SME
Sobota, 26. november, 2022 | Meniny má Kornel

Renault Twingo - prvá jazda

Jeho predchodca sa predával rekordných 14 rokov. S pribúdajúcou konkurenciou však dozrel čas otvoriť ďalšiu, možno menej inovátorskú, no stále mimoriadne atraktívnu kapitolu.

(Zdroj: Ivan Kelement)

V prípade fenoménu, akým prvé Twingo nepochybne je, nemožno začať inak ako pohľadom do histórie. Premiéru mal na parížskom autosalóne v roku 1993 a odvtedy sa z neho v 40 krajinách sveta predalo 2,5 milióna kusov. Najviac ho milovali Francúzi (viac ako 1.000.000 ks), potom Nemci (viac ako 500.000 ks) a Taliani (viac ako 300.000 ks). Zatiaľ čo s prvým Twingom jazdilo až 60% žien a len 40% mužov, nové Twingo má za úlohu osloviť prevažne mladú, medzinárodnejšiu klientelu a tomu výrobca prispôsobil aj jeho vzhľad. 

Už to nie je detinsky vyzerajúca bublinka s guľatými svetlami, jednopriestorovou karosériou a krátkou prednou kapotou. Vyzerá oveľa dospelejšie a dynamickejšie. Novinka sa priveľmi nevzdialila fantastickému konceptu predstavenému vlani v Paríži, ktorý je mimochodom držiteľom ceny najkrajší automobil sveta 2006 v kategórii konceptov. Obzvlášť verzia GT s mohutným predným nárazníkom a dravou grafikou predných svetiel vyzerá veľmi dobre. Jedine kolesá utopené pod vystúpenými lemami blatníkov pôsobia trochu nedotiahnuto. Krásne 15-palcové disky a la Lamborghini, či Focus ST (štandard pri GT) si zaslúžia vyniknúť viac, preto podložky na rozšírenie by padli vhod.

Kvôli dosiahnutiu vyšších bezpečnostných štandardov dostalo nové Twingo dlhšiu prednú kapotu, ktorá vytvára väčší priestor pre pohlcovanie energie pri náraze spredu a je ohľaduplnejšia voči chodcom. Na ňu nadväzuje pomerne vysoká dvojpriestorová kabína zakončená kratučkým previsom. V porovnaní s predchodcom je nové Twingo o 170 mm dlhšie, z čoho veľkú časť konštruktéri zainvestovali do rázvoru náprav a teda miesta pre posádku. Priestor v oblasti kolien narástol o 23 mm. Ešte výraznejšie si pasažieri polepšili na výšku - vpredu o 35 mm a vzadu podľa polohy zadných sedadiel o 27 až 42 mm.

Do interiéru sa nastupuje po starom, čo znamená, že namiesto kľučky treba prstami na boku dverí nahmatať plastový háčik  a za ten potiahnuť. Po otvorení dverí vás privíta vzdušný a prakticky riešený interiér, ponúkajúci to najlepšie z know-how francúzskej automobilky v oblasti vnútorného priestoru a modularity. Zaujímavá je najmä koncepcia zadných sedadiel, ktoré sa dodávajú v dvoch prevedeniach. Buď ako pevná lavica alebo dve samostatne posúvateľné (v rozsahu 220 mm) a sklápateľné sedadlá s možnosťou upravenia sklonu operadla. Pozornosť si zaslúži aj sklápateľné sedadlo spolujazdca, ktoré sa po zatiahnutí za rukoväť na vrchu operadla dá celé posunúť k palubnej doske. Tým vznikne veľký prístupový priestor k zadným sedadlám, cez ktorý sa bude pohodlne nastupovať aj dospelým.
Batožinový priestor ponúka najväčší objem vo svojej triede. Pri obsadení všetkých štyroch sedadiel odvezie od 165 do 285 litrov batožiny (podľa polohy zadných sedadiel). Po zložení zadných sedadiel sa dnu vmestí až 959 litrov, pričom ak sklopíte aj operadlo spolujazdca, môžete vo vnútri prevážať predmety dlhé 2150 mm, čo je opäť rekordná hodnota v tomto segmente. Sedadlá sú tradične francúzsky mäkké, napriek tomu vedia podržať telo aj pri ostrejšom štýle jazdy. Samotný kokpit pôsobí dojmom o kategóriu väčšieho auta.

