Infiniti mieri do Európy

Budúci rok na jeseň sa chystá vstúpiť na európsky trh luxusná odnož automobilky Nissan – Infiniti. Na starom kontinente chce od začiatku ponúkať štyri modely.

Od ostatných prémiových automobiliek sa chceme odlišovať dizajnom, ponukou vysokovýkonných motorov a športovými jazdnými vlastnosťami, čo urobí z Infiniti konkurenta skôr BMW než Lexusu

Stredne veľký SUV - EX má konkurovať BMW X3 a Audi Q5. Odvážne tvarovaný väčší SUV - FX chce potrápiť modely Mercedes ML a BMW X5, a proti BMW3 nasadí sedan G37 a z neho odvodené 2-dverové kupé.

Prečo sa Nissan rozhodol uviesť Infiniti v Európe až teraz, o novom veľkom naftovom motore aj o modelovej stratégii Nissan sme sa rozprávali s Brianom Carolinom, viceprezidentom spoločnosti Nissan Europe, zodpovedným za predaj a marketing.

Po spojení s automobilkou Renault sa Nissan mal viac orientovať na terénne vozidlá. Potom však prišiel na trh Note a nedávno Tiida. Aká je teda súčasná modelová stratégia značky Nissan?
V 90. rokoch minulého storočia sa Nissan snažil presadiť klasickými modelmi vyvinutými špeciálne pre Európu, ale nebol s nimi úspešný ani ziskový. Preto v rokoch 2001-2002 zmenil stratégiu a budúcnosť postavil na 3 základných piliéroch. Prvý tvoria osobné autá Micra a Note. Druhý reprezentujú vozidlá kategórie SUV a tretí novovzniknutá kategória Crossover, ktorá by mala byť akýmsi mostíkom medzi oboma piliermi. Niekedy dochádza k zlej interpretácii tejto triedy, keď je označovaná za okrajovú, či tzv. medzeru na trhu, čo nie je pravda. Tento segment má veľkú budúcnosť. Dokazuje to nielen Murano, ktorý sa veľmi úspešne predáva aj napriek limitovanej ponuke motorov (poháňa ho len zážihový 3,5 V6 agregát), ale veľmi dobrým príkladom je aj Qashqai. Od uvedenia na trh v marci si ho do konca apríla kúpilo 23.551 zákazníkov (+ 28% viac než sa plánovalo) a už v polovici mája sa počet objednávok blížil k číslu 50.000 (!). Pôvodný plán predaja na tento rok bol pritom 100.000 kusov.

Článok pokračuje pod video reklamou


Prečo ste model Tiida uviedli len na niektoré európske trhy?
Uvedomili sme si, že v strednej a východnej Európe máme množstvo zákazníkov Almery a Primery, ktorí potrebujú model spájajúci prednosti oboch vozidiel - teda priestor a pohodlie. Tiida má oboje.


Pôvodne mal Almeru vystriedať Qashqai. Teraz tvrdíte, že Almeru nahrádza Tiida. Ako je to teda?
Qashqai a Tiida sú rozdielne autá nielen po konštrukčnej stránke, ale aj z pohľadu akých zákazníkov oslovujú. Qashqai hľadá nových zákazníkov a Tiida sa snaží podchytiť konzervatívnych majiteľov Almery alebo Primery. Potreby zákazníkov tohto segmentu v západnej Európe perfektne vykryli modely Qashqai a Note. Preto v tomto momente nie sú plány posunúť Tiidu ďalej na západ, okrem Írska, Grécka a Fínska, kde je silné zázemie zákazníkov Almery. Na iných trhoch západnej Európy potenciál zatiaľ nevidíme. Aj kvôli marketingovým nákladom, ktoré by si uvedenie na trh (vzhľadom na potenciál predaja v týchto krajinách) vyžadovalo. Takže v západnej Európe sú pre bývalých majiteľov Almery pripravené modely Qasqai a Note. V strednej a východnej Európe očakávame, že oba modely oslovia skôr novú klientelu a tradiční zákazníci Almery presedlajú na Tiidu, ktorá dokáže lepšie uspokojiť dopyt po takomto type auta.


