Bratislava 14. júla (TASR) - V prvom polroku 2006 bolo na Slovensku spáchaných 5 422 prípadov krádeží vecí z motorových vozidiel. Ide o pokles v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2005, keď polícia zaznamenala 5 845 prípadov krádeží. V prvom polroku 2004 to bolo až 7713 vlámaní do motorových vozidiel.
Polícia varuje, že predmetom záujmu páchateľov sú predovšetkým rôzne osobné veci v motorových vo zidlách, napríklad CD prehrávače, elektronika, výpočtová technika, mobilné telefóny, lyžiarsky alebo turistický výstroj, pracovné náradie či rôzne súčiastky z vozidiel. "Na páchaní tejto trestnej činnosti sa podieľajú prevažne neza mestnaní, osoby s blízkym vzťahom ku kriminálnemu prostrediu, osoby z radov maloletých a mladistvých. Výrazný podiel na tejto trestnej činnosti majú dro govo závislí," uviedla pre TASR Marta Bujňáková z tlačového oddelenia Prezídia Policajného zboru.
Polícia upozorňuje, aby aj občania, fyzické i právnické osoby zodpovednejšie pristupovali k ochrane svojho majetku. Odporúča pred kúpou zabezpečovacieho zariadenia navštíviť viacero firiem a vybrať si takú úroveň, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnym požiadavkám. Je dôležité si vybrať renomovanú bezpečnostnú firmu s certifikáciou.
Polícia odporúča vozidlo zamykať a zabezpečovať systémom a to i v takom prípade, keď si vodič chce odskočiť, napríklad pre zabudnutý dáždnik domov alebo pre noviny do neďalekého stánku. V aute neodporúča nechávať doklady, peniaze, zbrane, šperky, ani uzamknuté v palubnej doske. Netreba zabúdať, že príležitosť robí zlodeja a sú páchatelia, najmä narkomani, ktorí takéto príležitosti priam vyhľadávajú.
Ak niekto ukradne automobil, v ktorom zostali osobné doklady a doklady od vozidla, je takmer nemožné, aby polícia pri kontrole zistila, že ide o ukradnuté auto. Pátranie po takomto aute sa sťaží a predĺži.
Bujňáková upozorňuje, že keď občania zistia, že auto niekto násilne otvoril, nikdy si do neho netreba sadať, ale cez linku 158 treba privolať políciu. Až po odbornej práci policajtov možno skontrolovať, čo z auta zmizlo, a nahlásiť to do zápisnice. "Pokiaľ budete konať inak, zničíte stopy, ktoré páchateľ zanechá vždy, aj keby pracoval odborne a opatrne. Prvoradou úlohou polície na mieste činu je tieto stopy nájsť, zaistiť a zadokumentovať do podoby dôkazov, ktoré jednoznačne páchateľa usvedčia," upozorňuje Bujňáková. Podobne sa treba správať aj pri vlámaní do bytov či iných objektov.