SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Infiniti mieri do Európy

Budúci rok na jeseň sa chystá vstúpiť na európsky trh luxusná odnož automobilky Nissan – Infiniti. Na starom kontinente chce od začiatku ponúkať štyri modely.

Od ostatných prémiových automobiliek sa chceme odlišovať dizajnom, ponukou vysokovýkonných motorov a športovými jazdnými vlastnosťami, čo urobí z Infiniti konkurenta skôr BMW než LexusuOd ostatných prémiových automobiliek sa chceme odlišovať dizajnom, ponukou vysokovýkonných motorov a športovými jazdnými vlastnosťami, čo urobí z Infiniti konkurenta skôr BMW než Lexusu

Stredne veľký SUV - EX má konkurovať BMW X3 a Audi Q5. Odvážne tvarovaný väčší SUV - FX chce potrápiť modely Mercedes ML a BMW X5, a proti BMW3 nasadí sedan G37 a z neho odvodené 2-dverové kupé.

Prečo sa Nissan rozhodol uviesť Infiniti v Európe až teraz, o novom veľkom naftovom motore aj o modelovej stratégii Nissan sme sa rozprávali s Brianom Carolinom, viceprezidentom spoločnosti Nissan Europe, zodpovedným za predaj a marketing.

Po spojení s automobilkou Renault sa Nissan mal viac orientovať na terénne vozidlá. Potom však prišiel na trh Note a nedávno Tiida. Aká je teda súčasná modelová stratégia značky Nissan?
V 90. rokoch minulého storočia sa Nissan snažil presadiť klasickými modelmi vyvinutými špeciálne pre Európu, ale nebol s nimi úspešný ani ziskový. Preto v rokoch 2001-2002 zmenil stratégiu a budúcnosť postavil na 3 základných piliéroch. Prvý tvoria osobné autá Micra a Note. Druhý reprezentujú vozidlá kategórie SUV a tretí novovzniknutá kategória Crossover, ktorá by mala byť akýmsi mostíkom medzi oboma piliermi. Niekedy dochádza k zlej interpretácii tejto triedy, keď je označovaná za okrajovú, či tzv. medzeru na trhu, čo nie je pravda. Tento segment má veľkú budúcnosť. Dokazuje to nielen Murano, ktorý sa veľmi úspešne predáva aj napriek limitovanej ponuke motorov (poháňa ho len zážihový 3,5 V6 agregát), ale veľmi dobrým príkladom je aj Qashqai. Od uvedenia na trh v marci si ho do konca apríla kúpilo 23.551 zákazníkov (+ 28% viac než sa plánovalo) a už v polovici mája sa počet objednávok blížil k číslu 50.000 (!). Pôvodný plán predaja na tento rok bol pritom 100.000 kusov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu


Prečo ste model Tiida uviedli len na niektoré európske trhy?
Uvedomili sme si, že v strednej a východnej Európe máme množstvo zákazníkov Almery a Primery, ktorí potrebujú model spájajúci prednosti oboch vozidiel - teda priestor a pohodlie. Tiida má oboje.


Pôvodne mal Almeru vystriedať Qashqai. Teraz tvrdíte, že Almeru nahrádza Tiida. Ako je to teda?
Qashqai a Tiida sú rozdielne autá nielen po konštrukčnej stránke, ale aj z pohľadu akých zákazníkov oslovujú. Qashqai hľadá nových zákazníkov a Tiida sa snaží podchytiť konzervatívnych majiteľov Almery alebo Primery. Potreby zákazníkov tohto segmentu v západnej Európe perfektne vykryli modely Qashqai a Note. Preto v tomto momente nie sú plány posunúť Tiidu ďalej na západ, okrem Írska, Grécka a Fínska, kde je silné zázemie zákazníkov Almery. Na iných trhoch západnej Európy potenciál zatiaľ nevidíme. Aj kvôli marketingovým nákladom, ktoré by si uvedenie na trh (vzhľadom na potenciál predaja v týchto krajinách) vyžadovalo. Takže v západnej Európe sú pre bývalých majiteľov Almery pripravené modely Qasqai a Note. V strednej a východnej Európe očakávame, že oba modely oslovia skôr novú klientelu a tradiční zákazníci Almery presedlajú na Tiidu, ktorá dokáže lepšie uspokojiť dopyt po takomto type auta.