Technická príbuznosť s Cliom Storia a výroba v spoločnej fabrike v slovinskom Novom Meste konštruktérom umožnila použiť kvalitnejšie a lepšie vypracované materiály ako býva v tomto segmente zvykom. Zásahom ekonómov sa však auto nevyhlo. Volant je možné nastavovať len výškovo, chýba výšková regulácia bezpečnostných pásov a tiež madlo na strane spolujazdca. Väčšina ovládacích prvkov sa nachádza na miestach, kde ich poznáme z iných modelov Renault. Otáčkomer na stračej nôžke je zasa inšpirovaný Mini alebo Toyotou Aygo. Jedine rýchlomer, opäť v digitálnej podobe, ostal na pôvodnom mieste, ukrytý pod kaplnkou v strede palubnej dosky. Interiér je doslova prešpikovaný odkladacími priestormi. Celkovo ich má až 11 o objeme 28,4 l, čo je dvojnásobne viac než ponúkal predchodca. Z nich treba spomenúť hlavne väčšie boxy vo dverách, kam sa teraz zmestí aj 1,5-litrová fľaša. Výrobca si dal tiež záležať na rôznych perličkách, ktorými chce prilákať viac mladej klientely. Vo výbave preto nájdete rádio s tromi konektormi na MP3, svetelný a dažďový senzor (ostrekovače čelného okna sú zabudované v strieračoch), navigáciu, tempomat, parkovacie senzory a ako prvý v tomto segmente ponúka Bluetooth handsfree.

Dámy si budú môcť objednať namiesto popolníka Make-up box na odloženie líčidiel, manažéri a študenti zase Organizer box, do ktorého sa vmestia perá, parkovacie kartičky, mobilný telefón a iné drobnosti. Zvlášť vtipným doplnkom je gumená rohožka umiestnená na palubnej doske pred spolujazdcom pripomínajúca ježka, slúžiaca na odloženie tých drobností, ktoré by inak cestovali po priehradkách a robili hluk.

Nový Renault Twingo je nielen veselé, praktické a priestranné, ale aj bezpečné a ekologické auto. Všetky motory bez rozdielu neprodukujú vyššie emisie ako 140 g/km CO2 a 9% plastových  hmôt použitých v Twingu je recyklovateľných. Vybavený môže byť 2 až 6 airbagmi (na Slovensku len 2 – 4) a systémom ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily a brzdovým asistentom, vďaka ktorému dokáže nové Twingo zastaviť z rýchlosti 90 km/h o 5 m skôr než predchodca. Či je to tak aj v skutočnosti, overíme až v porovnávacom teste. Pravdou však je, že fungujú výborne.

Do úzkych sme ich nedostali ani po hodinovej naháňačke serpentínami slovinských hôr. Neprehrievali sa, nevädli a rovnomerne rozdeľovali brzdnú silu aj pri náhlom spomalení v zákrute. To znamená, že aj napriek krátkemu rázvoru bol zadok väčšinou pokojný a nemal tendenciu utekať do strany. Tým sme však nechceli povedať, že je s ním nuda. Práve naopak. Najväčšie dojmy z prvého zoznámenia s novým Twingom sme si odniesli z jazdy. Podvozok verzie GT, v porovnaní s klasickým Twingom (až 130 dielom má spoločných s Cliom II) vybavený pevnejšími spodnými ramenami, silentblokmi a tuhšími prednými tlmičmi, krásne opisuje povrch cesty (na auto tejto dĺžky), je precízny vo vedení stopy a vďaka poddajnosti pruženia a širokému rozchodu kolies ho nerozhádžu ani vlny a iné pozdĺžne nerovnosti. Na vyslovene športové vyčínanie by však potreboval ešte viac pritvrdiť, pretože aj napriek tuhším tlmičom je stále mäkký a v zákrutách sa dosť nakláňa. Preto už teraz sa tešíme na verziu RS, ktorá podľa prvých neoficiálnych informácii urobí z Twinga pekelne ostrú hračku. Kým sa ale dostane na trh, chvíľu to ešte potrvá. Dovtedy určite neprehliadnite GT, ktorý mu robí mimoriadne nadaného predskokana.

Na jednej strane je príjemne komfortným, praktickým a mimoriadne obratným spoločníkom do mesta s presným a citlivo naladením riadením, ktoré krásne tuhne a reaguje na každý aj menší pohyb (cítiť, že konštruktéri si vzali slova kritiky voči posilňovačom v ostatných modeloch k srdcu a snažia sa ho vylepšiť). Keď ho však vytočíte nad 3000 ot/min, stáva sa z neho mestské žihadlo, ktorým hravo pichnete do sebavedomia nejedného majiteľa veľkej limuzíny. Sily má na to dostatok. Nový prepĺňaný zážihový štvorvalec 1,2 TCE dosahuje výkon hodný objemu 1,4 l (74 kW/100 k), krútiaci moment veľkosti motorov objemu 1,6 l (145 Nm) agregátu a spotrebu ako 1,2 l motor (5,9 l/100 km). Dôležité je, že výkon aj krútiaci moment sú dostupné v širokom pásme otáčok od 3000 do 5500 1/min, na čom má zásluhu turbodúchadlo s nízkou zotrvačnosťou, ktorého reakčný čas je znížený na minimum vďaka turbíne s nízkym priemerom. Kým sa motor zobudí, musí sa podobne ako každý maloobjemový agregát s prepĺňaním dostať trochu do otáčok. Potom však potiahne na jeden dych až po obmedzovač. Zdá sa to byť neuveriteľné, ale toto malé žihadlo akceleruje z 0 na 100 km/h za 9,8 s. Ešte pôsobivejšia je maximálna rýchlosť 189 km/h.

