Štyrom ľuďom sme dali piť rôzne druhy alkoholu a nechali ich šoférovať. Aj po niekoľkých hodinách boli za volantom neistí.
Dve pivá alebo štyri deci bieleho vína, alebo tri poldecáky. Z tejto ponuky si mohli vybrať štyria účastníci nášho praktického testu skôr, než išli šoférovať. Alkohol vypili v priebehu jednej hodiny. Cieľom testu bolo merať účinky pijatiky na vodičské schopnosti, no najmä zistiť, ako rýchlo prestane na nich pôsobiť.
"Nie som zvyknutý, pijem veľmi málo, skôr príležitostne. Všade chodím autom," povedal Peter. Napriek tomu, že pije zriedkavo, sa na ňom 42-percentný destilát navonok veľmi neprejavil.
"Ak pijem alkohol, tak potom víno, k jedlu pri rodinných oslavách alebo spoločenskej večeri. Ak som unavený zvykne mi veľmi rýchlo stúpnuť do hlavy," povedal Michal, ďalší účastník nášho testu. Stalo sa, ako Michal predvídal. Účinky alkoholu boli vidieť na Michalovi najrýchlejšie, aj keď už po dvoch hodinách sa zdalo, že by opäť mohol sadnúť za volant. Napriek tomu si v aute ešte neveril a pri prechode úzkou bránou zrútil kužel.
Pre jedinú ženu v teste sme pripravili najťažšiu skúšku - päťdesiatpercentnú slivovicu. Pre Alenu bolo najväčším prekvapením pitie počas dňa. "Nikdy nepijem cez deň ako teraz," povedala.
Posledný testovaný Oliver pije, keď práve nešportuje alebo nešoféruje, pivo. To sme dali aj v našom teste. Každý tak pil ten druh alkoholu, ktorý pije najčastejšie. Na konci trojhodinového testovania by mohli z pohľadu polície šoférovať všetci okrem Aleny. Ona jediná nafúkala 0,4 mg/l, čiže viac ako 0,8 promile. Ostatní by sa zmestili do políciou tolerovaného limitu 0,3 promile. Šoférovanie by však nebolo bezpečné ani v jednom prípade.
Koľko zostane?
Ženský a mužský organizmus odbúravajú alkohol rôzne. Podľa odborných prameňov dokážu za hodinu odbúrať ženy 0,085 gramu a muži 0,1 gramu alkoholu na jeden kilogram svojej telesnej hmotnosti. Vstrebávanie alkoholu sa spomaľuje a znižuje, ak je v žalúdku potrava obsahujúca bielkoviny. Náš test ukázal, že odbúravanie alkoholu je individuálne. To, ako rýchlo sa alkohol v tele spáli, závisí od viacerých činiteľov - od hmotnosti človeka, množstva vypitého alkoholu a návyku naň. Kým jeden testovaný vodič by nemohol po troch hodinách od vypitia v podstate rovnakej dávky alkoholu sadnúť za volant, iný by nafúkal rovnú nulu.
Prečo nešoférovať
Šoférovať by však nemal ani ten vodič, u ktorého by dychový test nezistil, že pil. Keď alkohol v organizme klesne na minimálne hodnoty, neznamená to totiž, že hlava vodiča je úplne fit. Nastáva vyššie riziko spánku, prichádza nevoľnosť a duševné problémy, ktoré odvádzajú pozornosť vodiča.
Podľa kardiológa Petra Kyčinu telo na požitý alkohol okrem iného reaguje zvýšeným tepom srdca, stiahnutím ciev, rastúcim tlakom krvi a ďalšími procesmi na bunkovej úrovni. "S istotou môžeme povedať, že ak už nemáme alkohol v krvi, telo má väčšiu náchylnosť na tvorbu srdcových arytmií," povedal.
"Aj malé množstvo alkoholu prinajmenšom zvyšuje riziko nehody. A môže to byť aj veľmi vážna nehoda," povedal Peter Kucek, atestovaný klinický a dopravný psychológ. "Vždy to bude záležať na tom, kto alkohol vypije, v akej situácii a za akých okolností." Kucek ďalej upozorňuje, že čím náročnejšia je dopravná situácia, čím je človek vyčerpanejší, čím horšie má vnútorné rozpoloženie, tým horšie sú účinky alkoholu. Ak sa pohádal, niečo mu hrozí alebo sa niekam ponáhľa, môže katastrofálne následky spôsobiť aj také malé množstvo alkoholu, ktoré by vodič za normálnych okolností ani poriadne necítil.
Nikto nevie, kedy alkohol zmizne
Prítomnosť alkoholu pri dopravných nehodách stále stúpa. Kým v roku 2004 bol zistený v 4,47 percenta nehôd, v roku 2007 až päť percent nehôd motorových vozidiel spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu.
Rýchlosť odbúravania alkoholu (mg/l)
Začiatok 10 min po požití 2 hodiny po požití 3 hodiny po požití
Peter (destilát 42% 1,5 dcl) 0,0 0,21 0,12 0,10
Alena (destilát 50% 1,5 dcl) 0,0 0,25 0,38 0,40
Oliver Pivo (12st. 1,0l) 0,0 0,17 0,08 0,03
Michal Biele Víno (4 dcl) 0,0 0,17 0,03 0,00