SME

Opel Corsa OPC - prvá jazda

V segmente malých ostrých hatchbackov začína byť husto. Po modeloch Ford Fiesta ST, Renault Clio Sport a MiniCooper S vypustil svojho malého divocha na cesty aj Opel. Nová Corsa OPC vyzerá tak dokonale, že svojim vzhľadom nesklame žiadneho tunera. Je však

(Zdroj: Tomáš Kelement)

rovnako dobre zladená aj po mechanickej stránke?

Už je tomu 10 rokov, čo začalo písať svoju históriu oddelenie vývoja športových modelov automobilky s bleskom v znaku - Opel Performance Center. Za ten čas jeho dielne opustilo niekoľko viac či menej zmysluplných dravcov. Medzi tie extrémnejšie počiny možno zaradiť napríklad Zafiru OPC či Vectru Caravan OPC. Najúspešnejšou sa naopak stala Astra OPC. Celkovo sa od roku 1999 (vtedy uzrela svetlo sveta prvá generácia Astry OPC) v Európe predalo viac ako 30.000 modelov OPC, pričom až 8000 z nich (v drvivej väčšine Astra OPC) si našlo cestu k zákazníkom počas uplynulého roka. Popularita bledomodrej rodiny s bleskom v znaku teda utešene narastá a bolo iba otázkou času, kedy sa rozšíri o ďalšieho, v poradí už šiesteho člena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S existenciou Corsy OPC výrobca na rozdiel od predchádzajúcich modelov počítal hneď od začiatku, takže súčasne s prípravami klasickej Corsy technici pracovali aj na jej ostrej verzii. Prvé testy prebehli na okruhu Indiana v Španielsku, no hlavná časť dolaďovania podvozku sa odohrala povinne na Nurbürgringu, ktorým musí prejsť snáď každé auto uvádzané na trh v Európe, ktoré chce byť úspešné. Akoby bolo nepísaným pravidlom, kto nebol na Nurbürgringu, ten neprešiel skúškou dospelosti a v očiach Európanov má o niekoľko bodov menej. Faktom však je, že práve tu Opel drží s každým zo svojich modelov OPC traťový rekord v rámci danej triedy, ktoré dosiahol bývalý továrenský jazdec stajne Opel v šampionáte DTM Manuel Reuter.

S Corsou OPC sa o nový traťový rekord ešte nepokúšal, ale keďže na rozdiel od predchádzajúcich modelov mali profesionálni piloti prvýkrát príležitosť vyjadriť sa k jazdným vlastnostiam ešte v rámci vývoja, dá sa priam s istotou predpokladať, že ani Corsu neminie. Dvojica Manuel Reuter a legenda okruhových šampionátov Joachim Winkelhock skúšali až 5 rôznych nastavení podvozku, kým vybrali to najvhodnejšie. Možno aj vďaka tomu získala Corsa v porovnaní so súrodencami náskok v kľúčových oblastiach. Lepšia ovládateľnosť, väčšia ochota rýchlo a presne zatáčať, vyšší jazdný komfort a krátke brzdné dráhy sú hlavnými atribútmi, pod ktoré sa podpísal aj s ich prispením vylepšený podvozok. Na rozdiel od štandardnej Corsy má nižšiu svetlú výšku (vpredu o 12 a vzadu o 19 mm), tuhšie pružiny, lepšie tlmiče a o 25% tuhší stabilizátor.

