SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
BMW DYNAMIC PERFORMANCE CONTROL – NOVÁ ÉRA ZADNEJ NÁPRAVY

Prvá jazda s prototypom BMW + VIDEO

Navštíviť vývojové centrum BMW Test Base v krajine snehu a ľadu pri polárnom kruhu v švédskom mestečku Arjeplog je obrovským zážitkom. Nehovoriac o tom, ak máte možnosť jazdiť so systémom, ktorý sa iba pripravuje do sériovej výroby, tak ako väčšina

Vodič v losom teste nemusí pri tej istej prejazdovej rýchlosti robiť také kmity volantom ako bez Driving Performance Control. Auto je ďaleko stabilnejšie a rýchlejšie.Vodič v losom teste nemusí pri tej istej prejazdovej rýchlosti robiť také kmity volantom ako bez Driving Performance Control. Auto je ďaleko stabilnejšie a rýchlejšie. (Zdroj: BMW)

Navštíviť vývojové centrum BMW Test Base v krajine snehu a ľadu pri polárnom kruhu v švédskom mestečku Arjeplog je obrovským zážitkom. Nehovoriac o tom, ak máte možnosť jazdiť so systémom, ktorý sa iba pripravuje do sériovej výroby, tak ako väčšina áut ukrytá v tamojších garážach. Hŕstka novinárov sem neprišla kvôli samotnému pohonu všetkých kolies x-Drive ale jeho novej súčasti - zadnému diferenciálu nazvanému Dynamic Performance Control. Praktickému jazdeniu s práve vyvíjaným systémom určeným pre bavoráky s jednou alebo oboma poháňanými nápravami predchádzala teória a technický popis, ktorý ani teraz nemožno preskočiť.

V oblasti aktívnej bezpečnosti a používania stabilizačného systému ESP (pri BMW DSC) prišiel automobilový priemysel k významnému míľniku ale tiež na samotný vrchol, kde končia jeho možnosti. Technici automobilky BMW, známej povestne dobrými podvozkami, hľadajú ďalšie možnosti ako udržať auto v zákrute pri vyššej rýchlosti a urobiť všetko preto, aby sa stabilizačný systém DSC dostal k slovu ešte neskôr.
V boji s odstredivou silou tak prichádza do úvahy využitie hnacej a nie brzdiacej sily na jednotlivých kolesách ako to robí stabilizačný program. BMW sleduje smer automobiliek Mitsubishi (aktívny diferenciál v modeloch Lancer Evo) a Honda (Legend). Úlohou Dynamic Performance Control je presmerovať vo vhodnom čase hnaciu silu na jedno z kolies nápravy, aby došlo k redukcii nedotáčavého alebo pretáčavého šmyku. Deje sa tak pomocou planétových prevodov a viaclamelovej spojky na oboch stranách výstupu z diferenciálu. Za normálnych okolností rozkladá diferenciál krútiaci moment medzi ľavé a pravé koleso ako v bežnom aute. Keď to nestačí, elektronika vyšle povel do jedného z krokových elektromotorov a ten pomocou excentra zatlačí na spojku, ktorá uvedie do činnosti planétový prevod. Medzi krútiacim momentom na zadných kolesách tak môže vzniknúť rozdiel až 1800 Nm. V závislosti na druhu šmyku výrazne zaberie vnútorné alebo vonkajšie koleso.

Kráľ šmyku
Z nového systému nebudú ťažiť iba športoví jazdci najrýchlejších modelov BMW, pretože aktívny zásah systému pocítia vodiči najmä v bežnej premávke na mokrej alebo zasneženej ceste a hlavne v ostrých zákrutách. Napríklad, aby pri obchádzaní náhlej prekážky na klzkom povrchu vodič docielil zmenu smeru auta, musel natáčať volant viac ako bol žiadaný oblúk. S Dynamic Performance Control „zahne „ auto už pri oveľa menšom natočení volantu. Dochádza k menším dynamickým kmitom s autom, je stabilnejšie a napokon rýchlejšie. Najviac sme to pocítili v slalome na snehu, kde je Dynamic Performance Control výrazne lepší ako klasický x-Drive, ktorý vyžaduje väčšie natáčanie volantu medzi kolíkmi a skôr opúšťa ideálnu stopu. Pritom bežný x-Drive je povestný výrazne menšou nedotáčavosťou a lepším ovládaním na snehu než Quattro. V jednotlivých cvikoch na snehu sme vyskúšali BMW radu 5 so systémom Dynamic Performance Control a tiež bez neho, aby sme pocítili rozdiel.

