SME

Káva a povzbudzujúce nápoje za volantom únavu oddialia, ale neodstránia

Únava, psychické vyčerpanie a následný mikrospánok patria k najčastejším príčinám tragických dopravných nehôd. Väčšina vyšetrovacích spisov nešťastí na cestách konštatuje, že vodič z nezistených príčin prešiel do protismeru. Spôsobov ako oddialiť a premôc

Energy drink môže krátkodobo zabrániť mikrospánku, či mu však skutočne zabráni, závisí od konkrétneho človeka, situácie a kondície. Paradoxne tieto nápoje (s obsahom kofeínu) je vhodné doplniť vyšším príjmom vody.Energy drink môže krátkodobo zabrániť mikrospánku, či mu však skutočne zabráni, závisí od konkrétneho človeka, situácie a kondície. Paradoxne tieto nápoje (s obsahom kofeínu) je vhodné doplniť vyšším príjmom vody. (Zdroj: autor)

ť únavu je hneď niekoľko. Pomôžu zázračné energetické nápoje?

Únava sa zmocní vodiča najmä keď šoféruje sám, v noci alebo počas poobedia. Prevládajú diaľnice, na ktorých sa jazdí monotónne. Odborníci odprúčajú pri takýchto chvíľach čo najskôr zastať a spraviť zopár drepov, alebo iným spôsobom rozprúdiť krv v žilách. Odkladanie oddychu sa zvyčajne vodičom nevyplatí. Výsledkom bývajú zranenia, škody na vozidle a v tom najhoršom prípade smrť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Káva alebo energy drink?
Na trhu je široká ponuka nápojov, ktoré obsahujú látky stimulujúce centrálny nervový systém, ktoré pomáhajú odstraňovať únavu a zvyšovať koncentráciu. Kofeín nachádzajúci sa v káve aktívne povzbudzuje činnosť mozgu, zvyšuje bdelosť a pozornosť a pomáha oddialiť únavu.
Jeho účinok na organizmus sa dostaví po niekoľkých minútach, netrvá však dlho. V ponuke sú aj ľadové kávy, ktoré sa predávajú už aj v plechovkách a vodiči si ich môžu zobrať so sebou. Čoraz obľúbenejším stimulačným nápojom sa stali rôzne energetické drinky. Pôvodne ich užívali aktívni športovci, ktorým pomáhali dodávať energiu a odstraňovať vyčerpanosť.

Na slovenskom trhu sa ponúka viacero druhov energetických nápojov. Odborník na výživu, MUDr. Peter Chlebo, odporúča pred kúpou si pozorne prečítať etiketu a vybrať si taký, ktorý je vyrobený z prírodných surovín. Súčasný trend v oblasti energetických nápojov je čo najmenej alebo vôbec nepridávať syntetické látky alebo farbivá. Využívajú sa rôzne rastlinné stimulanty ako je napríklad guarana alebo tribulus terrestris.
Pri výbere energetického nápoja zohráva dôležitú úlohu jeho zloženie. V súčasnosti sú preferované nápoje vyrobené len z prírodných zdrojov, ktoré poskytnú užívateľovi aj niečo naviac – napríklad majú pozitívne účinky na organizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Nie sú všemocné
Každé stimulanty , aj povzbudzujúce nápoje môžu zabrániť prejavom únavy, nie však únave samotnej. V konečnom dôsledku dochádza k ešte výraznejšiemu vyčerpaniu organizmu. Osviežujúce nápoje znamenajú príjemnú zmenu za volantom a môžu vzpružiť. Na druhej strane, bublinky v sýtených nápojoch zamestnávajú fyziologické procesy v organizme a odčerpávajú kyslík z mozgu. Takže niečo za niečo.

Dôležité tekutiny
Primeraná hydratácia, teda príjem 1,5 – 3 l tekutín v závislosti od činnosti, teploty a vlhkosti prostredia, je určite jedným z podstatných faktorov zvyšovania odolnosti organizmu a boja proti únave. Vhodná je čistá voda, džúsy, minerálne vody. Nápoje s obsahom kofeínu majú aj opačný účinok, čiže zvyšujú straty tekutín močom, s čím treba pri kalkulácii pitného režimu rátať a piť viac.