Zvláštnu pozornosť technici venovali zadnej náprave, ktorá dostala robustnejšie profily prvkov závesov kolies a pozmenená bola tiež geometria, resp. kinematika ich torznej priečky. Za štandardnými 17-palcovými kolesami s pneumatikami rozmeru 215/45 (za príplatok môžu byť aj 18-palcové) sa ukrývajú veľké brzdové kotúče s vnútorným chladením (vpredu priemeru 308 a vzadu 264 mm). Špeciálne naladené bolo tiež ESP, ktoré pustí vodiča o kúsok bližšie k limitu. Výsledkom je mimoriadne vyvážené správanie na rôznych povrchoch s dostatkom priľnavosti v rýchlych a plynulých zákrutách a veľmi hravou zadnou časťou pri náhlom ubratí plynu v serpentínach. Vtedy sa začnú zadné kolesá mierne kĺzať, čoho sa ale netreba báť, pretože Corsa OPC vám dá včas najavo, kedy to treba očakávať a stane sa tak progresívne a za sprievodu miernej nedotáčavosti. Opel to nazýva ovládateľnou pretáčavosťou. Ostrú nedotáčavosť pri ubratí plynu a hrnutie sa nosom von zo zákruty na spôsob Astry OPC Corsa nepozná. Rovnako rany do podvozku pri prejazde každej menšej nerovnosti a trhanie volantu z ruky sú pre Corsu cudzie veci. V porovnaní s Astrou je celkovo kultivovanejšia a použiteľná na každý deň.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou pýchou vozidla je preplňovaný zážihový štvorvalec objemu 1,6 l s výkonom 141 kW/192 k a krútiacim momentom 230 Nm (pod plným plynom vďaka krátkodobému nárastu plniaceho tlaku až 260 Nm), čo je o 12 k viac než dosahuje Mini S a o 5 k menej v porovnaní s Cliom Sport (145 kW/197 k). Stačí to však na to, aby Corsa OPC s pohotovostnou hmotnosťou 1273 kg zrýchlila z 0 na 100 km/h za 7,2 s a rozbehla sa na 225 km/h. Dobre zvolené prevody výborne ladia s priebehom krútiaceho momentu motora, vďaka čomu sa agregát vyznačuje výnimočnou pružnosťou. Kvalita radenia ale nie je nič moc a ako prvú by sme vymenili priam tragicky veľkú hlavicu radiacej páky, ktorá v športovom aute nemá čo robiť. Najostrejšia Corsa všetkých čias nás nenadchla ani riadením. Opel sa snažil vyvinúť systém, ktorý by uľahčoval točenie volantom pri pomalej rýchlosti a so zrýchlovaním by tuhlo. V jazyku výrobcu sa volá variabilne- progresívne riadenie a jeho podstata je v tom, že prevod riadenia ako aj účinok posilňovača sa mení medzi 11:1 a 13:1 v závislosti na rýchlosti auta a na tom, ako prudko točíte volant.                  V skutočnosti však nie je ani z ďaleka také presné, ako by chcelo byť, a miestami pôsobí priveľmi gumovo. Pravdepodobne to vychádza z problému s prevodom okolo strednej polohy, ktorý má aj klasická Corsa a počas prezentácie Corsy OPC ho priznali aj technici. U klasickej Corsy sme kritizovali priveľmi aktívne reakcie na každý aj najjemnejší pohyb volantom, kvôli čomu si aj skúsený vodič spočiatku pripadá ako nováčik v autoškole, pretože v snahe udržať volant rovno chodí s autom cik-cak. Na úplnom odstránení tohto neduhu sa pracuje.

S bezchybným dizajnom exteriéru, ktorý podobne ako v prípade Astry návrhári zvládli na výbornú, ladí vkusne športový interiér. Páčili sa nám predovšetkým vynikajúce športové „korýtka" Recaro s integrovanými opierkami hlavy a bočnými airbagmi, ktoré sú v sedadlách tohto druhu použité prvýkrát. K nim dobre pasuje trojramenný športový volant s označením neutrálnej polohy a hrubým, naspodku mierne spľasnutým vencom.

SkryťVypnúť reklamu

Opel Corsa OPC je najzábavnejším modelom z „modrej" rodiny, ale ešte nie tak skvelým ako Renault Clio Sport. Na to, aby sa mu vyrovnala, by musela byť ostrejšia, obratnejšia a divokejšia než jej francúzsky rival. V porovnaní s ním je viac civilizovaná, čo ju stavia skôr do role mimoriadne schopného športového auta na diaľničné cestovanie, než na post kráľa serpentín. Napriek tomu rýchlosť, akou dokáže prechádzať zákrutami je impozantná, podporená úžasnou trakciou. Keď sa ešte k tomu pridá adekvátne konkurencieschopná suma, vďaka pomeru medzi výkonom, cenou a hodotou jej príťažlivosť ešte zosilnie.

Corsa OPC je prvým malým hatchbackom, ktorého športové „korýtka" Recaro majú integrované bočné airbagy.

Vonkajší dizajn dotiahli návrhári opäť do dokonalosti. V strede zadného nárazníka s difúzorom sa nachádza pre modely OPC typická trojuhoľníková koncovka výfuku.










Hlavica radiacej páky je priveľmi veľká.


SkryťVypnúť reklamu
reklama

Interiér pekne ladí so zovňajškom. O športovú atmosféru sa starajú „korýtkové" športové sedadlá, výborne tvarovaný trojramenný volant so splošteným vencom a hliníkové pedále. Nádych luxusu dodáva klavírny lak na stredovej konzole a rámikoch okolo výduchov ventilácie.


 

 

Motor 1.6 turbo
Zdvihový objem (cm³) 1598
Výkon (kW/k) 141/192
pri otáčkach (1/min) 5850
Krútiaci moment (Nm) 230 (260)
pri otáčkach (1/min) 1980-5800
Maximálna rýchlosť (km/h) 225
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 7,2
Kombinovaná spotreba (l/100 km) 7,9
Cena testovaného modelu od (Sk) začína od 819.900


SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 135
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 897
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 649
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 468
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 944
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 591
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 203
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 793
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu