Najviac problémov spôsobovala otočka o 360 stupňov. Vodiči ju neurobili úplne alebo pribudla jedna navyše.
Atestovaný klinický a dopravný psychológ strávil niekoľko rokov štúdiom vplyvu alkoholu na psychiku vodiča.
Čo môže priniesť vypitie malého množstva alkoholu za volantom?
"Samozrejme, ak odpoviem, že nič dobré, je to neprimeraná generalizácia, ale aj malé množstvo alkoholu prinajmenšom zvyšuje riziko nehody a to môže byť aj veľmi vážna nehoda. Vždy to bude záležať na tom, kto alkohol vypije, v akej situácii a za akých okolností. Čím náročnejšia je dopravná situácia, čím je človek vyčerpanejší, čím horšie má vnútorné rozpoloženie, pohádal sa, niečo mu hrozí alebo sa niekam ponáhľa, môže aj skutočne malé množstvo alkoholu spôsobiť katastrofálne následky. Pritom za normálnych okolností by ten alkohol ani poriadne necítil."
Po jednom alebo dvoch poldeci však vodič dokáže prejsť rovno po bielej čiare, v reakcii bude takmer rovnako rýchly, v dychu má ešte tolerované minimum alkoholu. Tak v čom bude rozdiel?
"Jazdu po známej ceste malé množstvo alkoholu naoko neovplyvňuje. Môžu sa však stať nepredvídané situácie, kde bude treba zapojiť vyššie psychické procesy - ako rozhodovanie, predvídanie, riešenie krízových situácií - a vtedy aj u ľudí, ktorí tolerujú alkohol, sa môžu prejaviť reakcie vyložene chybné. To znamená, že vodič bude predbiehať, keď nemal, alebo pribrzdí, keď nemal, alebo začne predbiehať a potom si to rozmyslí. Skrátka, alkohol myšlienkové procesy narúša. Ak niekto povie, že pôjde po jednom či dvoch pivách pomaly, tiež sa stáva prekážkou v premávke."
Pôsobí alkohol ináč na muža a ženu? Ako sú na tom ženy s alkoholom za volantom?
"Ženy, a za to im patrí česť, spôsobujú menej nehôd, najmä tých ťažkých s tragickými následkami, alkohol ich však podstatne viac ohrozuje. Tolerujú podstatne menšie dávky. Zhruba tretina množstva alkoholu vypitého mužom má na ženu rovnaký účinok, teda žena znesie trikrát menšie množstvo alkoholu."
Budem po vypití decilitra destilátu na ceste hrdina alebo pôjdem pomaly?
"Záleží na tom, akú máte povahu, pretože alkohol väčšinou pôsobí stimulačne, ľudia sú odvážnejší, sami pred sebou si chcú niečo dokázať a hlavne horšie zvažujú možné dôsledky."
Kedy si po poháriku na rozveselenie sadnúť za volant? Bezprostredne po vypití sa mnohí cítia dobre.
"To, ako rýchlo sa alkohol v tele spáli, závisí od viacerých činiteľov - od hmotnosti človeka, množstva vypitého alkoholu a návyku naň. V každom prípade, po konzumácii jedného poldeci netreba sadnúť za volant najbližších päť-šesť hodín."