Fanúšikovia rýchlych áut sa zhodujú, že malé športové autá už nie sú to, čo bývali. Ostrá kritika na adresu športových modelov podnietila Opel, aby vývoj najrýchlejšej korzičky v histórii zveril pretekárom. Výrobca nás chcel o dobrom výsledku presvedčiť na pretekárskom okruhu, takom, aký Slovensku stále chýba.
Vďaka rozvoju elektroniky a nových bezpečnostných prvkov môže dnes aj silné auto celkom bezpečne šoférovať bežný vodič, dokonca aj začiatočník. Cit pre ovládanie a presnosť zobrala na seba elektronika a vodič takmer necíti obrovskú rýchlosť a ani to, čo sa deje medzi cestou a autom. Dnes sa môžete v malom aute s výkonom dvesto koní chladiť klimatizáciou, počúvať výkonnú aparatúru, sledovať navigáciu, skrátka užívať si komfort a bezpečnosť limuzíny. Je však možné zajazdiť si tak dobre ako kedysi ?
Corsa OPC vizuálne odlíšená od bežných modelov už navonok vyzerá ako veľmi rýchle auto. Iné nárazníky, výfuk ústiaci v strede zadnej časti, aerodymické doplnky a tvarované spätné zrkadlá urobili z bežného tuctového modelu osobitný kúsok. Podobne v interiéri pribudlo pár výnimočností, vrátane športových sedadiel, volantu a pedálov. Spomedzi všetkých športových konkurentov je najkrajšia a podľa našej skúsenosti aj dobre jazdí.
Dostatok nielen papierovej ale aj skutočnej dynamiky jej zabezpečuje preplňovaný štvorvalcový motor s objemom 1,6 l. Vďaka turbodúchadlu dosahuje maximálny výkon 141 kW/192 k a krútiaci moment 230 Nm. Zrýchlením z 0 na 100 km/h za 7,2s iba mierne zaostáva za podstatne surovejším Renaultom Clio Sport. Na ceste je však civilizovanejšia a vyniká tiež lepšou pružnosťou vo vyšších rýchlostiach.
Na pretekárskom okruhu dokáže Corsa vynikajúco brzdiť a držať stopu v ostrých zákrutách. V spleti zákrut jazdí podstatne lepšie ako ostatné modely OPC, ktoré sme mali možnosť skúsiť. Je takmer neporovnateľne lepšia ako Opel Astra OPC. Pri prvom kontakte so športovou Corsou OPC na okruhu možno kritizovať iba priemernú spotrebu 24,5 l/100km. Tá by mala byť v bežnej premávke hlboko pod desať litrov, teda teoreticky. Jazda na pretekárskom okruhu Euroring v nás zanechala dva silné pocity. Rozhodne dobrý pocit z rýchleho malého auta, ktoré aj napriek nárastu hmotnosti a prebytku komfortu necháva vodiča precítiť cestu, ochotne zatáča a výborne brzdí. Zlý pocit máme z toho, že takýto stredne veľký okruh ako Euroring našim motoristom stále chýba. Namiesto experimentovania v bežnej premávke by sem mohli prísť, do sýtosti si zajazdiť a niečo sa naučiť.
Autor: Rastislav Chvála – Euroring