Je dobré, keď národný autoklub podporuje vodičov. Rovnako je dobré, keď autoklub podporuje domáci automobilový priemysel. Pred dvomi rokmi to urobil nemecký ADAC, ktorý podrobil crash-testu čínsky terénny automobil Landwind.
Auto, navonok pripomínajúce Opel Frontera prvej generácie, sa po náraze do bariéry podľa metodiky EuroNCAP doslova rozpadlo na kusy. Nebola to náhoda, že video s katastrofálnym výsledkom testu sa začalo premietať v nemeckej spravodajskej televízii práve deň pred otvorením predchádzajúceho ročníka frankfurtského autosalóna pre odbornú verejnosť. Postupne túto správu prevzali všetky ďalšie súkromné nemecké televízie a do konca týždňa aj verejnoprávne médiá. Cez víkend, keď sa brány autosalóna otvorili pre verejnosť, senzáciu videli aj diváci verejnoprávnych televízií v okolitých štátoch.
Obávaný začiatok invázie lacných čínskych áut na nemecký trh sa nekonal. Napriek výraznej výstavnej prezentácii začiatok predaja odložili na neurčito. Tento rok už bola situácia vážnejšia. Expozície neznámych čínskych automobilových značiek boli menej pompézne, ale o dostatočnú publicitu sa im postaral škandál iného druhu. Ako je to pre výrobcov z Ríše stredu typické aj v iných oblastiach ( napríklad pri spotrebnom tovare alebo elektronike ), z plagiátorstva si ťažkú hlavu nerobia. Mníchovský importér China Automobile Deutschland sa síce neodvážil vystaviť malý automobil Noble, ktorý je štvormiestnou kópiou Smarta, ale o napodobeniny známych modelov aj tak nebola núdza. Ešte pred autosalónom automobilka BMW podala súdnu žalobu na zákaz predaja športovo-úžitkového vozidla Shuanghuan CEO, ktorý považuje za kópiu BMW X5. No šance na úspech zrejme nie sú veľké, pretože ide o akéhosi kríženca medzi bývalými modelmi Toyota Landcrusier spredu a BMW X5 zozadu. Auto dlhé 4,71 m poháňa 2,4 l benzínový štvorvalec Mitsubishi výkonu 135 k, ktorý môže byť spaľovať aj plyn. Cenu pre nemecký trh stanovili na bojových 25.990 eur.
Kópiou Toyoty RAV4 predchádzajúcej generácie s trojdverovou karosériou je Jonway UFO 2,0. Tento kompaktný automobil SUV dlhý 3,85 m poháňa 2,0 l benzínový štvorvalec výkonu 135 k. Na výber je manuálna alebo automatická prevodovka. Zákazníkov má nalákať priaznivá cena 15.990 eur. Toyota sa však ešte v roku 2005 rozhodla, že nebude proti tomuto plagiátu podnikať nijaké kroky. Tento postoj zrejme súvisí s prípravou výroby aktuálnej generácie modelu RAV4 v Číne.
Detaily čínskej ručnej práce!
Lajdácky orezané tesnenie zadného okna.
S takýmito veľkými špárami medzi jednotlivými dielmi karosérie a vyčnievajúcim tesnením sa u Toyoty zaručene nestretnete.
Nedopasovaný strešný nosič na batožinu z plastu, ktorý podľa nás nevydrží udržať za jazdy ani niekoľko párov lyží.
Krycie sklo zadného svetla s ohryzenými hranami.
Niektorí čínski výrobcovia si však uvedomujú, že na európskom trhu môžu preraziť iba serióznosťou. Príkladom je značka Brilliance JinBei z Šenjangu, ktorú na našom kontinente zastupuje luxemburský importér HSO Motors Europe. Importér už má podpísané zmluvy s distribútormi v 16 štátoch vrátane Českej republiky a do konca roka 2008 plánuje mať zastúpenie aj na Slovensku.
Limuzína strednej triedy BS6 pred niekoľkými mesiacmi tiež zažila v bariérovom teste metodikou EuroNCAP debakel (opäť ho uskutočnil autoklub ADAC), keď úroveň jej pasívnej bezpečnosti ohodnotili iba jedinou hviezdičkou. Výrobca ju ale medzičasom zrekonštruoval, pričom zmenil 65 dielov skeletu karosérie, na ktorých sčasti použil pevnejšie materiály. Vylepšený model absolvoval opakovaný test v španielskom skúšobnom a výskumnom inštitúte IDIADA Automotive, kde ho ohodnotili 3 hviezdičkami. Vylepšená verzia sa bude vyrábať od začiatku budúceho roka.
Na frankfurtskom autosalóne mal výstavnú premiéru nový model Brilliance nižšej strednej triedy BS2. Päťdverová karoséria merajúca 4,19 m vznikla v spolupráci s talianskym dizajnérskym štúdiom IDEA. Základnú verziu bude poháňať 1,6 l benzínový štvorvalec Mitsubishi výkonu 108 k. Pripravuje sa aj turbodiesel rovnakého objemu s priamym vstrekovaním paliva Common-Rail. Materiály použité v interiéri ukazujú, že čínski automobiloví výrobcovia sa rýchlo učia a ak pomocou európskych odborníkov trochu vylepšia dizajn, využijú produkty renomovaných subdodávateľov pre automobilový priemysel a postrážia finálnu kvalitu, v najbližších rokoch bude treba s nimi v Európe počítať.
Autor: kp