, R. Schumacher, Räikkönen, Coulthard, a tak sa dala čakať tlačenica v prvej zákrute po štarte. Schumi I na rovine prekrižoval dráhu Montoyovi, ten musel vyjsť do vonkajšej stopy. V pravotočivej zákrute sa "ťukli" a od tejto kolízie sa odvíjal ďalší priebeh. Na aute M. Schumachera sa zlomil predný spojler, musel zájsť do boxu na výmenu. Vinu za kolíziu „prišil" riaditeľ pretekov Montoyovi, musel si v depe odstáť 10-sekundovú penalizáciu. Tak sa na čelo pretekov dostal Brazílčan Barrichello a na ľahkom Ferrari zbieral sekundy, aby mohol zvládnuť taktiku dvoch pitstopov. Za ním jazdiaci R. Schumacher na Williamse s väčším množstvom paliva plánoval iba jednu zastávku v boxe. Montoya sa po ťažkostiach v úvode zaradil na 7. miesto, M. Schumacher až na samý koniec štartového poľa - obaja spustili prudkú stíhačku. V 15. kole skončil v depe frustrovaný vicemajster sveta Coulthard, vypadol tak ako v Austrálii. O deväť kôl neskoršie sa zadymilo z motora jeho kolegu Räikkönena, ktorý bol na druhej pozícii a bolo po nádejach. Na čele sa vymieňali Barrichello s R. Schumacherom, no keď v 40. kole zradil motor brazílskeho pilota, Schumi II si bez problémov došiel po víťazstvo. Osamotený Montoya kontroloval 2. miesto, v poslednom kole sa M. Schumacher dostal pred Angličana Buttona na Renaulte a z posledného miesta sa dostal na stupeň víťazov!
Jenson Button musel v závere spomaliť kvôli poruche so zavesením kolies, na bodované miesta sa dostali aj obaja jazdci Sauberu - Nemec Heidfeld a nováčik tohto ročníka Massa z Brazílie. Naproti tomu v tíme Jordan sa Japonec Sato ospravedlňoval kolegovi Talianovi Fisichellovi, že mu v druhom kole nárazom v zákrute zničil zadný spojler a tým aj šance na lepší výsledok. S ôsmym miestom sa neuspokojil ani bývalý majster sveta Jacques Villeneuve, jeho BAR trpí detskými chorobami, nestačí konkurencii.
Hlasy v cieli:
Ralf Schumacher: "Perfektné preteky. Náš tím urobil výbornú prácu, auto išlo veľmi dobre najmä v druhej časti pretekov, keď už bola trať viac zjazdená. Až ma to prekvapilo, aké bolo vozidlo rýchle. Mal som aj šťastie, vyťažil som z kolízie jazdcov predo mnou. Taký je šport, pred dvoma týždňami profitovali z mojej havárie iní."
Juan Pablo Montoya: "Do prvej zákruty som musel ísť z vonkajšej stopy, keďže Michael križoval po štarte doprava. Mám dojem, že som mu nechal dosť priestoru. Predsa však prišlo ku kolízii. Z môjho pohľadu šlo o obyčajnú zrážku v pretekoch. Desaťsekundová penalizácia bola pre mňa neférová. Pod vplyvom udalostí na predchádzajúcej Veľkej cene Austrálie sa funkcionári rozhodli zasiahnuť tvrdšie a ja som sa stal obeťou. Vtedy neurobili nič, tak sa do toho pustili teraz."
Michael Schumacher: "Na kolíziu v prvej zákrute sa možno pozerať z dvoch strán - keby mi bol Juan Pablo nechal viac priestoru, nemuselo k nej prísť. Nerobil by som z toho však veľkú drámu. Trest pre Montoyu bol prísny, už sa stali vážnejšie havárie a vtedy funkcionári nekonali. Výmena predného spojlera po kolízii ma stála dosť času, ale aj tak to boli zaujímavé preteky."
Výsledky - Veľká cena Malajzie (56 kôl, 310,408 km):
1. R. Schumacher (Nem., BMW-Williams) 1:35:36,792 h (priem. rých. 197,680 km/h), 2. Montoya (Kol., BMW-Williams) +39,7 s, 3. M. Schumacher (Nem. Ferrari) 1:01,7 min, 4. Button (V. Brit., Renault) 1:09,7, 5. Heidfeld (Nem., Sauber-Petronas) +1 kolo, 6. Massa (Braz., Sauber-Petronas) +1 kolo.
Ďalšie poradie: 7. McNish (V. Brit., Toyota) +1 kolo, 8. Villeneuve (Kan., BAR-Honda) +1 kolo, 9. Sato (Jap., Jordan-Honda) +2 kolá, 10. De la Rosa (Šp., Jaguár-Cosworth) +2 kolá, 11. Frentzen (Nem., Arrows-Cosworth) +2 kolá, 12. Salo (Fín., Toyota) +3 kolá, 13. Fisichella (Tal., Jordan-Honda) +3 kolá.
Nedokončili: 9. kolo - Trulli (Tal., Renault) techn. porucha, 9 - Panis (Fr., BAR-Honda), 15 - Coulthard (V. Brit., McLaren-Mercedes) motor, 20 - Bernoldi (Braz., Arrows-Cosworth) hodiny, 24 - Räikkönen (Fín., McLaren-Mercedes) motor, 29 - Yoong (European-Minardi) tech. porucha, 30 - Irvine (V. Brit., Jaguár-Cosworth) tech. porucha, 34 - Webber (European-Minardi) tech. porucha, 40 - Barrichello (Braz., Ferrari) motor.
Najrýchlejšie kolo: Montoya 1:38,049 min.
Poradie MS po dvoch pretekoch zo 17-dielneho seriálu: 1. M. Schumacher 14 bodov, 2. Montoya 12, 3. R. Schumacher 10, 4. Räikkönen 4, 5. Irvine 3, 6. Button 3, 7. Webber a Heidfeld 2, 9. Salo a Massa 1.
Poradie MS konštruktérov: 1. Williams 22, 2. Ferrari 14, 3. McLaren 4, 4. Jaguár a Renault 3, 5. Sauber 3, 7. Minardi 2, 8. Toyota 1.
V nedeľu 31. marca sa jazdí Veľká cena Brazílie na okruhu Interlagos v Sao Paulo.