Pri kúpe auta myslite na bezpečnosť a investujte do ochrany pred šmykom a nepozornosťou. Príplatkové systémy dokážu sledovať vybočenie z cesty alebo mŕtvy uhol v spätnom zrkadle.
Pasažierov v aute nechránia iba airbagy a bezpečnostné pásy ale tiež systémy, ktoré majú nehode zabrániť. Auto s vynikajúcou ochranou posádky pri náraze nebude dostatočne bezpečné bez antiblokovacieho alebo stabilizačného systému. Každý automobil má totiž dva stupne ochrany cestujúcich.
Prvky aktívnej bezpečnosti sa snažia nehode zabrániť a urobiť všetko preto, aby nedošlo k nárazu. Systémy pasívnej bezpečnosti zasa slúžia už pri samotnom náraze. Motoristi a najmä predajcovia áut však považujú za dôležité iba airbagy alebo výsledky nárazových testov. Pritom stabilizačný systém, ktorý významne znižuje počet nehôd, odporučí málokto. So stúpajúcou rýchlosťou geometrickým radom klesá účinok ochrany posádky pri náraze. Stabilizačný systém alebo ABS však slúži rovnako dobre aj v dvestokilometrovej rýchlosti. Bezpečnostná výbava auta má byť vyvážená.
Falošná ponuka
Pri výbere bezpečnostných prvkov sa nenechajte opiť rožkom od predávajúceho. Tvrdenie, že práve teraz a iba pri tomto aute bude ABS v cene, je zavádzajúce, pretože ABS a čelné airbagy tvoria povinnú časť výbavy nového auta. Stabilizačnému systému ESP dajte prednosť pred ktorýmkoľvek prvkom príplatkového vybavenia. Lacnejšie autá k nám prichádzajú síce s bohatou výbavou ale bez ESP. Predajcovia potom zákazníkovi tvrdia, že dobrý šofér ESP nepotrebuje a klimatizácia alebo navigačný systém sú dôležitejšie. V skutočnosti by malo byť ESP nadradené ostatným prvkom výbavy, pretože dokáže zabrániť šmyku a havárii v situáciách, ktoré vodič nezvládne.
Základný výber
V hierarchii prvkov aktívnej bezpečnosti je na prvom mieste už povinné ABS a okrem najlacnejších áut treba pozornosť venovať aj stabilizačnému systému ESP, ktorý majú napríklad všetky automobily Mercedes v sériovom vybavení. Mercedes od plošného zavedenia ESP zaznamenal 42 percentný pokles tragických nehôd svojich áut. Postupne sa ESP stáva stále častejšie súčasťou štandardného vybavenia.
Xenónové svetlomety s natáčaním majú význam iba pri vysokom počte najazdených kilometrov a častých jazdách v noci. Na dochádzanie do práce a príležitostnú cestu na dovolenku postačia halogénové svetlá. Svietenie do zákruty alebo „cornering light system“ ocenia vodiči v meste, pretože hmlovka po otočení volantom osvetlí tmavý roh križovatky.
Bezpečný luxus
Z technologicky najmodernejších prvkov sa oplatí investovať do aktívneho tempomatu alebo varovania pred nežiadúcim opustením jazdného pruhu. Stále populárnejšie a v praxi dobre využiteľné je stráženie mŕtveho uhla v spätných zrkadlách, ktoré ponúka Audi Mercedes, Saab a Volvo. Drahé nočné videnie automobiliek BMW a Mercedes síce demonštruje možnosti technického pokroku ale za volantom skôr rozptyľuje, pretože vodič musí periférne sledovať obraz na monitore. Majiteľom luxusných limuzín odporúčame investovať do aktívneho riadenia, ktoré mení prevodový pomer v závislosti od rýchlosti.
Základné prvky aktívnej bezpečnosti
ABS – antiblokovací systém
Funkcia
Zabraňuje úplnému zablokovaniu kolies počas prudkého brzdenia. Vodič môže súčasne prudko brzdiť, meniť smer auta a obísť prekážku alebo zatočiť do zákruty. Bez ABS zostanú kolesá zablokované a auto neovládateľné.
