Pre Európanov bol doposiaľ Lexus LS priveľmi konzervatívny a málo dynamický, preto sa tu ani jedna z doterajších generácii významnejšie nepresadila. Napraviť to chce najnovšia štvrtá generácia, ktorá sa podstatne viac zameriava na štýl a silnejšie ako kedykoľvek pred tým z nej cítiť snahu dostať sa na úroveň európskej konkurencie. Ako vidieť zo snímok, celkom sa jej to aj darí.
Kombinácia elegancie luxusnej limuzíny s ľahkou športovou dynamikou menších sesterských modelov z neho spravila jeden z najpríťažlivejších sedanov tejto triedy. Po estetickej stránke sa vydaril aj vnútri, kde nechýba pre Lexus typický stredový panel s veľkým dotykovým displejom. No práve tu sa názory odbornej verejnosti delia na dve skupiny. Jedni považujú interiér LS po ergonomickej stránke za zastaraný - kvôli prebytočnému množstvu tlačidiel. Iní ho zase chvália za to, že nepodľahol móde združených ovládačov a na rozdiel do väčšiny nekopíruje systém BMW i-Drive. My patríme k tej druhej skupine, ktorej viac tlačidiel neprekáža, ak sú rozmiestnené tak prehľadne a logicky ako v tomto aute.
Priestorové pomery na predných aj zadných sedadlách nemožno označiť inak než veľkorysé. V tejto kategórii je už samozrejmosťou rozsiahle „motorizované" nastavenie predných sedadiel, v ktorých sa sedí tak pohodlne, akoby vám do auta namontovali kožené kreslá z vašej obývačky. V Lexuse LS 460 však konštruktéri venovali špeciálnu pozornosť aj zadným sedadlám. Operadlá sa dajú buď ohýbať v strede alebo sklopiť až o 38º. Za príplatok môžu byť dokonca vybavené rovnakým klimatizačným systémom ako predné (tie ho majú v štandarde). K teplotnému komfortu zadných pasažierov prispievajú tiež elektricky vysúvateľné roletky bočných okien, ktoré zakryjú celú plochu vrátane trojuholníkových okienok.
V letných horúčavách poteší vzadu 5-litrový chladiaci box na nápoje a aby sa cestujúci na dlhých trasách nenudili, k dispozícii majú stropnú 9-palcovú širokouhlú LCD obrazovku, ktorá v spojení so špičkovým audio systémom Mark Levinson pozostávajúcim z 19 reproduktorov sprostredkuje rovnaký pôžitok z prehrávania DVD projekcií ako domáce kino.
Z ďalších prvkov rozsiahleho zoznamu výbavy stojí za zmienku 4-zónová klimatizácia s prvými stropnými vetracími prieduchmi na svete, satelitný navigačný systém s funkciou vyhýbania sa dopravným zápcham a inteligentný parkovací asistent (schopný sám zaparkovať), ktorý využíva zadnú kameru a ultrazvukové senzory na identifikovanie použiteľných parkovacích miest.
K spracovaniu a kvalite interiéru rozhodne nemáme žiadne výhrady. Nakoniec kto iný by mal byť v tejto oblasti precíznejší, ak nie Lexus? Rovnako dokonalé je odhlučnenie kabíny. Za jazdy ašpiruje LS 460 na titul najtichší krížnik planéty. Či ste už naštartovali zistíte len vtedy, ak sa dívate na otáčkomer.
Motor prakticky nepočuť, až kým sa nebudete chcieť presvedčiť, či 2130-kilogramový kolos naozaj zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy (!). Vtedy na chvíľu započujete „pradenie" ôsmich valcov, ale inak jediným akustickým prejavom pohybu je vzdialené svišťanie vetra obtekajúceho aerodynamicky najefektívnejšie tvarovanú karosériu v segmente (koeficient odporu vzduchu len 0,26).
Pri bezkľúčovom otváraní za asistencie kartičky s rozmermi kreditky (hrubej len 3,5 mm, takže sa už vmestí aj do peňaženky) sa motor spúšťa tradične pomocou tlačidla. Zamatovo jemný vidlicový osemvalec s objemom 4,6 l dosahuje solídny výkon (280 kW/380 k) aj maximálny krútiaci moment (493 Nm), ktorý na cestu prenáša pomocou prvej sériovo montovanej osemstupňovej automatickej prevodovky na svete. Mercedes so svojimi 7 stupňami teda dlho na výslní nevydržal.
Hoci od Lexusu je to hlavne jasný marketingový ťah s cieľom byť prvý, plynulosť a rýchlosť, s akou nová prevodovka preraďuje, sa nijak nevymyká dobrým štandardom tejto triedy.
Navyše ak sa v našom teste potvrdí aj pozitívny vplyv automatiky na spotrebu, pridá jej to na renomé minimálne rovnako ako „8-stupňové" prvenstvo. Motoru nechýba ani dynamika ani elasticita, no jeho skutočný potenciál si uvedomíte iba pri pohľade na tachometer alebo so stopkami v ruke. Posádka je totiž dôkladne odizolovaná od okolitého sveta a všetko, čo sa s autom deje, vníma oveľa menej intenzívne než vo vozidlách nižších kategórii.
