SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav
reklama

Náklad na streche - vyššia spotreba aj hluk

Plne naložené auto sa správa inak ako zvyčajne. Rastie spotreba, hluk ale menia sa aj niektoré jeho vlastnosti. Ako sa správa auto, keď nám nestačí kufor a pridávame batožinu na strechu ?

Plne naložené auto sa správa inak ako zvyčajne. Rastie spotreba, hluk ale menia sa aj niektoré jeho vlastnosti. Ako sa správa auto, keď nám nestačí kufor a pridávame batožinu na strechu?

Zásluhou strešného boxu sa z bežného auta stane kombi, lebo okrem športového náradia sa na strechu zmestí aj ľahšia batožina. Napokon strešné boxy majú zo všetkých prídavných zariadení najmenší, i keď stále citeľný vplyv na spotrebu a aerodynamický hluk. Fenoménom posledných rokov sú nosiče na bicykle upevnené na streche alebo na ťažnom zariadení auta. S nárastom prepravnej kapacity osobného auta sa mení ekonomika prevádzky a tiež jazdné vlastnosti. V prvom rade treba počítať s vyššou spotrebou než je bežný štandard a tiež pomalším tempom na diaľnici. Preprava dvoch bicyklov k moru stojí vo zvýšenej spotrebe približne tisícdvesto korún.

Obľúbená rakva
Boxy, ľudovo nazývané aj truhly alebo rakvy, sú najdrahšie, ale najlepšie nadstavby na strechu. V princípe ich možno rozdeliť na krátke a dlhé, prípadne vysoké (na batožinu) a nízke (lyže a dlhé štíhle predmety). S narastajúcou cenou boxu stúpa komfort obsluhy, zlepšuje sa povrchová úprava a zjednodušuje montáž. Kým najlacnejší box treba upevniť na nosič ôsmimi skrutkami, tie drahšie majú rýchloupínací systém. Na jednu cestu v roku si možno strešný box aj požičať (okolo 150 Sk/deň) vo vybraných predajniach autopríslušenstva.

Lacnejšia alternatíva?
Krátke strešné boxy nemajú takú dobrú aerodynamiku ako dlhé boxy a sú horšie využiteľné, navyše medzi dlhým a krátkym boxom je zanedbateľný cenový rozdiel, preto odporúčame dlhé prevedenie. Snáď jedinou nevýhodou boxu ako takého je potrebný priestor na skladovanie mimo sezóny, keď sa box nepoužíva. Pri výbere boxu je dôležitý spôsob montáže (najlepšie bez náradia), odolnosť plastu voči klimatickým vplyvom (slnko a mráz) a systém zamykania (minimálne s viacbodovým centrálnym zámkom). Nezabudnite, že k strešnému boxu potrebujete základný priečny nosič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyššia spotreba a hluk
Každý predmet pripevnený na karosériu automobilu na streche alebo na ťažnom zariadení zvyšuje aerodynamický odpor, čím priamo ovplyvňuje spotrebu. Podľa meraní uskutočnených Skúšobňou cestných vozidiel v Bratislave a spoločnosťou MaG Autopríslušenstvo, spotrebu najmenej ovplyvňujú "truhly". Naopak klasický strešný nosič na lyže alebo bicykle zvyšuje spotrebu najviac. Spotreba paliva rastie v závislosti na tvare nadstavby a rýchlosti. Vozidlo so strešným boxom pri rýchlosti 90 km/h spotrebuje o 0,9 l/100 km a pri 130 km/h o 1,7 l/100 km paliva viac ako ten istý automobil bez nadstavby. Ešte horšie je na tom strešný nosič s bicyklami, ktorý dokáže v porovnaní so strešným boxom zvýšiť spotrebu o ďalší liter, celkovo aj o dva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri stále populárnejšej dovolenke s bicyklami treba počítať s vyššou spotrebou paliva a nižším rýchlostným priemerom na diaľnici.


Prvoradá bezpečnosť
Každý výrobok určený na prevoz predmetov na streche, musí byť vybavený návodom s náležitými pokynmi pre bezpečnú prevádzku. Prvoradým kritériom bezpečnej jazdy so zaťaženou strechou je dôsledné uchytenie nosiča o automobil a zodpovedajúce pripnutie nákladu. Strešné boxy sú komfortné, bezpečné a v princípe neobmedzujú vodiča v rámci u nás povolených rýchlostí. Väčšina výrobcov uvádza maximálnu rýchlosť jazdy s nosičom okolo 120 km/h aj napriek tomu, že nosič testovali v oveľa vyšších rýchlostiach.