Princíp
Najrozšírenejší a dnes aj v krajinách Únie povinný prvok štandardného vybavenia automobilu, ktorý krátko prerušuje tlak v brzdovom systéme, aby sa zablokované koleso pootočilo. Ide v podstate o extrémne rýchle prerušované brzdenie. ABS je schopné prerušiť brzdný účinok aj desaťkrát za sekundu a to nezávisle na každom kolese.
Použitie
Nezľaknite sa vibrácií v brzdovom pedáli a nepovoľte tlak nohy na brzdový systém, keď je ABS v činnosti. Systém neskracuje brzdnú dráhu, najmä na snehovej kaši a štrku zabrzdíte neskôr! Máte však možnosť prudko brzdiť a zároveň meniť smer auta.
Cena
Povinná súčasť výbavy každého nového auta.
"Podľa štatistiky malo v roku 1988 iba 0,6 % všetkých áut na svete ABS. V roku 2003 to bolo 69%"
BAS, BSA, EBV - brzdový asistent
Funkcia
Vytvára maximálny tlak v brzdovom systéme, aby rýchle stlačenie brzdového pedálu bolo aj efektívne. Mercedes pomocou brzdového asistenta skrátil reálnu brzdnú dráhu automobilov o 30 percent. Dnes ponúkajú systém takmer všetky automobilky, pretože podľa výskumu vodič v rizikovej situácii stúpi na pedál brzdy prudko, ale nie dostatočne silno a maximálny brzdný účinok auta zostáva nevyužitý.
Princíp
Elektronika monitoruje čas, za ktorý vodič preloží nohu z plynového na brzdový pedál a tiež rýchlosť stlačenia brzdy. Asistent vytvorí maximálny tlak v brzdovom systéme pomocou znásobeného účinku posilňovača. Súčasne do procesu vstúpi ABS, aby zabránilo zablokovaniu kolies.
Použitie
Po vzore automobilky Citroen býva asistent núdzového brzdenia vybavený automatickým zapnutím výstražných smeroviek, aby vozidlá vzadu dostali informáciu o núdzovom brzdení. Zapnuté smerovky vypnete spínačom alebo pridaním plynu.
Cena
Za brzdový asistent sa nedopláca, buď je súčasťou ABS alebo nie
ESP,DSC, VSA, VDIM, VSC – stabilizačný systém
Funkcia
Zabráni šmyku a nebezpečné situácie zvláda lepšie ako skúsený vodič včasným zásahom do stability auta. Systém ESP spozoruje začínajúci šmyk oveľa skôr ako vodič a dokáže mu zabrániť už na jeho počiatku. Auto vďaka ESP sleduje pôvodný smer, kým bez ESP by vodič na nerozvážny manéver doplatil nekontrolovaným šmykom. ESP pomáha znížiť počet tragických nehôd vo vysokých rýchlostiach, kedy nekontrolovateľne letiace auto naráža do protiidúcich áut alebo prekážok okolo cesty. ESP zachraňuje pri prudkej zmene smeru jazdy, rýchlom vjazde do zákruty a v situáciách, ktoré môžu skončiť šmykom.
Princíp
Elektronika monitoruje otáčanie kolies, a to porovnáva s natočením volantu a údajmi o priečnom a bočnom zrýchlení. V strede auta je senzor preťaženia G. Keď elektronika zistí začínajúci šmyk, zasiahne pribrzdením jedného z kolies, čím vytvorí protichodnú silu k začínajúcemu šmyku. V prípade potreby ESP zníži ťah motora, pretože v krízových situáciách vodiči zostávajú nohou na plyne.