Na jazere
Po video-prezentácii systému nás začalo trápiť, či sa bude dať s BMW Dynamic Performance Control jazdiť riadeným šmykom. Vraj sa presvedčíme v praxi. Ideálnym miestom, kde sa dá vyskúšať skutočný charakter auta a nastavenie pohonu všetkých kolies je obrovský kruh na jazere s priemerom približne tristo metrov. Po chvíľke tréningu sme mohli celý kruh absolvovať v nepretržitom „powerslide“ pri rýchlosti 110 km/h. Na správaní auta boli evidentne cítiť zásahy a hnací moment vonkajšieho zadného kolesa. Kým išlo auto v jemnom efektívnom šmyku, správalo sa ako so svorným diferenciálom „M“. V prvej fáze zákruty na snehu Dynamic Performance Control zabraňuje nedotáčavému šmyku zrýchlením na vonkajšom zadnom kolese, čím splnil prvú úlohu - naviesť auto do požadovaného smeru pri štandardnom natočení volantu. Kto jazdil šmykom s pohonom zadnej alebo oboch náprav vie, že po niekoľkých desiatkach metrov v šmyku a s plynom na podlahe príde moment, kedy sa začne auto kriticky pretáčať do hodín. BMW Dynamic Performance Control však pri prílišnom pretáčaní pridá na vnútorné koleso, čím sa paradoxne pri tom istom dávkovaní výkonu auto jemne zrovnáva. Bez Dynamic Performance Control sa auto pretočí do „hodín“. Overili sme si to veľmi jednoducho, vypnutím systému uprostred riadeného šmyku. Ani pri treťom vypnutí činnosti systému sa nám nepodarilo nasledujúci šmyk zrovnať. Jedine v nižšej rýchlosti. S Dynamic Performance Control sa dá zákruta prechádzať rýchlejšie. V budúcnosti bude diferenciál dostupný aj pre modely s poháňanou zadnou nápravou, čo môže byť ešte väčší prínos.
Pri polárnom kruhu sme zatiaľ skúšali iba špeciálne upravené BMW radu 5 s Dynamic Performance Control a batožinovým priestorom plným výkonných počítačov. K domontovaným prvkom v interiéri viedol zväzok vodičov a na prístrojovom paneli nechýbali inštrukcie. Nakoľko systém ešte nie je uvedený do sériovej výroby, na verejných komunikáciách sme ho museli vypnúť.

Niekoľkohodinovú návštevu testovacieho centra BMW i krajiny samotnej zachytáva krátke video. Používanie kamery bolo z pochopiteľných príčin obmedzené.

Korekcia bez sily
Na rozdiel od systémov Mitsubishi a Honda, BMW Dynamic Performance Control zasahuje aj vtedy, ak je stlačená spojka alebo vodič ubral plyn, prípadne zaradil neutrál. Na jednom z okruhov na špeciálne vyhladenom ľadovom povrchu tzv. „polish ice“ stačilo otvoriť okná, vojsť rýchlosťou okolo 40 km/h na kružnicu, vytlačiť spojku a sledovať systém. Prácu zadných kolies s vŕzgajúcimi pneumatikami bolo cítiť. Systém za každú cenu chcel pomáhať opísať oblúk zvolený volantom. Až keď sme nájazd bezohľadne prehnali, ozval sa stabilizačný systém. Automobilová dynamika zvládnuteľná bežným vodičom je opäť bližšie k hranici fyzikálnych možností. Technické oddelenie momentálne finišujúce s prípravou výroby si od Dynamic Performance Control veľa sľubuje. Na našu otázku z workshopu, či bude mať nový diferenciál aj BMW M3, sme nedostali konkrétnu odpoveď. Zatiaľ to nemôžme s istotou povedať, ale ak platí, že kto mlčí ten svedčí. . . Autá s poháňanou zadnou nápravou nepovedali posledné slovo a predná náprava dostala poriadny úder, nehovoriac o konkurentoch s pohonom všetkých kolies.