Skryť Vypnúť reklamu


Znamená to, že Primera ani Maxima nedostane nástupcu?
Vo väčšine Európy Primeru ani Maximu nenahradíme. V Rusku je to iné. Tam rieši tento problém limuzína Teana a rozmýšľame aj o uvedení ďalších modelov, ale vo väčšine Európy nevidíme dôvod toto rozhodnutie zmeniť. Segment strednej a veššej strednej triedy je dnes silno obsadený nemeckými prémiovými značkami. Preto ak v ňom chceme uspieť, musíme sa orientovať viac prémiovým smerom. Z tohto dôvodu uvádzame v septembri 2008 na európsky trh značku Infiniti, vďaka ktorej zákazníkom ponúkneme konkurencieschopné vozidlá so samostatnou dílerskou sieťou, nádherným dizajnom a silnejšími motormi. Už onedlho budeme mať nový zážihový 3.7 V6 agregát a úplne nový 3.0 V6 turbodiesel, pretože naftové motory sa v tomto segmente stávajú čoraz dominantnejšie. Takže hlavná stratégia bude nenahradzovať Primeru a Maximu, ale týchto zákazníkov sa budeme snažiť uspokojiť prémiovou značkou Infiniti. Ako prvé uvedieme modely série FX, EX, G37 sedan a kupé a neskôr príde aj modelový rad M.

Skryť Vypnúť reklamu


Primera nebol teda úspešný model?
Z pohľadu objemu predaja to bol úspech, ale čo sa týka ziskovosti už menej. Týmto segmentom, kde dominujú flítové predaje sa treba venovať trochu inak. Musíme ponúkať množstevné zľavy a iné výhody, čo je trochu problém, pretože Nissan sa v súčasnosti zameriava na maximálnu ziskovosť.  Dobrým príkladom je globálny model Tiida. Predáva sa na viac ako 80 trhoch a 5 kontinentoch (severná Amerika, Ázia, Japonsko, stredný východ, Južná Amerika a teraz aj Európa), pričom dôležité je, že spočíva na spoločnej platforme s automobilkou Renault, ktorá nám dáva neskutočné možnosti šetriť náklady pri objemoch, aké predávame. V prípade Primery to bolo ťažšie, pretože tá sa predávala len v Európe a nejaké menšie množstvo aj v Japonsku. Z ekonomického hľadiska nebola teda až taká výhodná ako niektoré veľkoobjemové modely európskych výrobcov, konkrétne Ford Mondeo, Opel Vectra, VW Passat či Renault Laguna.

Skryť Vypnúť reklamu


Spomínali ste nový turbodiesel. Je to motor vlastnej konštrukcie automobilky Nissan?
Ide o spoločný vývoj s Renaultom. Výkonovo má byť absolútne na vrchole, kde má súťažiť predovšetkým s BMW.


Do ktorých modelov ho budete montovať?
Na začiatok uvedieme na trhy v Európe 4 modely len s benzínovými motormi. Budú to G37 kupé a sedan a modely FX a EX. Posledný menovaný debutoval v apríli na autosalóne v New Yorku ako štúdia, ale sériová verzia bude vyzerať veľmi podobne. Turbodiesel 3.0 V6 dostanú najprv modely EX a FX. Stane sa tak najneskôr v priebehu 18 mesiacov od uvedenia značky Infiniti na európsky trh. Do modelových radov G a M ich začneme montovať v rámci generačnej výmeny.


Prečo prichádzate s Infiniti do Európy až teraz?
Sú dva dôvody, kvôli ktorým sme čakali. Prvým je zámer uviesť značku spolu so začiatkom predaja nových modelov.  Rok 2008 je z tohto pohľadu vynikajúci, pretože predstavíme nové stredne veľké SUV (EX), úplne nový modelový rad FX a vozidlá série G budú v tom čase tiež ešte relatívne nové. Nechceli sme uvádzať značku na trh s modelmi, ktoré budú v tom čase už relatívne staré. Preto sme napríklad pozdržali aj uvedenie modelového radu M. Ak prídete v marci do Ženevy, uvidíte tam novú modelovú paletu Infiniti, ktorá sa bude predávať aj v Európe.
Druhým dôvodom je naftový motor. Nechceli sme prísť s Infiniti do Európy bez toho, že by sme mali konkurencieschopný turbodiesel. Aj keď v momente uvedenia značky na trh ešte nebude k dispozícii, spomínaných 18 mesiacov je stále prijateľný rozdiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Predbehnem aj ďalšiu otázku, prečo sme v Rusku uviedli Infiniti skôr než vo zvyšku Európy. Sú na to tri dôvody. Prvým je, že v Rusku nikoho netrápi, či má auto naftový alebo benzínový motor. Po druhé, značka Infiniti je tam už niekoľko rokov prítomná. Keď navštívite Moskvu alebo Petrohrad, veľmi často natrafíte napríklad na modely FX. Uvedomili sme si, že v tejto krajine máme obrovský trhový potenciál. Preto sme tam Infiniti uviedli skôr. Tretím dôvodom je homologácia. Vyvážať americké autá do Ruska je oveľa jednoduchšie než do Európy, pretože na ich schválenie stačí minimum úprav.


