Tradičná výhovorka účastníkov nehody, že si vypili bezprostredne po nej, nepomôže. Trestá sa už totiž rovnako. Poldeci na potlačenie stresu po nehode môže vyjsť na 15-tisíc korún a dvojročný zákaz šoférovania. Vodičovi zadržia preukaz aj vtedy, ak odmietne vykonať dychovú skúšku alebo sa ju snaží zmariť. Na dychové skúšky sme sa opýtali zástupcu hovorcu Prezídia Policajného zboru, Viktora Plézela.
Dokážu vodiči oklamať dychový test, ak budú vdychovať namiesto fúkania?
"Prístroj analyzuje určité množstvo vydychovaného vzduchu, preto ťahanie nie je možné. Príslušník Policajného zboru pred vyšetrením poučí vodiča o správnom používaní prístroja."
Čo ak vodič poučeniu nerozumie alebo nechce rozumieť?
"Ak aj po opakovanom poučení vodič nesprávne použije prístroj, považuje sa to za odmietnutie vykonania dychovej skúšky."
Majú výnimku ľudia s dýchacími ťažkosťami?
"Na vyšetrenie úplne postačuje zhlboka sa nadýchnuť a obsah pľúc neprerušovane vydýchnuť cez prístroj. Pri nesprávnom použití prístroja sa postupuje tak, ako som spomenul. Pokiaľ sa vodič nemôže z rôznych dôvodov podrobiť dychovej skúške, príslušník Policajného zboru ho vždy vyzve, aby sa podrobil lekárskemu vyšetreniu v zdravotníckom zariadení."
Bezprostredne po požití niektorých nealkoholických potravín, napríklad kompótu alebo keksu mila, môžem nafúkať. Mám šancu sa brániť?
"Podľa návodu na obsluhu prístroja vyšetrenie je objektívne, ak sa vykoná najskôr 15 minút po poslednom požití akejkoľvek požívatiny ktorá by mohla ovplyvniť vyšetrenie. Ak je výsledok pozitívny, môže byť po určitom čase vykonané opakované vyšetrenie, alebo vodič požiada o lekárske vyšetrenie a odber krvi na vyšetrenie plynovou chromatografiou."
Evidujete potraviny, z ktorých sa dá nafúkať ?
"Nie. Čo sa týka potravín, ktoré by mohli ovplyvniť vyšetrenie, Policajný zbor údaje tohto druhu neeviduje."