Použitie
Nespoliehajte sa opovážlivo na účinok ESP. Riskantná jazda môže presiahnuť jeho možnosti. Zásah ESP sprevádza hluk od kolies a mierne šklbnutie autom. Zrovnanie šmyku nechajte na ESP a volantom sleduje iba pôvodný smer, zásah systému bude oveľa rýchlejší. Vypnutie ESP odporúčame iba pri pomalej jazde a brodení sa v snehu do kopca. V rebríčku príplatkového vybavenia má byť ESP prvoradé.
Koľko stojí
25 000 – 55 000 Sk
ASR, TCS – protipreklzový systém
Funkcia
Zabraňuje prešmykovaniu kolies na klzkom povrchu a pôsobením vysokého výkonu motora. Prudké pridanie plynu nevyvolá prešmyknutie kolies, ktoré by tak stratili schopnosť zrýchľovať a zároveň na hnanej náprave zatočiť do zákruty. Začiatočníkom umožní ľahšie pohýnanie na snehu a bezpečnejší prejazd zasneženej zákruty.
Princíp
Riadiaca jednotka porovnáva otáčky všetkých kolies a zisťuje rozdiely v poháňanej náprave. Aby sa kolesá nepretáčali, elektronika zasiahne do riadenia motora a zníži jeho výkon tak. V kombinácii s ESP je protipreklzový systém dokonalejší, vie pribrzdiť jedno pretáčajúce sa koleso a efektívne využiť silu motora. Ak sa začnú pretáčať obe, už zasiahne znížením výkonu motora.
Použitie
Systém ASR vypnite iba pri rozbiehaní sa do zasneženého kopca, ale zároveň citlivo narábajte s výkonom motora.
Cena
Býva súčasťou ABS alebo ESP, vo výkonných autách sériovo
ASF, AHL - natáčacie xenónové svetlá
Funkcia
Hlavné stretávacie svetlá sledujú smer zákruty v závislosti od natočenia volantu. Osvetľujú priestor, ktorý zostáva pri bežných svetlometoch ukrytý v tme. Vodič lepšie vidí vnútro zákruty, chodcov alebo prekážky. Inteligentné prevedenie adaptívnych svetlometov prispôsobuje tvar lúčov rýchlosti a prostrediu, v ktorom sa auto pohybuje. Iný tvar lúčov je v meste, kde treba osvetľovať krajnice a iný na diaľnici, kde je prioritou dĺžka osvetlenej cesty.
Princíp
Riadiaca jednotka sníma cez stabilizačný systém ESP uhol natočenia volantu a cez elektromechanický systém natáča hlavný svetlomet do požadovaného uhla. Bi-xenónové svetlá používajú jednu výbojku, ktorú vo funkcii stretávacích svetiel zakrýva kovová roletka.
Použitie
Adaptívne natáčacie svetlá využijú motoristi najmä na časté jazdy v noci a to isté platí aj o xenónových svetlách. Správne fungujúce xenónové svetlá samočinne nastavujú svoju výšku podľa zaťaženia auta, aby neosvetľovali protiidúce autá. Nie vždy to však funguje. Xenónové svetlá prestížnych značiek menia uhol lúča počas brzdenia aj zrýchľovania. Ako praktickú náhradu natáčacích svetiel odporúčame „cornering light system“, ktorý pomocou hmlového svetla osvetľuje priestor na rohu auta v nízkej rýchlosti. V obytných zónach a na parkoviskách má vodič prehľad o miestach mimo dosahu bežných svetiel. Navyše systém je dostupný aj v lacných autách.
Cena
23 000 - 55 000 Sk
A CC – adaptívny tempomat
Funkcia
Adaptívny tempomat okrem udržiavania vopred nastavenej rýchlosti reaguje na pomalšie vozidlá a prekážky. Samočinne spomalí auto a udržiava vopred nastavenú a bezpečnú vzdialenosť od auta vpredu. Ak prekážka pominie alebo sa jazdný pruh uvoľní, aktívny tempomat sám zrýchli na predtým nastavenú rýchlosť.
