sú policajti riadiaci križovatky namiesto semaforov. Cesty sa uvoľnili, stále ich však brzdia vodiči, ktorí nedokážu čítať pokyny policajta.Od riadenia premávky dopravnou políciou sme si jednoducho odvykli a bežná prax v európskych metropolách je nám cudzia. Vo vyhláške zadefinované pokyny policajta riadiaceho križovatku sú pre mnohých vodičov španielskou dedinou.
V praxi vidieť ako vodiči čakajú na to, čo urobia iní. Neznalým zatiaľ pomáha mimika tváre policajta, ktorý musí neraz vynaložiť nadľudské úsilie, aby pohol s masou automobilov. Všetky úkony, ktoré môže robiť policajt pri usmerňovaní dopravy v križovatke definuje vyhláška číslo 225/2004 Z. z.
Stoj!
Na riadenie križovatky policajtom sa používa zmena postoja a pohyby rúk s čiernobielou paličkou. Na správne zorientovanie sa v problematike si stačí zapamätať, že chrbát a čelo policajta znamenajú povel STOJ. Vozidlá prichádzajúce zo smerov pred a za policajtom musia zastaviť. Do pohybu sa môžu dať autá, ku ktorým stojí policajt bokom. V prípade, že k vám policajt stojí bokom, ale predpaží ruku (symbolicky skríži cestu) musíte zastaviť. Zdvihnutá ruka s paličkou (vzpažená) a druhá pripažená k telu znamená krátke stop pre všetky smery.
Namiesto oranžovej
Zdvihnutá ruka policajta, alebo pravé predlaktie s paličkou (smerovkou) avizuje prichádzajúcu zmenu (oranžová na semafore). Vodiči, ktorí stáli, sa môžu pripraviť na jazdu a ostatní, ktorí mali voľno, musia zastať.
Zelená
Ak zo smeru, odkiaľ prichádza auto, stojí policajt pravým alebo ľavým bokom, možno sa hýbať v priamom smere, prípadne odbočiť doprava alebo doľava, podľa zásad, ktoré platia pre odbočovanie. V podstate ide o prípad, keď svieti na semafore zelená v oboch proti sebe idúcich smeroch. Hneď ako policajt zastaví premávku v niektorom smere (napríklad za chrbtom) dáva tak pokyn chodcom prejsť cestu v zastavenom smere.
Spartakiáda
Základný postoj s rozpaženými rukami môže policajt vymeniť za gesto, keď má pravú ruku predpaženú a ľavú upaženú. Pre vozidlá prichádzajúce k ľavému boku policajta to znamená voľnú križovatku. Vozidlá smerujúce k čelu policajta, teda k predpaženej ruke policajta môžu odbočiť iba vpravo.
Náš tip:
Rešpektujte policajta, ktorý máva rukou cez stred tela a urýchľuje vozidlá v pohybujúcom sa pruhu. Hlavnou úlohou regulovčíka je zaistiť plynulosť a zrýchliť premávku v miestach, kde by sa inak vytvárala zápcha. Píšťalka neznamená špeciálny pokyn, iba zvýrazňuje gestá a príkazy policajta.