Budete Infiniti predávať v spoločných predajniach s Nissanom alebo zvlášť?
Autá Infiniti sa budú predávať aj servisovať samostatne. Predajne Infiniti budú vo vnútri úplne inak koncipované. Budú to veľmi špecifické miesta pripomínajúce hotel. Prvá časť bude ako hotelová lobby, druhá miestnosť ponúkne príjemné posedenie a tretia bude gáleria – klasický showroom. Infiniti je prémiová značka a vozidlá tejto kategórie si kupujú hlavne ľudia žijúci vo veľkomestách. Preto sa zameriame najmä na väčšie mestá.

Skryť Vypnúť reklamu


Vráťme sa ešte k Tiide. Aké máte predajné ciele na Slovensku?
V tomto roku očakávame predaj 250 kusov. V roku 2008 asi 400 áut.


Tiida sa momentálne vyrába v Mexiku. Neuvažujete o presunutí časti jej produkcie do Európy aby bola ešte lacnejšia?
Z pohľadu nákladov na výrobu by to nebolo výhodné, pretože v Mexiku sa produkuje veľký objem. Táto fabrika zásobuje nielen Mexiko ale aj USA, čo predstavuje množstvo vozidiel. Takže presunúť časť výroby do Európy kvôli niekoľkým tisícom kusov ročne by nebolo efektívne.

Ďakujeme za rozhovor.

Infiniti sa tak ako Lexus prvýkrát objavila v roku 1989 v USA a Kanade. V snahe ponúknuť americkým zákazníkom niečo výnimočné, rozhodol sa Nissan vytvoriť samostatnú prémiovú značku, ktorá dizajnom, kvalitou, komfortom a výkonmi patrí medzi to najlepšie, čo automobilový trh môže v súčasnosti ponúknuť. Podobne ako Lexus aj Infiniti začínal s jediným modelom – vlajkovou loďou Q45 (v Japonsku Nissan President), ktorá bola dlhé roky prvým a zároveň jediným úspechom novo vzniknutej značky. Zmena nastala až po uzavretí aliancie Renault-Nissan (1999) sprevádzanej finančnými a technologickými investíciami. Infiniti získala väčšiu pozornosť a bol vypracovaný ambiciózny plán jej ďalšieho rozvoja. V rámci neho vzrástol predaj značky v USA v roku 2005 zo 72.637 na 136.401 vozidiel, čo predstavuje nárast o 88%. V súčasnosti sa Infiniti predáva okrem Severnej Ameriky aj na Taiwane, Strednom Východe, v Kórei a Rusku. Tento rok je na pláne Čína a Ukrajina a rok 2008 sa bude niesť v znamení vstupu Infiniti na ostatné trhy Európy.

Infiniti G37 kupé debutoval v apríli na autosalóne v NewYorku. Jeho zadné kolesá poháňa zážihový 3,7-litrový V6 agregát výkonu 243 kW/330 k s krútiacim momentom 370 Nm. Za príplatok sa bude dať objednať aj pohon všetkých štyroch kolies 4WAS (4 Wheel Active Steer system). Tento istý motor prepĺňaný 2 turbodúchadlami dostane od budúceho roka aj nový Nissan GTR.
Medzi individuálne dovezenými modelmi Infiniti na Slovensku dominuje FX 45. Konkurenta BMW X5 nahradí budúci rok úplne nový model s karosériou dynamických tvarov a V6 i V8 benzínovými motormi. V roku 2009 dostane ako jeden z prvých aj nový V6 turbodiesel vyvíjaný v spolupráci s automobilkou Renault.
Budúci rok rozšíri modelovú paletu Infiniti nové stredne veľké SUV, ktorého štúdia mala premiéru na aprílovom autosalóne v NewYorku. Infiniti EX bude poháňať 3,5 l V6 motor z modelu Nissan 350Z.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 851
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 627
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 208
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 651
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 080
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 054
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 421
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 246
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 105
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 992
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

14 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

2 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

6 h

Neprehliadnite tiež

Kia XCeed PHEV

V meste by sa osvedčila aj ako full-hybrid.

23. jan
Dacia Sandero

S vyššou cenou prišiel aj lepší dojem.

21. jan
Nabíjanie na 50 kW stojane trvá hodinu.

Napriek korone sa ich predal rekordný počet

20. jan
Dacia Sandero a Sandero Stepway.

Ponúka sa oveľa bohatšia výbava.

19. jan