Znamená to, že Primera ani Maxima nedostane nástupcu?
Vo väčšine Európy Primeru ani Maximu nenahradíme. V Rusku je to iné. Tam rieši tento problém limuzína Teana a rozmýšľame aj o uvedení ďalších modelov, ale vo väčšine Európy nevidíme dôvod toto rozhodnutie zmeniť. Segment strednej a veššej strednej triedy je dnes silno obsadený nemeckými prémiovými značkami. Preto ak v ňom chceme uspieť, musíme sa orientovať viac prémiovým smerom. Z tohto dôvodu uvádzame v septembri 2008 na európsky trh značku Infiniti, vďaka ktorej zákazníkom ponúkneme konkurencieschopné vozidlá so samostatnou dílerskou sieťou, nádherným dizajnom a silnejšími motormi. Už onedlho budeme mať nový zážihový 3.7 V6 agregát a úplne nový 3.0 V6 turbodiesel, pretože naftové motory sa v tomto segmente stávajú čoraz dominantnejšie. Takže hlavná stratégia bude nenahradzovať Primeru a Maximu, ale týchto zákazníkov sa budeme snažiť uspokojiť prémiovou značkou Infiniti. Ako prvé uvedieme modely série FX, EX, G37 sedan a kupé a neskôr príde aj modelový rad M.


Primera nebol teda úspešný model?
Z pohľadu objemu predaja to bol úspech, ale čo sa týka ziskovosti už menej. Týmto segmentom, kde dominujú flítové predaje sa treba venovať trochu inak. Musíme ponúkať množstevné zľavy a iné výhody, čo je trochu problém, pretože Nissan sa v súčasnosti zameriava na maximálnu ziskovosť.  Dobrým príkladom je globálny model Tiida. Predáva sa na viac ako 80 trhoch a 5 kontinentoch (severná Amerika, Ázia, Japonsko, stredný východ, Južná Amerika a teraz aj Európa), pričom dôležité je, že spočíva na spoločnej platforme s automobilkou Renault, ktorá nám dáva neskutočné možnosti šetriť náklady pri objemoch, aké predávame. V prípade Primery to bolo ťažšie, pretože tá sa predávala len v Európe a nejaké menšie množstvo aj v Japonsku. Z ekonomického hľadiska nebola teda až taká výhodná ako niektoré veľkoobjemové modely európskych výrobcov, konkrétne Ford Mondeo, Opel Vectra, VW Passat či Renault Laguna.


Spomínali ste nový turbodiesel. Je to motor vlastnej konštrukcie automobilky Nissan?
Ide o spoločný vývoj s Renaultom. Výkonovo má byť absolútne na vrchole, kde má súťažiť predovšetkým s BMW.


Do ktorých modelov ho budete montovať?
Na začiatok uvedieme na trhy v Európe 4 modely len s benzínovými motormi. Budú to G37 kupé a sedan a modely FX a EX. Posledný menovaný debutoval v apríli na autosalóne v New Yorku ako štúdia, ale sériová verzia bude vyzerať veľmi podobne. Turbodiesel 3.0 V6 dostanú najprv modely EX a FX. Stane sa tak najneskôr v priebehu 18 mesiacov od uvedenia značky Infiniti na európsky trh. Do modelových radov G a M ich začneme montovať v rámci generačnej výmeny.


Prečo prichádzate s Infiniti do Európy až teraz?
Sú dva dôvody, kvôli ktorým sme čakali. Prvým je zámer uviesť značku spolu so začiatkom predaja nových modelov.  Rok 2008 je z tohto pohľadu vynikajúci, pretože predstavíme nové stredne veľké SUV (EX), úplne nový modelový rad FX a vozidlá série G budú v tom čase tiež ešte relatívne nové. Nechceli sme uvádzať značku na trh s modelmi, ktoré budú v tom čase už relatívne staré. Preto sme napríklad pozdržali aj uvedenie modelového radu M. Ak prídete v marci do Ženevy, uvidíte tam novú modelovú paletu Infiniti, ktorá sa bude predávať aj v Európe.
Druhým dôvodom je naftový motor. Nechceli sme prísť s Infiniti do Európy bez toho, že by sme mali konkurencieschopný turbodiesel. Aj keď v momente uvedenia značky na trh ešte nebude k dispozícii, spomínaných 18 mesiacov je stále prijateľný rozdiel.

