SME

Jaro Katriňák: Splnil som si detský sen

Jaroslav Katrinňák dosiahol najväčší úspech slovenského motocyklového športu a zároveň si splnil detský aj profesionálny sen. Túžba prejsť cieľom najťažšej rely sveta, rely Dakar, bola silnejšia ako sklamania z troch nedokončených ročníkov.

Jaro Katriňák. Neobyčajne skromný motocyklový pretekár, ktorý dosiahol najväčší úspech slovenského motoristického športu v histórii a napriek tomu sa doma nehrá na veľkú hviezdu.Jaro Katriňák. Neobyčajne skromný motocyklový pretekár, ktorý dosiahol najväčší úspech slovenského motoristického športu v histórii a napriek tomu sa doma nehrá na veľkú hviezdu. (Zdroj: AUTOR)

Motocyklisti si na trati nepomáhajú, pretože prišli iné časy. Sponzori chcú čo najlepšie výsledky Jaroslav Katrinňák dosiahol najväčší úspech slovenského motocyklového športu a zároveň si splnil detský aj profesionálny sen. Túžba prejsť cieľom najťažšej rely sveta, rely Dakar, bola silnejšia ako sklamania z troch nedokončených ročníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Čo vás nakoplo, aby ste po troch neúspešných Dakaroch išli na najťažšiu rely opäť?

"Túžba dôjsť túto rely, lebo to bol môj detský životný sen. Keď som mal možnosť zúčastniť sa aj štvrtýkrát, využil som ju."

SkryťVypnúť reklamu

Čo predchádza takejto rely?

"Dlhé roky trénovania, jazdenia, napríklad endura, veľa fyzickej prípravy v posilňovni, treba mať veľa životných aj motoristických skúseností."

V čom je rozdiel v príprave továrenských jazdcov a vás súkromníkov?

"Hlavne v technickom zabezpečení a v príprave na preteky. Oni majú počas roka možnosť vyskúšať si viac takýchto pretekov, majú na to podstatne viac peňazí, aj motocykle majú podstatne lepšie a počas pretekov majú lepšiu starostlivosť. Majú väčší pokoj, viac času na oddych a potom môžu podávať aj lepšie výkony."

Vy ste zvyknutý na pretekanie v našich podmienkach, ostatní chodia aj počas roka na podobné púštne rely.

"To je výhoda aj pre navigáciu, aby jazdec pochopil, ako je myslená. Každý tréning je k dobru a preteky sú ešte dôležitejšie, lebo ako sa hovorí, najlepší tréning sú aj tak preteky."

SkryťVypnúť reklamu

Motocyklisti idú často viacerí spolu, je to zámer?

"Sú momenty, keď sme spolu, a momenty, keď ide jazdec sám. V podstate ide o náhodu."

Pomohlo by vám zavesiť sa za továrenského jazdca, napríklad jedného z favoritov na prvenstvo?

"Určite by sa dalo ísť aj za ním a má to svoje výhody, napríklad, že zájdem lepší čas, ale aj nevýhody, že mi práši, môžem chytiť nejakú dieru, kameň a rely sa pre mňa môže skončiť."

Dá sa z jazdeckého pohľadu rozdeliť dakarská rely na horšiu a lepšiu časť?

"Asi okolo polovice sa ide najlepšie, začiatok aj koniec sú nervózne. Keď sa jazdec blíži k cieľu, bojí sa, aby nespravil, chybu, aby nezničil motocykel."

Na motocyklistoch vidieť, čo všetko musia pri pretekoch vydržať a pritom ich večer nečaká žiadny hotel.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú etapy, keď sme bez asistencie, keď prídeme do cieľa etapy niekde v púšti a tam je pripravený malý bivak, kde sa môžeme najesť, ľahnúť si na zem pod deku a vyspať sa v jazdeckom oblečení a ráno pokračovať ďalšou etapou. Je to namáhavé, ale celá rely je náročná. Usporiadateľ ju musí urobiť ťažkú, aby to bola skutočne najťažšia rely na svete."

Do akej miery hrá úlohu fyzická kondícia, technické zázemie a psychika?