SkryťVypnúť reklamu

Cigareta nepomôže
Väčšina „osvedčených“ metód na oddialenie mikrospánku, ako cigareta, káva, energetický nápoj majú ďaleko od ideálu. Cigareta síce naruší vodičovi monotónnosť v aute, ten na chvíľku pookreje, lebo robí niečo iné okrem držania volantu a pridávania plynu. Dopravný psychológ PhDr. Peter Kucek ďalej upozorňuje, že „únava sa bude po vyfajčení cigarety zvyšovať. Organizmus vynakladá obrovské úsilie, aby sa vyrovnal s negatívnym účinkom cigarety, ktoré my nevnímame“. Podľa Kuceka, subjektívny pocit môže byť v tom, ako nám cigareta pomohla. Následne však príde ešte väčšia únava.

Rastlinné stimulanty
Guarana – jeden z najznámejších prírodných stimulantov. Svoj pôvod má v južnej Amerike, kde domorodí Indiáni zistili, že im pomôže prekonať obdobia hladu, chorôb a náročnej fyzickej práce. Výhodou guarany je, že nezaťažuje žalúdok prísunom toxických látok, pretože kofeín a guaranín sa v nej nachádzajú v prirodzenej, ľahko stráviteľnej forme.

SkryťVypnúť reklamu

Tribulus terrestris – táto rastlina je známa aj pod názvom kotvičník zemný. Považuje sa za najžiadanejší prírodný stimulant súčasnosti. Výťažky z nej vraj využívali už starovekí čínski a indickí liečitelia. V poslednom období dostala pomenovanie „rastlinná viagra“, pretože zvyšuje u mužov hladinu testosterónu a u žien hladinu estrogénu, čo sa prejavuje zvýšením sexuálnej aktivity.


Ponuka nápojov rôzneho zloženia je stále širšia a k renomovaným zahraničným výrobcom pribúdajú aj domáci zo Slovenska.



Ako bojovať proti únave
dostatok spánku pred dlhou cestou
• pravidelné prestávky aspoň každé dve hodiny
• prebehnúť sa, zacvičiť si, alebo sa aspoň ponaťahovať
• rozmasírovať si šijové svalstvo krku
• prijímať dostatok tekutín
• zvoliť správny žáner a hlasitosť hudby

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rada odborníka : Stimulanty môžu zabrániť prejavom únavy, nie však únave samotnej

Všetkého veľa škodí, a to isté platí o konzumácii energetických nápojov s obsahom kofeínu a iných povzbudzujúcich látok. Nápoje tejto kategórie rôznych značiek a zloženia sa stali módou a neoddeliteľnou súčasťou života mnohých, najmä mladých vodičov. Na otázky súvisiace s možným dopadom na zdravie vodičov odpovedá MUDr. Juraj Rusnák, internista-gastroenterológ nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Pomáhajú vôbec v boji proti mikrospánku povzbudzujúce nápoje ?
Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že káva a tzv. energetické nápoje mi pri ceste do zahraničia zaručili, že som nespal aj 28 hodín, hoci som počas prestávok v aute chcel, ale paradoxne som zažil toľko mikrospánkov ako nikdy predtým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každá minca má dve strany, môžeme definovať zlé stránky povzbudzujúcich nápojov ?
Zlé stránky? Snáď to, že zastierajú prejavy únavy a vodič môže preceňovať svoje sily. U citlivejších osôb môžu tieto chemické zmesi vyvolávať pocit nevoľnosti alebo bolesti žalúdka, pri vyšších dávkach pocity búšenia srdca a nepokoja.