Predbehnem aj ďalšiu otázku, prečo sme v Rusku uviedli Infiniti skôr než vo zvyšku Európy. Sú na to tri dôvody. Prvým je, že v Rusku nikoho netrápi, či má auto naftový alebo benzínový motor. Po druhé, značka Infiniti je tam už niekoľko rokov prítomná. Keď navštívite Moskvu alebo Petrohrad, veľmi často natrafíte napríklad na modely FX. Uvedomili sme si, že v tejto krajine máme obrovský trhový potenciál. Preto sme tam Infiniti uviedli skôr. Tretím dôvodom je homologácia. Vyvážať americké autá do Ruska je oveľa jednoduchšie než do Európy, pretože na ich schválenie stačí minimum úprav.


Budete Infiniti predávať v spoločných predajniach s Nissanom alebo zvlášť?
Autá Infiniti sa budú predávať aj servisovať samostatne. Predajne Infiniti budú vo vnútri úplne inak koncipované. Budú to veľmi špecifické miesta pripomínajúce hotel. Prvá časť bude ako hotelová lobby, druhá miestnosť ponúkne príjemné posedenie a tretia bude gáleria – klasický showroom. Infiniti je prémiová značka a vozidlá tejto kategórie si kupujú hlavne ľudia žijúci vo veľkomestách. Preto sa zameriame najmä na väčšie mestá.


Vráťme sa ešte k Tiide. Aké máte predajné ciele na Slovensku?
V tomto roku očakávame predaj 250 kusov. V roku 2008 asi 400 áut.


Tiida sa momentálne vyrába v Mexiku. Neuvažujete o presunutí časti jej produkcie do Európy aby bola ešte lacnejšia?
Z pohľadu nákladov na výrobu by to nebolo výhodné, pretože v Mexiku sa produkuje veľký objem. Táto fabrika zásobuje nielen Mexiko ale aj USA, čo predstavuje množstvo vozidiel. Takže presunúť časť výroby do Európy kvôli niekoľkým tisícom kusov ročne by nebolo efektívne.

Ďakujeme za rozhovor.

Infiniti sa tak ako Lexus prvýkrát objavila v roku 1989 v USA a Kanade. V snahe ponúknuť americkým zákazníkom niečo výnimočné, rozhodol sa Nissan vytvoriť samostatnú prémiovú značku, ktorá dizajnom, kvalitou, komfortom a výkonmi patrí medzi to najlepšie, čo automobilový trh môže v súčasnosti ponúknuť. Podobne ako Lexus aj Infiniti začínal s jediným modelom – vlajkovou loďou Q45 (v Japonsku Nissan President), ktorá bola dlhé roky prvým a zároveň jediným úspechom novo vzniknutej značky. Zmena nastala až po uzavretí aliancie Renault-Nissan (1999) sprevádzanej finančnými a technologickými investíciami. Infiniti získala väčšiu pozornosť a bol vypracovaný ambiciózny plán jej ďalšieho rozvoja. V rámci neho vzrástol predaj značky v USA v roku 2005 zo 72.637 na 136.401 vozidiel, čo predstavuje nárast o 88%. V súčasnosti sa Infiniti predáva okrem Severnej Ameriky aj na Taiwane, Strednom Východe, v Kórei a Rusku. Tento rok je na pláne Čína a Ukrajina a rok 2008 sa bude niesť v znamení vstupu Infiniti na ostatné trhy Európy.