"Ak to mám rozdeliť, bude to pomer 33:33:33, lebo na všetkom záleží. Akokoľvek dobrý môže byť jazdec, keď mu zlyhá technika, nepomôže si. Môže byť výborný jazdec s výbornou kondíciou, ale keď zlyhá psychika... ako napríklad Coma (viedol dlhú časť súťaže), ktorý zablúdil, spanikáril a narazil do stromu. Jazdec musí byť vyvážený a navyše mať aj veľký kus šťastia."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď ste celý deň na motorke, kedy a čo jete? Ako vyzerajú vaše životné a hygienické potreby?

"Motocyklista sa musí pripraviť tak, aby vydržal celú etapu, na štarte musí byť vyprázdnený. S jedlom je to tak, že ráno sa naraňajkuje a musí vydržať až do cieľa etapy. Máme nanajvýš po každých 250 kilometroch pätnásť minút na natankovanie benzínu, vtedy si môžeme vybrať z vrecka nejakú tyčinku, zjesť ju a pokračovať."

Koľko tekutín cez deň vypijete?

"Mám so sebou zhruba 1,5 litra, na tankovacích prestávkach sa snažím vypiť aspoň po litri vody. Celkovo možno vypijem tri-štyri litre vody."

Kto vám môže v etape pomôcť napríklad, keď vám spadne motorka?

"Okoloidúci jazdci alebo servisné auto, ktoré je prihlásené v pretekoch automobilov. Môžu mi pomôcť s opravou alebo vytiahnutím."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomáhajú si motocyklisti?

"Podstatne menej ako v minulosti. Keď som jazdil okolo roku 1998, jazdci si často pomáhali. Teraz sa ženú za výsledkami a aj sponzori ich finančne motivujú. Dnes sa už jazdci tak často nezastavia, boj je väčší a neberie sa ohľad na to, keď niekto stojí."

Nebude to aj tým, že teraz sa už pohybujete v špičke?

"Myslím, že nie. V minulosti sme si pokojne pomáhali, ja som pomáhal ťahať Peterhanselovi motorku, Meoni pomáhal ťahať motorku mne, a to boli najväčšie špičky. Teraz sa už tak nepomáha, jednoznačne prišli iné časy."

Ako sa prejavuje Dakar na fyzickej stránke jazdca?

"S každým dňom je na tom stále horšie a horšie, telo je čím ďalej unavenejšie, má čoraz viac otlakov, všetko bolí. Človek je unavený, ale musí ísť aj s otlakmi, s bolesťami. Preto je Dakar taký ťažký."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Motocyklista nemá navigátora, musí sa orientovať sám. Na záberoch motoriek bolo vidieť roadbook alebo rollbook, z ktorého sa číta celý itinerár. Čo v ňom je, ako sa orientujete, keď sa pomýlite, musíte sa vrátiť späť a na tachometri pribudnú nové kilometre, už to potom nesedí?

"Roadbook zahŕňa dôležité body, kde treba odbočiť, na ktorom kilometri, aké nebezpečenstvo je na trati, či je tam nejaká veľká diera alebo hrb. Sú v ňom aj body, ktoré musím na trati prejsť. Tieto body mi GPS zaznamená a keby som sa pomýlil, musím sa vrátiť zhruba na miesto, kde som začal zle, podľa itinerára sa dostať naspäť do kilometrov, čiže kilometrovník si nastaviť na kilometer, kde som momentálne a zase pokračovať správnym smerom."

Dostali ste trest za prekročenú rýchlosť, o koľko ste ju prekročili?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"O jeden kilometer. V tabuľkách je za každý prekročený kilometer desať trestných minút. Penalizácia je aj za neprejdenie nejakého určeného bodu na trati, za jeden bod dve hodiny. Za prekročenú rýchlosť vypočítajú aj finančný postih, ktorý ostáva v africkej dedine, kde sa priestupok stal."

Je daná maximálna rýchlosť na rýchlostných skúškach?

"Automobily a kamióny majú rýchlosť obmedzenú na 150 km/h a motocykle mali tento rok neobmedzenú rýchlosť."

Nie je to trochu ľahkovážne, veď kamionisti aj automibilisti sú lepšie chránení?