Od čoho závisí vhodné množstvo povzbudzujúcich nápojov pre vodiča ?
Vhodné množstvo závisí od individuálnej tolerancie. Musíme si priznať, že sme všetci obeťou reklamy, ktorá sa nás snaží presvedčiť, že potrebujeme to, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Možno dostatočný spánok a šálka kvalitného zeleného alebo čierneho čaju urobia ďaleko lepšiu službu ako zmes synteticky vyrobených látok, pritom aj vitamíny sú pripravované ako chemické látky farmaceutickým priemyslom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomáhajú šoférom propagované zložky nápojov ako guarana a rastlina tribulus terrestris ?
Vitamíny je ďaleko lepšie prijať v prirodzenej forme, napríklad v potravinách. Guarana by mala pomáhať pri učení a sústredení sa, môže však takisto vyvolať nespavosť. Tribulus terestris sa používa ako afrodiziakum a stimulátor sekrécie testosterónu. Štúdie ohľadom tejto rastliny sa vo výsledkoch rôznia. Nepredpokladám bezprostredný účinok tejto rastliny, ktorý by mal napomôcť k zvýšeniu bdelosti pri šoférovaní.

A čo kofeín ?
Reakcia organizmu na kofeín je rôzna, pri dlhodobom konzume nápojov s obsahom kofeínu dochádza k jeho tolerancii, organizmus si zvykne a prejaví sa potreba vyšších dávok. Takisto enzýmová výbava pečene jednotlivých ľudí je rôzna, niekto vypije kávu večer pred spaním a spí ako dudok, iný vypije kávu na obed a nespí celú noc. Ak si dobre pamätám, priemerne káva obsahuje 40 - 70 mg kofeínu. Tolerancia kofeínu, ktorý je najčastejšou zložkou prípravkov , je veľmi individuálna, nielen medzi ľuďmi ale aj u toho istého človeka v závislosti od okolností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľuďom, ktorí majú problém so žalúdkom spôsobuje káva ťažkosti. Ako je to s kofeínom v energetických nápojoch alebo inými látkami vo vzťahu k žalúdku?
To závisí od okolností a od človeka. Je iné, keď si dá povzbudzujúci nápoj človek, ktorý je vyspatý, primerane a zdravo najedený, zdravý a nefajčiar , a iné, keď si ho dá 3 noci nevyspatý, nenajedený a fajčiaci človek, ktorý predtým užil prípadne ešte nejaký ten acylpyrín alebo ibuprofen. Okrem kofeínu aj ďalšie zložky týchto nápojov môžu vyvolať poruchy trávenia alebo aspoň pocity nevoľnosti. Rozhodne by som ich nedoporučoval pacientom s vredovou chorobou žalúdka a dvanástnika a ľuďom s citlivejším tráviacim traktom.

Pitie týchto nápojov je dnes v móde, môže sa ich bežné užívanie z dlhodobého hľadiska prejaviť ?
Prechodne môžu zvyšovať krvný tlak, pokiaľ sa však konzumujú v rozumnej miere, nemali by z tohto dôvodu predstavovať závažnejšie riziko. Čo sa týka cholesterolu resp. poruchy tukového metabolizmu a cukrovky – tieto nápoje ( pokiaľ obsahujú sacharózu alebo iné cukry) môžu pri dlhodobom konzume spolu s ostatnými zložkami životosprávy predstavovať riziko zvýšeného výskytu spomínaných ochorení. Stačí si pozrieť obéznu americkú populáciu odchovanú na hamburgeroch, kole, čipsoch a sladkostiach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré sú sýtené CO2, iné nie. Vplývajú potom rozdielne na organizmus ?
Sýtenie CO2 môže zvyšovať nafukovanie, sýtené nápoje sú menej vhodné pre osoby s opakovanými infektami horných dýchacích ciest ako laryngitída, faryngitída, teda najmä pokiaľ sú chladené.


 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 653
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 128
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 169
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 139
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  2. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  3. Štefan Šturdzík: 350
  4. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  5. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  6. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  7. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 352
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 682
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 203
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 163
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 445
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 667
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 595
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 521
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu