BMW ako prvý výrobca na svete predstavuje luxusnú limuzínu poháňanú vodíkom už v sériovej podobe. Luxusné BMW Hydrogen 7, postavené na báze limuzíny radu 7, poháňa dvanásťvalcový motor s objemom 6,0 V12 litra a maximálnym výkonom 191 kW/260 k. Limuzína produkujúca vodnú paru zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,5 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 230 km/h. Pohonný agregát pracuje v duálnom móde, to znamená, že po vyčerpaní nádrže vodíka sa dokáže prepnúť na spaľovanie vysokooktánového benzínu.
Tekutý vodík
Použitie vodíka ako paliva pre spaľovacie motory doteraz limitovali praktické požiadavky na auto nezlúčiteľné s technikou vodíkového pohonu. Z rôznych alternatív sa BMW napokon rozhodlo pre pohon tekutým vodíkom, ktorý poskytuje až o 75 percent väčšie energetické rezervy, než vodík v plynnom stave, stlačený na 700 barov. Výhodou tekutého vodíka je citeľne väčší dojazd (200 km). Ďalších 500 km dojazdu pridáva pohon na benzín aby bolo možné BMW Hydrogen 7 bez problémov použiť aj v prípade, že v blízkosti nie je vodíková čerpacia stanica.
Neobmedzené množstvo
Vodík, na rozdiel od fosílnych palív, je k dispozícii prakticky v neobmedzených množstvách. Jeho získavanie je možné z biomás, pomocou slnečnej energie, vodnej energie a ďalšími spôsobmi. Pri prevádzke motora v režime spaľovania vodíka je najpodstatnejšie vylučovanou látkou čistá vodná para.
Čerpacie stanice
Vodíková nádrž na čerpacej stanici Total v Berlíne má špeciálnu konštrukciu. Je zhotovená z nehrdzavejúcej ocele hrúbky 2 mm. Medzi jej vonkajšou a vnútornou časťou je 30 mm široké pásmo vákua s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Takto izolovaná nádrž dokáže veľmi dlho udržať kvapalný vodík pri teplote -250 °C.
Dlhý vývoj
Vývoj pohonnej jednotky, spaľujúcej vodík, odštartovalo BMW už v roku 1978. V roku 2000 sa automobilka stala prvým výrobcom na svete, ktorý na svetovom veľtrhu Expo v Hanoveri predstavil flotilu prezentačných vozidiel s vodíkovým pohonom. V tom istom roku sa otvorila prvá verejná vodíková čerpacia stanica na mníchovskom letisku.
Prvé sériové auto na vodík sa od klasickej limuzíny BMW radu 7 odlišuje výraznejším tvarom prednej kapoty, kvôli vyššej konštrukcii motora. Komponenty vodíkového pohonu uložené za zadnými sedadlami zmenšili batožinový priestor na 225 litrov.
Pre uskladnenie vodíka pri teplote -250 C sú dôležité tepelnoizolačné vlastnosti nádrže. Ak by ste do nej naliali vriacu kávu, trvalo by až 80 dní, kým by sa ochladila na teplotu, pri ktorej by sa už dala piť.