Princíp
Mikrovlnný radar v prednom nárazníku sleduje priestor pred autom a rozoznáva okrem vzdialenosti aj rozdiel v rýchlosti. Na základe týchto údajov zasiahne do riadenia motora, uberie z výkonu a zníži rýchlosť. Čím rýchlejšie sa prekážka blíži, tým väčší je brzdný účinok. Väčšina tempomatov sa samočinne vypne, keď rýchlosť klesne pod 40 kilometrov za hodinu.
Použitie
Výborný doplnok na preplnené diaľnice a jazdu v kolóne a v noci. V tme radar skôr spozoruje blížiace sa pomalšie auto a hlavne rozpozná jeho rýchlosť. V závislosti od rýchlosti zvolí bezpečnú vzdialenosť. Nové aktívne tempomaty dokonca upozorňujú na kritickú vzdialenosť medzi autami aj vtedy, ak nie sú aktivované. Z praktického hľadiska môže byť prekážkou drahšia oprava nárazníka po poškodení radaru. Z hľadiska bezpečnosti neoceniteľná pomôcka.
Cena
38 000 – 60 000
LDWS,AFIL, LDW, ALA – kontrola vybočenia z pruhu
Funkcia
Ochrana pred neželaným opustením jazdného pruhu varuje vodiča vždy, keď auto vychádza z jazdného pruhu bez smerovky. Vodiča upozorní vibrácia v sedadle alebo vo volante. Systém tak bojuje proti mikrospánku, nepozornosti a sčasti vychováva vodiča k používaniu smerových svetiel. Skôr ako auto prejde do protismeru alebo zíde z krajnice, systém urobí všetko preto, aby vodič zasiahol.
Princíp
Senzory v prednom nárazníku snímajú povrch cesty a rozlišujú biele čiary. Informáciu potom spracuje elektronika a vyšle povel do vibračného mechanizmu vo volante alebo v sedadle. Prvý prišiel s nápadom Citroen, ktorý vibruje tou časťou sedadla, na ktorej vodič prešiel cez čiaru. Samozrejme pri rýchlostiach pod 80 kilometrov za hodinu systém nereaguje.
Použitie
Systém v praxi reaguje aj na slabé a ošúchané čiary, pokiaľ sú ešte okom dobre viditeľné a na ceste nie je sneh. Dážď a vysoká rýchlosť mu neprekážajú. Otázne je, či dokáže vibrovanie okamžite prebrať vodiča z mikrospánku. Na boj s únavou a nepozornosťou za volantom je to dobre zvolený prostriedok. Navyše vodičovi pripomína, aby používal smerovky. Varovanie pred nežiadaným prekročením jazdného pruhu ponúkajú iba Citroen Audi a BMW.
Cena
20 000 – 55 000 Sk
ASA - kontrola mŕtveho uhla
Funkcia
Kontrola mŕtveho uhla sleduje priestor na bokoch auta a upozorní vodiča na prítomnosť auta v mŕtvom uhle spätného zrkadla rozsvietením LED diódy. Ak práve vtedy vodič vybočí a zapne smerovku, systém zvýrazní svetlo alebo vyšle zvukový signál.
Princíp
Mikrokamera alebo ultrazvukový senzor vysiela signál do mŕtveho uhla a rozoznáva predmety. Na základe analýzy elektronika rozsvieti výstražné svetlo a čaká na úmysel vodiča. Na nesprávne rozhodnutie reaguje spustením zvukového alebo svetelného alarmu.
Použitie
Významný pomocník pre jazdu v meste a hustej diaľničnej premávke. Svetelná signalizácia v spätných zrkadlách vyžaduje zvyk. Na vodiča má výchovný charakter, keď v kritickom momente nabáda k pozretiu do zrkadiel. Pre ľudí so slabým periférnym vnímaním bude lepšia zvuková signalizácia. V súčasnosti systém ponúka niekoľko automobiliek (Audi, Mercedes, Volvo, Saab).
Cena
20 000 – 30 000
Autor: rch