SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Rely Bratislava vyhral Poliak Grzyb

Po maďarskom Egeri a Rožňave sa kolotoč majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach - Tempus Becep Rally 2008 roztočil v metropole našej krajiny - Bratislave.

Z pomerne pohodlného absolútneho triumfu i prvenstva v triede N4 sa tešil Grzegorz Grzyb, majster Slovenska zo sezóny 2006.Z pomerne pohodlného absolútneho triumfu i prvenstva v triede N4 sa tešil Grzegorz Grzyb, majster Slovenska zo sezóny 2006. (Zdroj: Tomáš Kelement)

Po maďarskom Egeri a Rožňave sa kolotoč majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach - Tempus Becep Rally 2008 roztočil v Bratislave. Organizátori pripravili dvojdňovú súťaž s 11 rýchlostnými skúškami situovanými na štvorici úsekov s celkovou dĺžkou takmer 120 meraných kilometrov.

Béreš jr. s penalizáciou

Doterajší suveréni šampionátu - Jozef Béreš jr. s Róbertom Müllerom - vyhrali v Egeri i Rožňave a zaslúžene tak patrili k najväčším favoritom. Štartovou rampou prešlo ďalších 51 posádok z 6 európskych krajín, z nich k adeptom na triumf patrili Poliaci Grzyb s Mazurom (Fiat Punto S2000), Igor Drotár s Vladom Bánocim (Škoda Octavia WRC) či Peter Gavlák oslavujúci svoj 100. štart v kariére navigovaný Čechom Milošom Hůlkom (Mitsubishi Lancer). Najlepšie opäť raz začal Béreš, keď vyhral prvú a vzápätí aj druhú rýchlostnú skúšku. V RS3 skončil 3., ale kvôli technickým problémom sa opozdil pri výjazde zo servisnej zóny, za čo ho komisári „odmenili" 30-sekundovou penalizáciou. Východniar klesol na štvrtú pozíciu s 24-sekundovou stratou na čelo, ktorá sa v ďalšom priebehu ukázala ako rozhodujúca. Traja najrýchlejší po prvom dni sa zmestili do jedinej sekundy, keď viedol Drotár pred Orsákom (+0,2 s) a Grzybom (+0,6 s).

Grzybov premiérový tohtoročný triumf

Harmonogram podstatne dlhšej 2. etapy obsahoval 8 meraných testov. V jej úvode si ešte na krátko udržal vedenie Drotár, potom ho však postihla smola, keď odtrhol skrutky držiace koleso. V súťaži mohol pokračovať, no s minútovou stratou klesol na 4. miesto. Na čele sa tak ocitol Grzyb, ktorý v doterajšom priebehu šampionátu nedokončil ani jednu súťaž. 2. priečku si držal Orsák. Mladý český pilot sa k súboju s Grzybom neodhodlal, naopak, sám musel odolávať postupne sa doťahujúcemu Bérešovi. Ich vzájomný súboj vyvrcholil až v poslednej skúške, v ktorej Slovák ukrojil z Orsákovho náskoku ďalších 3,7 sekundy, ale v celkovom poradí mu na striebro chýbalo 6 desatín. Z pomerne pohodlného absolútneho triumfu i prvenstva v triede N4 sa tešil Grzegorz Grzyb, majster Slovenska zo sezóny 2006. Štvrtý Drotár si na svoje konto pripísal ďalšie víťazstvo v rámci triedy A8, v A7 dominoval Čech Petr Pospíšil (Honda Civic), A6 Zsolt Baracskai (Suzuki Ignis) a najslabšie „áčka" vyhral Gabriel Molnár (Škoda Felicia). V triede N3 opäť dominoval Maďar Zoltán Bessenyey (Opel Astra), N2 sa stali korisťou jeho krajana Istvána Radóa (Honda Civic) a najslabšie eNká (N1) Ladislava Stoklasa. Skupina F patrila Tomášovi Ondrejovi (Mitsubishi Lancer) a medzi historikmi bol najrýchlejší Jozef Béreš senior s Opelom Ascona. Slovenský šampionát bude najbližšie pokračovať v Bojniciach v polovici júla.