Infiniti G37 kupé debutoval v apríli na autosalóne v NewYorku. Jeho zadné kolesá poháňa zážihový 3,7-litrový V6 agregát výkonu 243 kW/330 k s krútiacim momentom 370 Nm. Za príplatok sa bude dať objednať aj pohon všetkých štyroch kolies 4WAS (4 Wheel Active Steer system). Tento istý motor prepĺňaný 2 turbodúchadlami dostane od budúceho roka aj nový Nissan GTR.
Medzi individuálne dovezenými modelmi Infiniti na Slovensku dominuje FX 45. Konkurenta BMW X5 nahradí budúci rok úplne nový model s karosériou dynamických tvarov a V6 i V8 benzínovými motormi. V roku 2009 dostane ako jeden z prvých aj nový V6 turbodiesel vyvíjaný v spolupráci s automobilkou Renault.
Budúci rok rozšíri modelovú paletu Infiniti nové stredne veľké SUV, ktorého štúdia mala premiéru na aprílovom autosalóne v NewYorku. Infiniti EX bude poháňať 3,5 l V6 motor z modelu Nissan 350Z.

Najčítanejšie na SME Auto


Inzercia - Tlačové správy


 1. Košická Klinika detí a dorastu je opäť krajšia
 2. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta
 3. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk?
 4. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín
 5. S novou optikou máte v Poprade rýchlosť a kvalitu zaručenú
 6. V Trenčíne vzniká nová komunita, susedia tu budú priateľmi
 7. Nenechajte svojich zamestnancov „vyhorieť“!
 8. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý
 9. Získajte špičkovú klimatizáciu a toto leto ušetrite na elektrine
 10. ZOC MAX Prešov má za sebou úspešnú desaťročnicu
 1. Poľovníkom sa nestaneš, musíš sa ním narodiť!
 2. Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy
 3. Tréningové moduly HACCP online
 4. Kuba má záujem o spoluprácu s SPU v Nitre
 5. Návštevníkov Gardenie zaujali expozície SPU v Nitre
 6. Slováci si nevedia predstaviť svoj deň bez chleba a pečiva
 7. Vieme, čo môže spôsobovať neplodnosť u mužov a žien
 8. Košická Klinika detí a dorastu je opäť krajšia
 9. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta
 10. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk?
 1. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 20 372
 2. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý 13 455
 3. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín 12 943
 4. Jordánsko: Najkrajšie miesta kráľovstva v púšti 9 896
 5. Miesta v Rakúsku, ktoré by ste mali vidieť. Kúsok za Bratislavou 7 491
 6. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta 6 993
 7. Vajíčka, chlebíky či niečo sladké? Kam v Bratislave na raňajky? 6 217
 8. V Trenčíne vzniká nová komunita, susedia tu budú priateľmi 4 189
 9. Nový projekt v Karlovej Vsi sa teší obrovskému 3 270
 10. Nenechajte svojich zamestnancov „vyhorieť“! 3 232

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.

SVET

Copperfielda donútili na súde odhaliť slávny trik

Pri jednej zo šou slávneho iluzionistu sa zranil vybraný divák, roky sa súdi.

Neprehliadnite tiež

Škoda Kodiaq Sportline a Scout: Keď obyčajné SUV nestačí (test)

Záujemcovia o Kodiaq dostali šancu sa viac odlíšiť, športové ani terénne vlastnosti sa však nezmenili.

Volkswagen zverejnil kompletný cenník Touaregu. Čo ponúkne slovenské SUV?

Novými prvkami je natáčanie zadných kolies aj automatické dovieranie dverí

Ako prepraviť psa v aute jednoduchšie a bezpečnejšie?

Prinášame prehľad príslušenstva, ktoré vám pomôže s prepravou vášho štvornohého pasažiera.

Ako vyzerá dizajn auta v roku 2018? Veľké logá, veľké zadky a račie klepetá

Dizajnéri chcú autá odlíšiť, ale všetci používajú rovnaké prvky.

Lego vyrobilo Porsche 911 z obrovských kociek v životnej veľkosti

Zmenšenú verziu si môžu fanúšikovia kúpiť v múzeu za 25 eur.