"Nie nebudem, som tu autom," ďakuje šofér hostiteľovi, ktorý ponúka ďalej "však si daj, iba jeden, z toho nenafúkaš". Už pohárik za volantom je nebezpečný a čo ďalšie dva alebo tri.
Po dohode s odborníkmi, pod dohľadom polície sme testovali účinok destilátu na štyroch vodičov. Zistili sme, že im dodáva falošnú odvahu. Alkohol negatívne ovplyvňuje schopnosť posúdiť rýchlosť, vzdialenosť protiidúcich automobilov a zhoršuje reakciu na farby a svetlá. V kombinácii s únavou či vysokými teplotami sa jeho účinky ešte násobia. Slováci napriek tomu často sadajú za volant s jedným či dvoma pohárikmi v tele. Dokáže aj "symbolická" dávka narobiť zmätok v hlave?
Vodič s malým množstvom alkoholu v tele nemá problém ísť po známej ceste bez toho, aby zišiel do priekopy. Dnešná hustá premávka však pripravuje mnoho situácií, ktoré sa ťažko riešia aj s triezvou hlavou, a nie s hlavou posmelenou alkoholom. Po dohode s odborníkmi a políciou sme štyroch vodičov rôznej povahy, povolania, hmotnosti a veku podrobili testu pozornosti a spôsobilosti viesť motorové vozidlo po vypití troch poldecákov.
Všetci účastníci experimentu naoko dobre šoférovali aj po kamarátskom prípitku, v kritickej situácii by však zlyhali. Test sme zamerali viac na chybovosť reakcií a nerozhodnosť, ako na dosiahnutý čas v jednotlivých úlohách. Rozdiely v časoch nemajú až takú výpovednú hodnotu ako chyby pri riadení vozidla.
Opití muži veľmi často jazdia rovnako rýchlo v opitosti ako za normálnych okolností, dokonca v istej fáze pôsobenia alkoholu na nervovú sústavu sú odvážnejší a neuvedomujú si možné následky. Ženy si naopak uvedomujú, že sú opité a prispôsobujú rýchlosť jazdy svojmu stavu.
Môžu však ísť prehnane pomaly a často bývajú nerozhodné, preto spôsobujú rizikové situácie v premávke. Celkovo však menej často sadajú za volant pod vplyvom alkoholu. Už malé množstvo (od 0,2 do 0,5 promile) dokáže negatívne ovplyvniť schopnosť riadiť vozidlo. Zhoršenie schopnosti šoférovať sa preukazuje po dávkach okolo 10 gramov alkoholu (teda asi pol litra 10° piva).