Okrem prepĺňanej jednadvojky sú v ponuke aj ďalšie dva dobre známe benzínové agregáty rovnakého objemu ( 1.2 43 kW/60 k a 1.2 56 kW/75 k). Prvý krát v histórii dostane Twingo tiež naftový motor 1.5 dCi (47 kW/ 64 k). Slovenský importér s jeho dovozom však zatiaľ nepočíta. Predaj nového Renaultu Twingo sa na Slovensku začne v októbri. Uvádzacia cena by nemala presiahnuť 250.000 Sk.

Vrchol ponuky tvorí malý ale neuveriteľne čiperný prepĺňaný zážihový štvorvalec 1.2 TCE, ktorý Twingo rozbehne až na 189 km/h (!).
Interiér pôsobí hodnotnejším dojmom ako býva v tejto kategórii zvykom. Renault sa pravdepodobne už dopredu pripravil na príchod ďalšej silnej konkurencie (Fiat 500, Suzuki Splash), ktorá už dopredu avízovala väčší dôraz na kvalitu a imidž.
Príplatkové samostatné zadné sedadlá sa dajú posúvať v rozsahu 220 mm. V závislosti od ich polohy sa objem batožinového priestoru pohybuje od 165 do 285, resp. 959 litrov.
Dámy si budú môcť objednať namiesto popolníka Make-up box na odloženie líčidiel, manažéri a študenti zase Organizer box, do ktorého sa vmestia perá, parkovacie kartičky, mobilný telefón a iné drobnosti.
Zvlášť vtipným doplnkom je gumená rohožka umiestnená na palubnej doske pred spolujazdcom pripomínajúca ježka, slúžiaca na odloženie tých drobností, ktoré by inak cestovali po priehradkách a robili hluk.
V schránke pred spolujazdcov sa nachádzajú až 3 vstupy na pripojenie MP3.

Technické parametre vozidiel Renault Twingo

motor 1.2 8V 1.2 16V 1.2 TCE 1.5 dCi
zdvihový objem valcov (cm³) 1149 1149 1149 1461
výkon (kW/k) 43/60 56/75 74/100 47/65
pri otáčkach (1/min) 5250 5500 5500 3750
krútiaci moment (Nm) 93 107 145 160
pri otáčkach (1/min) 2500 4250 3000 1900
palivová spotreba (l/100 km) 5,6 5,7 5,9 4,3
zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 15,0 12,0 9,8 14,9
maximálna rýchlosť (km/h) 154 170 189 164
pohotovostná/celková hmotnosť (kg) 925/1345 950/1370 980/1410 980/1420


Rozmery:

dĺžka 3600 mm
šírka 1654 mm
výška 1470 mm
rázvor náprav 2367
batožinový priestor 165/285 l
objem palivovej nádrže 40 l


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 4. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 8. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 23 736
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 584
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 4 963
 4. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 3 732
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 905
 6. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 2 695
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 568
 8. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 020
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spoluzakladateľka spoločnosti DNA ERA Michaela Šišková.

Surové dáta získate z laboratória, našou silnou stránkou je ich interpretácia, tvrdí Michaela Šišková.


16. nov

Obrovský slalom v Killingtone vyhrala Gutová-Behramiová.


Sportnet a 1 ďalší 1 h
Ilustračná fotografia

Počet hráčov videohier v Európe rastie.


25. nov
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 21 h

Neprehliadnite tiež

Renault Austral

Lákať chce výbavou aj ovládaním Google.


25. nov
MG ZS

Zamrzieť môže spotreba aj infotainment.


25. nov
Fiat Tipo

Litrový trojvalec prekonáva staršiu atmosféru v každom ohľade.


23. nov
Pozreli sme si trojicu inzerovaných jazdených elektromobilov.

Z nízkeho počtu najazdených kilometrov sa netreba tešiť.


22. nov

Blogy SME

 1. Ingrid Tkáčiková: Tiež som PN, minister Matovič. Žalúdok sa mi neobracia ani tak z covidu, ktorý mám, ale z ľudí, ktorí v kuse rozvracajú spoločnosť
 2. Helena Michlíková: Počuť vzduch
 3. Irena Šimuneková: Bralce
 4. Miroslav Pollák: Komplexný prístup pri zamestnávaní
 5. Anna Miľanová: Život pod hladinou i hlbinách vôd Zeme... 2022
 6. Martin Sústrik: Okno do blackoutu
 7. Ľubica Hlinková: ČO SA BABE CHCELO, TO SA BABE PRISNILO !
 8. Irena Šimuneková: Vrchhora a Michalov vrch
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 12 630
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 474
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 361
 4. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 808
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 3 299
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 273
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 221
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 070
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťZatvoriť reklamu