Bez základných mechanických prvkov, deformačných zón, výstuh vo dverách a bezpečnostného stĺpika riadenia by dnes nemali význam ani airbagy. Objaviteľ vynálezov, ktoré na cestách zachránili milióny životov a otec modernej pasívnej bezpečnosti automobilov Béla Barényi sa narodil pred sto rokmi v Hirtenbergu pri Viedni. Počas rokov 1939 až 1972 systematicky vyvíjal bezpečnostné prvky vozidiel Mercedes-Benz. Výsledkom jeho práce je vyše 2 500 patentov v oblasti bezpečnosti. Kľúčové z nich sa stali súčasťou moderných automobilov všetkých svetových značiek a prispeli k ďalšiemu rozvoju bezpečnosti automobilov.
Barényi si v roku 1937 si nechal patentovať motorové vozidlo s nadstavbou rozdelenou na tri časti. Neskôr ho doplnil aj o plošinový rám, ktorý zlepšoval ochranu pri bočnom náraze a priniesol základ pre konštrukčne pevnú kabínu. Zatiaľ čo pozdĺžne profily v strede vozidla viedli priamo a spolu s plechmi vytvárali stabilnú bezpečnostnú klietku, predné a zadné nosníky zostali zahnuté. Pri nehode sa mohli deformovať, odviesť časť nárazovej energie a chrániť cestujúcich pred plnou silou zrážky. Limuzíny Mercedes-Benz 220, 220 S a 220 SE sa vďaka tomu stali v roku 1959 celosvetovo prvými osobnými vozidlami s modernou bezpečnostnou karosériou.
Od štyridsiatych rokov minulého storočia sa tento vynálezca venoval tiež zlepšeniu volantu a stĺpiku volantu, ktoré sa pri nehode posúvali smerom do interiéru a spôsobovali ťažké zranenia. „Riadenie, ktoré bolo vtedy konštruované veľmi nepremyslene ma vždy hnevalo“, priznal v jednom z rozhovorov Barényi. Ním vyvinutý nárazový volant a dvojdielny bezpečnostný hriadeľ riadenia sa používa od roku 1963. Nezabúdal pri tom ani na chodcov. Pre ich ochranu skonštruoval tiež stierač so zníženou polohou prvý krát použitý v limuzíne Mercedes-Benz triedy S roku 1979.
Najvýznamnejšieho ocenenia sa mu dostalo v roku 1994 prijatím do siene slávy „Automotive Hall of Fame. Dnes sa oprávnene radí medzi automobilových velikánov, akými boli Gottlieb Daimler, Karl Benz, Robert Bosch a Ferdinand Porsche.
Béla Barényi zomrel 30. mája 1997 vo veku 90 rokov v Böblingene.
Cieľom deformačných zón je pohltenie veľkej časti energie nárazu a jej nasmerovanie do bezpečných zón. Základ dnešným karosériám dal práve Béla Barényi.
Na prvých nárazových testoch asistoval aj raketový pohon testovaného auta.
Béla Barényi už v polovici tridsiatych rokov minulého storočia vyvinul vozidlo, ktorého jednotlivé časti reagovali na mechanickú záťaž rôznym spôsobom. V strede bolo tuhé, ale vpredu a vzadu programovo deformovateľné.
Autor: rch