AR PLAST. Na ploche 45.000 m² sa prezentuje 232 vystavovateľov z 12 krajín.
Vstupenka pre dospelých stojí 120 Sk, zľavnený 60 Sk (žiaci, študenti a dôchodci), rodinný 300 (rodičia + 2 a viac detí) a invalidi s preukazom majú vstup zdarma. Parkovné v areáli výstaviska je 150 Sk. Od dnes do nedele si návštevníci v čase od 9:00 do 18:30 hod. môžu prezrieť niekoľko desiatok slovenských a jednu európsku výstavnú premiéru. Vstupenky sú zlosovateľné.
Za miesto európskeho debutu svojho nového modelu nižšej strednej triedy Tiida si Bratislavu vybral Nissan, ktorý sa pre naše hlavné mesto rozhodol z dvoch dôvodov. Prvým bol vhodný termín, keďže dnešným dňom začína aj predaj. Druhým je poloha Bratislavy. V Európe totiž Nissan plánuje Tiidu uviesť len na trhoch strednej a východnej Európy, kde je najväčší dopyt po vozidlách tejto kategórie. Vďaka mesačnému odstupu od najvýznamnejšieho jarného svetového autosalónu v Ženeve majú návštevníci možnosť vidieť aj niekoľko najvýznamnejších noviniek tohto roka.
Napríklad nový Ford Mondeo, ktorý sa približne od septembra alebo októbra chystá skomplikovať život dominantnému modelu tohto segmentu na našom trhu Volswagenu Pasat. Okrem nového Mondea vystavuje Ford aj faceliftovaný kompaktný van C-MAX a pretekársky Focus z dielne Koišovcov. Špeciál určený na preteky do vrchu, ktorý sami vyvíjali približne rok, prešiel počas zimy niekoľkými ďalšími úpravami. Dokončená bola výmena všetkých oceľových dielov karosérie za kevlarové. Po predných blatníkoch a dverách, ktoré stihli nahradiť ešte počas minuloročnej sezóny, nasledovali zadné blatníky a strecha, čím hmotnosť auta klesla o ďalších 100 kg. Z plechu už ostala len podlaha a celé auto drží pokope mimoriadne tuhý rám, porovnateľný s vozidlami kategórie WRC. Dôležitou inováciou je aj nový silnejší motor, ktorý by mal Martinovi Koišovi pomôcť v obhajobe vlaňajšieho titulu.
Ďalším ťahákom bratislavskej výstavy je asi najočakávanejšia novinka tohto roku nová Škoda Fabia, ktorá sa zlepšila v mnohých oblastiach (je väčšia, krajšia, bezpečnejšia a lepšie vypracovaná), pričom jej cena začína o 30.000 Sk nižšie než u dosluhujúceho modelu.
Športovou perlou a najväčšou hviezdou expozície štyroch kruhov je Audi R8. Superšport, ktorý chce konkurovať vozidlám značiek Ferrari, Lamborghini, Porsche, Maserati a iným, poháňa známy osemvalec objemu 4,2 l, ktorého vysokootáčkový charakter mu zabezpečuje široké rozpätie akčných otáčok. So štandardným výkonom 420 k a krútiacim momentom 430 Nm akceleruje z 0 na 100 km/h za 4,3 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 301 km/h. Pritom 90% krútiaceho momentu poskytuje v rozsahu 3.500 ot/min až po obmedzovač, ktorý začína pri 8.250 ot/min. Kvôli dosiahnutiu vyvážených jazdných vlastností a optimálneho prenosu sily na vozovku R8 využíva permanentný pohon všetkých štyroch kolies. Na výber budú dve prevodovky, 6-rýchlostná s ručným radením a poloautomatická Audi R tronic s možnosťou sekvenčného radenia, ktorá sa bude dať ovládať páčkami pod volantom aj priamo radiacou pákou. Štandardne bude jazdiť na 18-palcových kolesách obutých do pneumatík rozmeru 235/40 vpredu a 285/35 vzadu.
Fanúšikov luxusných a rýchlych automobilov určite poteší aj expozícia spoločnosti Exclusive Car, kde nájdu Rolls Royce Phantom a superšporty Maserati GT Coupé, Ferrari 430 a Aston Martin Vanquish S.
V stánku Volva žiarili nové dvojičky V70 a od neho odvodený Crossover XC70, ktoré okrem mnohých pokrokových technológií významne posilňujú bezpečnosť detí sediacich na zadných sedadlách. Za príplatok 10.500 Sk si zákazníci budú môcť priobjednať napríklad dvojstupňovú integrovanú detskú sedačku pre väčšie a menšie deti, ktoré budú pri náraze z boku chránené o 60 mm nadol predĺženým hlavovým airbagom so silnejšou štruktúrou. Cena kombíka V70 so základným preplňovaným naftovým päťvalcom 2,4D bude začínať od 1.301.000 Sk. Model XC70 bude v kombinácii D5 motor stáť od 1.477.000 Sk. Značka Land Rover prezentuje druhú generáciu Freelanderu a modelový rad Range Rover a Range Rover Sport s novým naftovým osemvalcom objemu 3,6 l, ktorý dosahuje výkon 272 k a maximálny krútiaci moment 640 Nm.