"Áno, ale keby si motocyklista pri stopäťdesiatke mal strážiť rýchlosť, nesleduje terén, ale tachometer. Odpútava to pozornosť od trate a údajne skôr hrozí pád, ako keď mu dajú neobmedzenú rýchlosť a môže sa sústrediť na trať a nerovnosti. Tak to zdôvodnili."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akú maximálnu rýchlosť ste na pretekoch dosiahli?

"Tento rok zhruba 175 km/h, niektorí kamaráti aj 178 km/h."

S rýchlosťou a Dakarom súvisia aj tragédie, jedno nešťastie ste dokonca videli na vlastné oči. Ako to na vás vplývalo?

"Veľmi zle, je to nepríjemné a necháva to v človeku zlé spomienky a predstavy, potom sa ide na motorke veľmi zle ďalej."

Ako rýchlo sa s tým dokážete vyrovnať?

"Určite si na to spomeniem, ale Dakar je postavený tak, že na rozmýšľanie nemáme čas. Keď prídem do cieľa, rýchlo sa najem, umyjem, dám motorku do poriadku, poviem mechanikovi, čo treba, prichystám si oblečenie, navigačný rollbook na ďalší deň, večer idem spať, ráno vstávam o piatej..."

O pretekároch panuje fáma, že vedome riskujú alebo že sa vedome vrhajú do nebezpečenstva. Je to tak?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Nemyslím. Aj ja sa bojím, dávam si najväčší pozor, aký sa len dá. Samozrejme, môže sa stať chyba, spadnem, zahučím do nejakej diery. Niekedy je to aj o šťastí, treba ísť opatrne, ale rýchlo. Ťažko povedať príčinu havárie. Možno pretekár práve myslel na niečo iné, bol mysľou na inej koľaji."

Najkrajší moment tohtoročného Dakaru?

"Príchod do cieľa na Ružovom jazere. Je to obrovská radosť, obrovské zadosťučinenie za prácu, ktorú ľudia vyvinuli, obrovská radosť, že ste v cieli. Zrazu všetko prestane bolieť, necítim nič, len eufóriu. Je to nádherný pocit."

Najťažší moment Dakaru?

"Určite tragický pád jazdca, ktorého som našiel."

Ďakujeme za rozhovor

 


 

Čo znamenajú niektoré pojmy ?


Meraný úsek - časť trate, na ktorej sa pretekárovi meria čas a pripočíta sa k časom dosiahnutým v predchádzajúcich etapách. O konečnom poradí na rely Dakar rozhoduje súčet časov na meraných úsekoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spojovací úsek - presun medzi štartom etapy a štartom do meraného úseku, prípadne medzi koncom meraného úseku a cieľom etapy. Spojovacie úseky vedú aj po asfaltových cestách alebo aj v uliciach miest.


Prejazdová kontrola - bod, ktorým musí pretekár prejsť a mať o tom aj potvrdenie od organizátora. Pre prípad nejasností má každé vozidlo GPS (Global Positioning System), ktorý po pripojení na počítač ukáže, či jazdec skutočne predpísanou prejazdovou kontrolou prešiel.


GPS - každý pretekár má GPS senzor, ktorý slúži ako kontrola prejdenej trasy a rýchlosti pre organizátora. Ak si súťažiaci zapne záložný navigačný systém s presnou mapou a vyznačenou trasou, dostane sa bezpečne z púšte, vypadáva však zo súťaže.


Road book - podrobný rozpis alebo itinerár jednotlivých etáp, s vyznačeným tvarom križovatiek, celkovými aj čiastkovými kilometrami a označením nebezpečných miest.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Roll book - itinerár zrolovaný do papierovej pásky, určený pre motocyklistov, ktorí si ho v špeciálnom mechanizme rolujú pomocou tlačidla na riadidlách motocykla.


Sprievodné vozidlá - automobily alebo kamióny s mechanikmi, servisnou technikou, náhradnými dielmi a všetkým, čo posádka potrebuje. Sprievodné vozidlá sa presúvajú po lepších a kratších cestách ako pretekári. Aby sa stihli rozložiť v cieli etapy po tom, ako ráno vyprevadia pretekára na trať. Továrenské tímy majú niekoľko sprievodných vozidiel.


SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 252
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 023
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 071
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 905
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 884
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 532
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 722
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 145
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 217
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 313
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 604
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 853
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 611
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 991
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
reklama
SkryťZatvoriť reklamu