Poľadovica býva pred očami vodiča ukrytá ako had v tráve. Až neovládateľné auto v zákrute odhalí, že medzi pneumatiku a asfalt vnikol protivník ľad. Každý dotyk auta so zvodidlom je potom bolestným pripomenutím vlastnej nedbanlivosti.
Zmeňte program v hlaveVýmena letných pneumatík sa našťastie vrýva do povedomia väčšiny vodičov. Nezaškodilo by však po prezutí zmeniť aj myslenie za volantom. Asfalt už býva studený a zrána sa môže po nočnom daždi, prípadne rannej hmle tvoriť poľadovica. Tradične najviac šarapaty narobí vlhko a mráz na diaľnici a mestských križovatkách.
Čerstvý sneh na ceste má ďaleko väčší psychologický a výchovný efekt než neviditeľná poľadovica, preto sa oplatí počas chladného rána spomaliť.
Prvý sneh
Prvý sneh pôsobí na každého vodiča inak. Niekto automaticky zavesí kľúče od auta na klinec, iný vodič so strachom sadne za volant a dúfa, že tento deň prežije bez ujmy. Pribúda však počet šoférov, ktorí sa bezhlavo spoliehajú na modernú techniku auta a sneh na ceste nepovažujú za dôvod na zmenu štýlu jazdy.
Kto je na vine ?
Kalamitné situácie na cestách nespôsobuje iba sneh, ale aj neschopnosť vodičov prispôsobiť sa novým podmienkam. Nájdu sa však aj vodiči, ktorí sa idú s prvým snehom zoznámiť na voľnú plochu a zopakovať si základné prvky jazdy v zime. Zvládnuť šmyk v skutočnej premávke znamená mať vžité správne reflexy a nereagovať skratovo. Teória je v tomto prípade iba slabý základ, ktorý si treba osvojiť v tréningu. Základné zručnosti sa dajú získať aj na zasneženom parkovisku.
Zimné desatoro
1. obuť zimné pneumatiky
2. predvídať
3. dodržiavať dostatočný odstup
4. pomaly vchádzať do zákruty
5. jemne narábať s volantom , plynom a brzdami
6. zbierať skúseností s jazdou na snehu
7. jazdiť vo svojom pruhu a nie stredom cesty
8. brať ohľad na ostatných účastníkov premávky
9. svietiť počas celého dňa
10. uvedomiť si platnosť fyzikálnych zákonov
Rozum za volant
• Už aj taká elementárna vec ako pohýnanie sa na snehu robí problém vodičom s dlhoročnými skúsenosťami. Mnohí si myslia, že čím viac sa šmýka, tým treba intenzívnejšie stláčať plynový pedál. Omyl, na snehu pomáha jemné pohýnanie sa a prípadne veľmi mierny preklz. Pretáčajúce sa koleso si pod sebou vyrába dokonale hladkú ľadovú plochu a dezén zimnej pneumatiky sa nemá o čo oprieť.
• V kopci odporúčame vrátiť sa späť na miesto, z ktorého sa dá opätovne rozbehnúť. V kritickom mieste si treba zvoliť inú stopu, než je tá vyšmýkaná. S vozidlom bez antiblokovacieho systému ABS sa náhla prekážka v jazdnej dráhe obchádza ťažšie, lebo pri zablokovaných kolesách je vozidlo neriaditeľné. Pred prekážkou treba uvoľniť brzdový pedál a sústrediť sa na vyhnutie zrážke. Obísť prekážku je lepšie, než neubrzdiť a naraziť.
• Pri zablokovaných kolesách volantom netočíme. Bolo by to zbytočné (auto ide aj tak rovno) a po odblokovaní kolies by vozidlo prudko vybočilo s následkom šmyku. V tréningu na voľnej ploche prekážku nahradí aj kartónová škatuľa.
• Bezpečný prejazd zákrutou závisí od včasného zabrzdenia ešte pred zákrutou a pokojného nasmerovania vozidla do požadovaného smeru. Prudká akcelerácia alebo brzdenie v zákrute mení pomer síl a zaťaženie náprav, čím môže dôjsť k neželanému šmyku.
• V nedotáčavom šmyku smeruje auto prednou časťou von zo zákruty. V tejto situácii je najlepšie vytlačiť spojku a namiesto panického točenia dovnútra zákruty radšej otočiť volantom späť "otvoriť zákrutu" , aby kolesá získali vodiacu schopnosť. Prudké pridanie plynu by situáciu ešte skomplikovalo.
• Pretáčavý šmyk je charakteristický vybočením zadnej časti auta smerom von zo zákruty. Už v jeho počiatku musí vodič "hodiť kontru" - otočiť volantom do opačnej strany rýchlo, ale nie na dlho. Pridlhé podržanie volantu v tejto polohe by zastavilo vybočenie zadnej časti, ale tá by vzápätí preletela na druhú stranu a fyzicky nie je možné tak rýchlo otočiť volantom do druhej krajnej polohy a zachytiť druhú fázu šmyku. Kým prvú časť šmyku zvládne väčšina vodičov, druhú časť po nevhodne zvolenej kontre už vyrovná málokto.
• Na automobile s predným náhonom pomôže pridať plyn súčasne s kontrou, keď sa tiaž vozidla prenesie na zadnú nápravu (pri zadnom náhone a nadotáčavom šmyku pomáha kontra a vytlačenie spojky, prudké ubratie alebo pridanie plynu situáciu ešte zhorší). Správna reakcia dokáže zvrátiť aj extrémne pretáčavý šmyk. K vhodne zvolenej "kontre" treba primerane pridať plyn.
Obchádzanie prekážky s ABS
Systém ABS umožňuje súčasne brzdiť a vyhýbať sa prekážke. V kritickej situácii sa netreba báť "skočiť" na brzdový pedál (iba s ABS) a poriadne zatlačiť. Vznikne tak maximálny brzdný účinok. Aby mohol vodič túto výhodu ABS zužitkovať, nesmie prudko strhnúť volant, ale ho len plynulo natočiť do požadovaného smeru. Po chvíli tak vozidlo začne sledovať správny smer. Strmé pohyby volantom rozkolíšu vozidlo a môžu spôsobiť šmyk. Neprimerane natočené kolesá negujú účinok ABS a vozidlo ide v podstate rovno, hoci ABS funguje správne.
Súčasne s brzdovým pedálom stlačiť aj spojkový a snažiť sa prekážku obísť natočenie volantu musí byť plynulé a jemné, aby sa celá hmota auta stihla nasmerovať tam, kam chceme. Ak sa automobil začne vychyľovať do požadovaného smeru, môžeme zatočiť volantom viac.