Francúzsky Peugeot priviezol do Bratislavy „otvorenú" verziu úspešného modelu 207 tradične nazvanú CC a najvýkonnejšiu variantu tohto modelového radu 207 RC. V jeho stánku tiež nájdete modely 407 a 607 poháňané novým naftovým štvorvalcom 2.2 HDi ako aj širokú ponuku ľahkých úžitkových vozidiel. Sesterský Citroen prezentuje dva nové kompaktné vany C4 Picasso a Grand C4 Picasso, ktoré si zaslúžia pozornosť pre množstvo veľmi chytrých detailov.
Toyota prvýkrát na Slovensku ukázala novú generáciu Corolly sedan (začiatok predaja - august tohto roka) a veľkej pozornosti sa teší aj Auris, nástupca Corolly hatchback.
Renault vsadil na akčné modely a novinku od sesterskej značky Dacia – Logan MCV, ktorý je konečne v ponuke aj vo verzii N1 s odpočtom DPH. Mnohým určite neunikne ani nový monopost stajne Renault ako aj v rámci expozície vyčlenený malý stánok, kde priaznivci francúzskeho tímu majú možnosť si zakúpiť oblečenie a darčekové predmety v jeho farbách.
Volkswagen popri faceliftovaných modeloch Touareg a Touran uvádza na trh ďalších dvoch členov rodiny Cross – CrossGolf a CrossTouran. Prvý vychádza po technickej stránke z modelu Golf Plus, od ktorého sa okrem oplastovania karosérie odlišuje aj o 20 mm vyššou svetlou výškou. CrossTouran je o 12 mm vyšší a obe vozidlá prenášajú výkon na cestu naďalej iba prostredníctvom prednej poháňanej nápravy. Modelovú ponuku čoskoro rozšíri aj Golf Variant s batožinovým priestorom objemu 690 l, ktorý sa dá zväčšiť až na 1.550 l. Poháňať ho budú známe koncernové agregáty – dva benzínové a dva turbodiesle pokrývajúce výkonové rozpätie od 102 do 140 k. BMW chytá na Slovensku druhý dych , čoho dôkazom je slušný počet premiér na výstavnej ploche stánku mníchovskej vrtule. Popri najmenšej „jednotke“ v trojdverovom prevedení a s novými motoromi sa možno potešiť aspoň pohľadom na najrýchlejšie kombi svojej kategórie BMW M5 Touring s desaťvalcovým motorom výkonu 507 k. Vzhľadom na v Bratislave veľmi populárne luxusné SUV možno za najväčší trhák stánku označiť BMW X5 druhej generácie s premysleným pohonom všetkých kolies x-Drive, neuveriteľnou dynamikou jazdy a novým ovládačom automatickej prevodovky. Práve BMW X5 sme nedávno testovali a v krátkom čase prinesieme jeho prvý test.
Ďalšou z významných ženevských premiér, ktorá sa čoskoro začne predávať na trhu a rozhodne rozvíri hladinu vo svojej triede je najdlhšie auto segmentu s najväčším rozchodom kolies – nový Fiat Bravo. Vďaka väčšej vnútornej šírke jeho batožinový priestor objemu 400 l ponúka v priemere o 60 l viac než porovnateľní konkurenti bez toho, aby ukrajoval z priestoru pre zadných pasažierov. Interiér okrem bohatej ponuky vnútorného priestoru zaujme vysokou kvalitou materiálov a dielenského spracovania. Veľký pokrok zaznamenala novinka v porovnaní s predchodcom tiež v odhlučnení interiéru a správaní na ceste. Napriek tomu, že podvozok zdieľa takmer 60% dielcov so Stilom, citeľne lepšie sa ovláda a kvalitou i radosťou z jazdy sa nepochybne zaradí medzi lídrov segmentu. Paleta motorov na úvod pozostáva z dvoch dôverne známych preplňovaných naftových agregátov 1.9 JTD s výkonmi 120 a 150 k a zážihového štvorvalca 1.4 (90 k). K nemu neskôr pribudnú ešte ďalšie dva motory rovnakého objemu 1.4 T-JET ale s preplňovaním a výkonmi 120 a 150 k. V pláne sú tiež nové turbodieselové agregáty objemu 1.6 l. Základný model s benzínovým motorom 1.4 výkonu 90 k, 7 airbagmi a ESP bude stáť asi 15.000 Euro. Marketingoví stratégovia odhadujú, že oň prejaví záujem len asi 1% všetkých zákazníkov. Najväčší záujem má byť podľa ich odhadu o výbavu Emotion, na ktorú má pripadnúť 25% všetkých kupcov. Fiat tiež predĺžil novému modelu servisné intervaly na 30.000 km a tým zredukoval prevádzkové náklady.
Kia sa sústreďuje na svoj najdôležitejší model Cee´d. Na bratislavskom autosalóne ho návštevníci uvidia aj v úprave so športovým body kitom, ktorý okrem aerodynamických doplnkov rozoznáte aj podľa označenia XR v maske chladiča.