Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas síce pôvodne požadoval stanovenie záväzného limitu 120 g/km dosiahnutého len prostredníctvom ekologickejších motorov, no nepodarilo sa mu to presadiť.
Podľa slovenského komisára Jána Figeľa komisia napokon uprednostnila tzv. integrovaný prístup, čo znamená, že na znížení emisií sa musia podieľať nielen výrobcovia, ale aj užívatelia a celý systém dopravy.
"V konkrétnostiach to znamená napríklad zvýšené požiadavky aj na také opatrenia, ako je minimálna efektívnosť klimatizácie v automobiloch, takisto očakávame zavedenie opatrení, ktoré budú sledovať hustenie pneumatík, radenie rýchlosti resp. spôsob jazdy a indikovať potrebu efektívneho spôsobu jazdy. Veľmi dôležitým príspevkom pre tento integrovaný prístup je rastúci podiel biopalív v celkovej spotrebe palív v osobných automobiloch," uviedol Figeľ.
Ak by takýto návrh EK prešiel, od roku 2012 by tak bol napríklad povinnou súčasťou výbavy predávaných nových vozidiel indikátor potreby preradiť prevodový stupeň, ktorý by bol umiestnený na palubnej doske.
"Vidíme to ako úsilie, ktoré musí byť širšie než len zamerané na producentov. Považujeme ho aj za rozumnejšie a spravodlivejšie a zároveň aj za istý prístup, ktorý potvrdzuje, že nielen priemysel, ktorý vyrába autá, ale aj spotrebitelia a tí, ktorí produkujú komponenty alebo palivá, môžu mať a majú mať podiel na lepšej environmentálnej politike Európy," obhajuje slovenský eurokomisár snahy komisie.
Brusel prišiel s návrhom po tom, ako výrobcovia automobilov nedokázali splniť svoj záväzok z roku 1998, že znížia do roku 2008-09 emisie na 140 g/km. Súčasný priemer je však 163 g/km, čo je podľa EK dôkazom, že vzhľadom na neschopnosť dosiahnuť ciele na báze dobrovoľnosti je potrebná legislatíva.
Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) upozorňuje, že navrhované kroky, vrátane zavádzania nových technológií, sa odrazia na vyšších cenách áut a povedú tiež k strate pracovných miest. Nesúhlasné hlasy sa ozvali aj z Nemecka ako popredného producenta automobilov.
K plánom EK sa musia vyjadriť Európsky parlament (EP) a členské krajiny EÚ.
"Myslím, že tento návrh má reálnu šancu byť východiskom pre celkový postup, to znamená, pre dohodu medzi štátmi, parlamentom a komisiou. Nakoniec, každá takáto legislatíva je veľmi citlivá, náročná, ale mám nádej, že tento prístup po konzultáciách a analýzach bude realistickým východiskom," konštatoval Figeľ.