Diferenciál Dynamic Performance Control má okrem klasického stredu na každej strane planétové súkolie prepojené s diferenciálom špeciálnou lamelovou spojkou a poloosou. V prípade potreby zasiahne jeden z elektromotorov vľavo alebo vpravo a pomocou excentra bleskurýchlo pritlačí na spojku. Rozdiel v hnacom momente kolies na jednej alebo druhej strane môže byť až 1800 Nm!
Bez Driving performace kontrol musí vodič na snehu alebo mokrej ceste točiť volantom viac než je oblúk zákruty a bojovať s prvotnou nedotáčavosťou.
S Driving Performance Control je uhol natočenia volantu oveľa menší.
Systém x-Drive bol vždy dobrý pri zrýchľovaní na povrchu s nerovnomernou adhéziou. Nový systém ho však v prekonáva aj v šprinte s jednou stranou auta na ľade a druhou na asfalte.
BMW Dynamic Performance Control pri pretáčavom šmyku pridá na vnútorné koleso, čím sa paradoxne pri tom istom dávkovaní výkonu auto jemne zrovnáva, vodič nemusí uberať plyn a ESP ešte nezasahuje. Pri konvenčných systémoch pohonu všetkých kolies je možné rozdeliť pomer iba medzi prednú a zadnú nápravu.
Pri korigovaní nedotáčavého šmyku prechádza hnací moment na druhé koleso, v tomto prípade na vonkajšej strane zákruty.
Úlohou Dynamic Performance Control je presmerovať vo vhodnom čase hnaciu silu na jedno z kolies nápravy, aby došlo k redukcii nedotáčavého alebo pretáčavého šmyku. Klasický x-Drive dokáže rýchlo presúvať silu iba medzi nápravami v závislosti na tom, v ktorej fáze zákruty sa auto nachádza. Dynamic Performance Control k tomu pridá rozdelenie hnacej sily ešte v rámci zadnej nápravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 5. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 20 597
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 138
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 960
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 492
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 852
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 622
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 611
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 532
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 489
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 434
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spojené horské projekty sú bežné, pretože hotel môže prenajímať súkromné apartmány v čase, keď ich nevyužíva majiteľ a tak si na seba dokážu zarobiť.

Kňažko je v nemocnici, má koronavírus

Ľudí vyzval, aby nezľahčovali situáciu.

Milan Kňažko.

Koronavírus: Covid-19 má ďalšiu obeť, biskupom sa nepozdáva zákaz bohoslužieb (minúta po minúte)

Kňažko je s Covid-19 v nemocnici, odhalili ohnisko nákazy v ošetrovateľskom centre v Humennom.

Na bohoslužby v Dóme sv. Alžbety sa dá ísť len s rúškom.
Dominika Uhráková žije vo Veľkej Británii od roku 2015. V súčasnosti pracuje na zákaznickom servise v spoločnosti PRS for Music.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen spustil v Bratislave výrobu najvýkonnejšieho Touaregu R

Na stovku zrýchli za 4,9 sekundy a pomáha si elektrinou.

Volkswagen Touareg R
Nová Dacia Sandero Stepway, Logan a Sandero.
Najpredávanejším malým SUV bol v auguste Peugeot 2008.

Audi A3 Sportback je len také dobré, ako si ho spravíte (test)

Auto vodiča nenúti ovládať všetko cez obrazovky.

Audi A3 Sportback