Konôpka má dôvod vrátiť sa do Le Mans

Automobilový pretekár Miroslav Konôpka sa cez víkend ako prvý Slovák zúčastnil najprestížnejších vytrvalostných okruhových pretekov - 24 hodín Le Mans.

Sedemnásobný majster Slovenska v pretekoch automobilov na okruhu sa predstavil vo farbách japonského tímu T2M Motorsport a za volantom žltého Porsche 911 GT3 RS sa striedal s ďalšími dvoma jazdcami - Japoncom Jutakom Jamagišim a Francúzom Jeanom Reném de Fornouxom. V sobotu popoludní (17.00 h) sa na štarte zišlo 50 pretekárskych vozidiel v štyroch triedach. Jazdci sa pravidelne menili po zhruba dvoch hodinách a jazda takmer bez technických problémov pokračovala celú noc. Tím T2M Motorsport jazdil vo svojej triede GT2 na peknom šiestom mieste, celkovo sa pohyboval na pozícii č. 26. Bohužiaľ, v nedeľu predpoludním v 196. kole náhle stúpla teplota oleja v motore a Porsche sa zastavilo.

Za volantom vtedy sedel Francúz De Fornoux, ktorý už preteky v Le Mans absolvoval niekoľkokrát. Keďže auto nebolo možné odtiahnuť do boxov, ani ho opraviť na trati, preteky sa pre Mira Konôpku skončili. Sklamanie v tíme T2M bolo síce veľké, avšak nikto nezapochyboval, že do Le Mans sa o rok opäť vrátia.

"Aspoň mám dôvod sem o rok zase prísť. Preteky v Le Mans jednoducho chcem dokončiť. Už teraz som dostal ponuku štartovať vo vyššej kategórii GT1 na vozidle Ferrari. Či ju aj prijmem, budem musieť ešte zvážiť. S výkonom tímu T2M Motorsport som bol spokojný a atmosféra bola výborná," uviedol po podujatí Miro Konôpka.

Prestížne podujatie napokon vyhrali Nemci Frank Biela s Marcom Wernerom v spolupráci s talianskym automobilovým pretekárom Emanuellom Pirrom na Audi R10 diesel. Werner tak obhájil svoj triumf z roku 2005, tentoraz sa zaslúžil o historicky prvé víťazstvo automobilu s naftovým motorom. Na druhom mieste sa umiestnil francúzsky tím Pescarolo, vo farbách ktorého sa predstavili Franck Montagny, Sebastian Loeb a Eric Helary, tretí skončil Dán Tom Kristiansen, ktorý bol vlani v tíme s Bielom a Wernerom, ale tentoraz jazdil po boku Brita Allana McNisha a Rinalda Capella z Talianska.