Určite k tomu prispieva aj špičkové vzduchové pruženie, ktoré v snahe zaistiť pasažierom maximálny komfort, ponúka na výber tri stupne nastavenia tuhosti tlmičov a je schopné eliminovať nakláňanie karosérie v zákrutách. Počas prvých testovacích jázd sme si veľmi pochvaľovali hlavne stredný stupeň, ale páčil sa nám tiež Sport. Už v štandardnom režime dobre pohlcuje všetky nerovnosti, pritom skúšané vozidlo bolo obuté na príplatkových 19-palcových kolesách s pneumatikami rozmeru 245/45. Prekvapivo dobre sa s nerovným povrchom ciest vyrovnal aj v režime Sport, kedy dôjde k pritvrdeniu tlmičov a zníženiu svetlej výšky podvozka.
Dojmy z jazdy s novým LS 460 majú dva póly. Ak sa nikam nebudete ponáhľať, naplno si vychutnáte plavnosť a plynulosť, s akou vás prevezie z bodu A do bodu B. Na auto svojej veľkosti je agilný a ľahko ovládateľný. Pri ostrejšom štýle jazdy sa však táto ľahkosť pod vplyvom hmotnosti auta vytratí. Dve tony cítiť pri každej ostrejšej zmene smeru alebo brzdení pred zákrutou. Pritom brzdám ani riadeniu v tomto smere niet čo vyčítať, ide o prenos váhy a jej vplyv na jazdné vlastnosti.
Chrám techniky
Nová vlajková loď značky Lexus je výstavnou skriňou nových technológií, na opis ktorých by bolo treba veľa strán. Podrobnejšie sa preto zameriame na dve z nich.
Prvá dokáže vozidlo premeniť na koncertnú sálu, druhá z neho robí auto s najvyšším stupňom pasívnej bezpečnosti na svete.Toyota už dlhšie spolupracuje s firmou Mark Levinson, a inak tomu nie je ani v prípade modelu LS. Pracovníci tohto hudobného špecialistu strávili pri ladení audiosústavy pre vlajkovú loď Lexusu vyše 2000 hodín v špeciálnom laboratóriu a ich dielo je v automobilovom svete jedinečné. Mark Levinson Reference Surround System tvorí 19 reproduktorov, z ktorých 12 je určených výhradne len pre túto súpravu. Medzi ne patrí aj 100 wattový subwoofer priemeru 250 mm umiestnený za zadnými sedadlami, ktorý sa vyznačuje nízkym skresľovaním zvuku. Všetky reproduktory majú špeciálnu konštrukciu vyrobené sú z mimoriadne kvalitných materiálov. Skvelú distribúciu tónov zabezpečuje 15-kanálový, 450 wattový zosilňovač spracovávajúci frekvencie od 20Hz do 20kHz, pričom dochádza len k 0,1% celkovému skresleniu zvuku. Vysokú kvalitu hudby zabezpečuje digitálne spracovanie signálu, ktorý eliminuje negatívne magnetické interferencie. Je to aj vďaka distribúcie signálu optickým káblom. Systém prehráva nielen klasické CD, ale aj DVD či formáty MP3 a WMA.
Audio systém Mark Levinson pre Lexus LS 460 pozostáva z 19 reproduktorov. O skvelú distribúciu tónov sa stará 15-kanálový, 450-wattový zosilňovač.
Druhý systém skrývajúci sa pod skratkou PCS (Pre-Crash Safety) nemá za úlohu posádku zabávať, ale chrániť. Jeho úlohou je predchádzať kolíziám alebo zmierňovať ich následky. Novinka obsahuje štvoricu svetových primátov: systém rozpoznávajúci prekážky (Advanced Obstacle Detection System), systém monitorujúci vodiča (Driver Monitoring System), asistent núdzového riadenia (Emergency Steering Assist) a zadný antikolízny systém (Rear Pre-Crash Safety system).
Prvý z nich identifikujúci prekážky kombinuje klasický radar a infračervenú kameru, vďaka čomu sa výrazne zvýšila schopnosť odhalenia prekážky vo dne aj v noci. Ak rozpozná prekážku, upozorní na ňu vodiča zvukovým aj vizuálnym varovným signálom. Zároveň sa do činnosti uvedie systém variabilného prevodového pomeru, ktorý dá vodičovi k dispozícii riadenie s rýchlejšou reakciou, adaptívne pruženie (AVS) stuhne aby pri brzdení eliminovalo nežiadúci predklon vozidla a brzdový systém sa pripraví na núdzové brzdenie (s využitím plnej brzdnej sily). Ak však ani v tomto okamihu vodič nereaguje a systém nedokáže zrážke zabrániť, vozidlo začne automaticky brzdiť (v takomto prípade dokáže sám vyvinúť spomalenie o sile 0,6 až 0,7 g), aby boli následky kolízie čo najmenšie.
Súčasne sa uvedú do činnosti napínače bezpečnostných pásov, ktoré zamedzia nežiadúcemu pohybu tela počas nehody.
Rovnako zaujímavý je aj systém sledujúci vodiča. Ten stráži pohyby jeho hlavy a keď zistí, že má zrak odvrátený do strany - a pritom pred vozidlom je prekážka -okamžite na to vodiča upozorní, prípadne uvedie do činnosti systém PCS. Absolútnou novinkou je systém ochrany pred nárazom zozadu. Či vozidlo stojí alebo je v pohybe, systém neustále zisťuje možné nebezpečenstvo pomocou radaru umiestneného vzadu. V prípade blížiacej sa nehody upraví opierky hláv predných sedadiel tak, aby bola krčná chrbtica, čo najmenej ohrozená.
Inteligentná ochrana krčnej chrbtice systému Pre-Crash
Radary a kamery systémov detekcie prekážok