Koľko naložiť
Pre maximálnu hmotnosť nákladu na streche je smerodajný údaj výrobcu automobilu o zaťažení strechy. Maximálne zaťaženie nosiča treba dodržiavať v tom prípade, ak je nižšie ako dovolené zaťaženie strechy automobilu. Každé bremeno pripevnené na strechu vozidla zvyšuje jeho ťažisko a teda zhoršuje jazdné vlastnosti pri prejazdoch zákrut alebo prudkom brzdení. Okrem toho vozidlo so strešným boxom je oveľa vyššie a nemusí sa vmestiť do každej podzemnej garáže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bicykle na streche
Počas tohto leta sme absolvovali cestu k moru s dvomi bicyklami na streche upevnenými v značkovom strešnom nosiči. Kým v minulosti cestu do Chorvátska zvládla Škoda Octavia TDI so spotrebou 6,2 l, tohto roku spotreba vzrástla na 7,6 l/100 km. Na pohľad neveľký rozdiel v spotrebe (1,4 l/100 km) predstavuje na celej dovolenkovej trase až 35 litrov paliva. Pri dnešných cenách nafty je to 1470 korún. Aerodynamický hluk citeľne vzrástol pri rýchlosti nad 100 km/h. Na hluk sa dá zvyknúť a dobré stojany na bicykle dovoľujú na diaľnici udržiavať rýchlosť 120 až 130 km/h. Nepríjemná situácia nastane pri silnom bočnom vetre, keď je stabilita auta v priamom smere podstatne horšia. Pre prevoz bicyklov je najdôležitejšie správne upevnenie a občasná kontrola stability.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako prepravovať veci na streche auta

- dbať na správne upevnenie nosiča

- skontrolovať upevnenie prevážaného predmetu

- zamknúť uchytenie na kľúč, ak je nosič zámkom vybavený

- neprekračovať rýchlosť stanovenú výrobcom nosiča

- výrazne spomaliť pri silnom bočnom vetre

- priebežne kontrolovať uchytenie nákladu

- počítať s vyšším ťažiskom auta, najmä v zákrutách

- sledovať maximálnu povolenú výšku v podzemnej garáži

- neprekračovať hmotnostný limit strechy určený výrobcom auta


Dobrá radaAko správne uložiť batožinu do auta

Mnohí vodiči sa ešte viac ako cesty na dovolenku, boja nakladania batožiny do auta. Najťažšie kusy batožiny patria na dno kufra. Na vrchu má byť oblečenie, plážové ležadlá, príručné tašky, prípadne jedlo na cestu. Ťažké predmety uložené na vrchu zbytočne zvyšujú ťažisko auta a v karosérii typu kombi ohrozujú posádku pri nehode. Pokiaľ je to možné, oplatí sa použiť deliacu sieť medzi batožinovým priestorom a interiérom auta. Cenné veci po opustení auta berieme so sebou, preto by mali byť na dostupnom mieste. Elektroniku a krehké veci nenechávame na miestach, z ktorých by mohli pri prudkom brzdení spadnúť. Medzi veľkými kusmi batožiny sa nájde miesto na drobnosti, ktoré by inde zaberali priestor.

Vysoká teplota na vrchu batožinového priestoru môže uškodiť jemným plastovým veciam a samozrejme potravinám. Autochladničky, či termonádoby sú dnes lacné a oplatí sa do nich zbaliť všetky na teplo háklivé potraviny.Pre bezproblémovú dlhú jazdu s deťmi treba na dostupné miesto pripraviť tašku s teplejším oblečením, plienkami, vreckovkami, utierkou, nápojmi a liekmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš tip: Autolekárnička s výstražným trojuholníkom a povinnou výbavou zostáva zvyčajne na dne kufra. Vykladať celý náklad vtedy, keď ide o cenné sekundy je rozhodne nepraktické a nebezpečné. Lekárnička a výstražný trojuholník patria na dobre prístupné miesto.



SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Na čo myslieť pri prediktívnej údržbe?
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  6. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  7. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  8. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 316
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 543
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 946
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 057
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 710
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 203
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 219
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 3 044
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blogy SME

  1. Soňa Kallová: Mierotvorci Slovania alebo tradícia Svätoplukových prútov stále živá
  2. Ján Šeďo: Cár necestuje, nešoféruje, ľuďom tlačia do hlavy kaleráby.
  3. Miroslav Pollák: Odkiaľ pokiaľ s humorom
  4. Martina Paulenová: Otočiť sa, či pokračovať?
  5. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 4. časť
  6. Anna Miľanová: Pník 1,2... 2022
  7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 3. časť
  8. Peter Žiak: Zákaz spaľovacích motorov = nešťastie pre Slovensko
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 054
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 566
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 4 740
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 621
  5. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 2 524
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 500
  7. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 2 485
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 353
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu