Červený kríž si nepýta za kurzy prvej pomoci od žiakov autoškôl všade rovnakú sumu. Tú určili aj podľa kúpyschopnosti obyvateľstva.
BRATISLAVA. Výslednú cenu vodičského kurzu ovplyvňuje aj cena, ktorú zaplatí absolvent za povinný kurz prvej pomoci. Budúci vodič zaň najviac zaplatí v Bratislave. Jedna autoškola zaň pýta 850 korún. Najmenej sa platí na strednom a východnom Slovensku. Cena môže byť aj okolo 300 korún.
Pravidlá organizovania kurzu prvej pomoci platia od 1. februára. Ministerstvo zdravotníctva určilo, ako takéto školenie má vyzerať. Červený kríž, ktorý ho robí, si zasa určil jeho cenu.
Koľko kurz stojí, závisí aj od kúpyschopnosti obyvateľstva, povedala hovorkyňa Slovenského Červeného kríža Mária Mišovičová.
Napríklad v autoškolách S.A.Š. v Banskej Bystrici a Autoprogres v Partizánskom kurz stojí 600 korún. „Peniaze si vyberá pracovník alebo aktivista Červeného kríža, ktorý určil cenu,“ hovorí riaditeľ Autoprogresu Anton Michalička.
V Topoľčanoch Červený kríž školí za 600 korún pre bežného zákazníka a 450 korún pre darcu krvi. „Ak máme voľný termín a s autoškolou zmluvu, robíme v autoškole, pomôcky si prenášame. Inak robíme na (svojom) sekretariáte,“ povedal Jozef Hasák z tamojšieho spolku.
Záleží na dohode
Žiadateľ o vodičský preukaz sa môže na kurz prihlásiť aj individuálne. V tomto prípade sa mu však môže stať, že bude cestovať ďalej, ako by cestoval do autoškoly.
Slovenský Červený kríž, ktorý takéto školenie robí, má totiž územný spolok v 38 mestách. Napríklad v Brezne, Ružomberku, Partizánskom, Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch či v Šali, kde majú aspoň jednu autoškolu, Červený kríž pobočku nemá.
Marika Kubíková z územného spolku Liptov tvrdí, že im nerobí problém školiť aj mimo svojho sídla. „Je to potom trošku komplikovanejšie, pretože na výučbu prvej pomoci treba niekoľko modelov a tiež techniku na prednášanie.“
Tu kurz stojí 500 korún, študenti a darcovia krvi ho majú za 400.
Žiakov autoškoly LuTo v Žiari nad Hronom, ktorú vedie Ján Bitala, Červený kríž školí vo svojich priestoroch. Ak ich je viac ako desať, kurz stojí iba 300 korún. V opačnom prípade to je o dve stovky viac.
Bitala hovorí, že autoškoly zatiaľ ešte nemôžu mať akreditáciu na zdravotnú prípravu. Ak ju mať budú, kurz môže byť lacnejší.
Aj autoškoly chcú školiť
Kurz sa skladá z teoretickej a praktickej časti. Nácvik prvej pomoci na figurínach treba absolvovať osobne.
„Kurz trvá osem hodín a je ukončený skúškou. Na základe úspešnej skúšky žiadateľ dostane od Slovenského Červeného kríža certifikát, ktorý použije pri skúškach na vodičské oprávnenie,“ povedala Katarína Chlebíková z Autoškoly Liberty v Novom Meste nad Váhom.
Koľko zaplatíte
Cena nie je jednotná, hoci kurz robí jediná organizácia - Červený kríž.
Najviac zaplatia v Bratislave. Jedna z autoškôl pýta 850 korún.
Zväčša kurz stojí okolo 600 korún.
Najnižšie sú ceny na strednom a východnom Slovensku.
V autoškole v Žiari nad Hronom za kurz pre viac ako 10 osôb vyberajú iba 300 korún. Pri menšom počte osôb to je 500.
(joč)