Jazda s formulou zmení pohľad na nami často podceňovanú disciplínu motoristického športu. Okruh pretekov formuly jeden je spoza volantu užší a rýchlosť nebezpečnejšia než sa zdá v televízii. Zážitok z preťaženia v zákrute vystrieda eufória zo zrýchlenia.
S nohami strčenými v úzkom tuneli, zadkom pár centimetrov nad zemou, volantom bez posilňovača a neskutočným rachotom za chrbtom čakáme na premiérový štart vo formule. Na okruhu Hungaroring je neznesiteľné teplo už o deviatej ráno, ale naštartovanie formulového motora vyvolá zimomriavky na chrbte. Po hodine teoretickej aj praktickej prípravy v boxoch púšťa trasúca noha tvrdú spojku. Monopost poskočí dopredu, ale nezhasne. Niektorí školáci vo formulovom aute opakujú štart a až na tretí krát sa im podarí pohnúť. Oveľa vzrušujúcejšie je radenie na šesťstupňovej sekvenčnej prevodovke. Radenie nás tak chytilo, že popoludní sa na dlani objavili prvé otlaky. Páka je totiž veľmi krátka a na preradenie treba vyvinúť značnú silu. Svoj podiel na mozoľoch mal aj kŕčovitý spôsob jazdy.
Nové pocity
Prvých pár kôl nikomu neprekáža jazdiť za sprievodným osobným autom maximálne stovkou. Treba si zvyknúť na radenie bez spojky, tvrdý brzdový pedál, podraďovanie s medziplynom a koniec koncov na samotný pocit byť pár centimetrov nad zemou a bez plechovej bariéry. Najviac prekvapuje držanie stopy v zákrute a účinok bŕzd vo vysokej rýchlosti keď funguje aerodynamika. Šoférovanie spôsobuje veľkú fyzickú námahu, najmä ak vodič drží telo v napätí a bojuje s odporom riadenia. Niet však úžasnejší pocit na okruhu ako cítiť blízkosť okolia a závan rýchlosti.
Strach z revu motora Moment správneho preradenia jednoduchým ale silným potiahnutím páky dozadu bez vytlačenia spojky má ukazovať červená LED dióda na volante. Najskôr sme mysleli, že otáčkomer je pokazený a pri vyššom reve motora sme preraďovali. Pri jednej akcelerácii zasvietila prvá LED-ka. Až tu sa nachádzal začiatok činného spektra motora, takže prišlo na rad prekonanie strachu zo stlačenia plynu. Niekoľko okruhov so skutočnou formulou stačí na to, aby človek aspoň čiastočne pochopil, čo sa deje za volantom Formule jeden. Pritom skúšaná formula BMW má výkon ako bežné auto strednej triedy. Kombinácia 140 koní a štyristo kilogramového monopostu má zázračný účinok. Stovku v nej pokoríte skôr než uplynú štyri sekundy a za ideálnych podmienok sa rozbehne až na 230 km/h. Začiatočníkovi to rozhodne stačí.
Pojem o rýchlosti V stoosemdesiat kilometrovej rýchlosti cítime silný vplyv obtekajúceho vzduchu na prilbu a tempo začína naháňať strach. S túžbou ísť ešte viac púšťame BMW dopredu a potom dobiehame. Na displeji zostáva zaznamenaná rýchlosť tesne pod dvestovkou. Na prvý krát stačí. A presne o to išlo pozývateľovi na okruh, francúzskej chemickej spoločnosti DuPont, ktorá okrem širokého záberu výrobných aktivít vyrába časti formulových vozidiel, vrátane kráľovskej F1. DuPont dodáva bezpečnostné systémy z kevlaru chrániace hlavu a krk jazdca. Z jej produkcie je špeciálna kevlarová palivová nádrž a špeciálne mazacie materiály do motora a pohyblivých častí. Už napohľad je jasné, že monopost BMW je z kategórie hi - tech. Všade sú použité ušľachtilé materiály a špeciálne diely. Samotné šasi zodpovedá prepisom pre F3.
Od pančúch ku kevlaru
Fabriku DuPont, ktorá momentálne vyrába materiály budúcnosti a vlastní desiatky patentov, založil v roku 1802 chemik E.I. du Pont. Firma po desiatkach rokov experimentov prišla v roku 1935 s nylónovými pančuchami pre ženy. O tri roky neskôr patentovala teflón. V šesťdesiatych rokoch vynašli nehorľavé oblečenie Nomex pre požiarníkov, kevlar, lycru a neskôr tkaninu Tyvex.
Finálová jazda
Tréningový program športového oddelenia BMW Motorsport a spoločnosti DuPont vrcholil jazdou za rýchlym vozidlom BMW 135i s výkonom 306 koní a profesionálnym šoférom. Za volantom formuly a s trochou pretekárskej praxe je toto rýchle BMW obyčajnou prekážkou na okruhu, a to aj v dvestovke na konci rovinky. Prvá skúsenosť s formulou končí vo fáze, keď vodič túži ísť naplno, bez obmedzení a vyskúšať hraničné možnosti. V tomto prípade však platí, že v najlepšom treba prestať.
V pretekárskom kokpite je poriadne tesno. Každý kilogram nadváhy je na obtiaž. Kevlarový rám auta je mimoriadne silný, oblúk nad hlavou vodiča odolá váhe 6000 kg.
Na odnímateľnom volante má jazdec všetky potrebné ínformácie o aute a okolí. Počítač monitoruje aj silu stlačenia brzdového pedálu.
Na okruhu Hungaroring sme jazdili viackrát, ale v monoposte to bolo najzaujímavejšie.
Každý motoristický nadšenec chce byť aspoň raz chvíľu pilotom formule. Kráľovnou motoristického športu aj po tejto skúsenosti zostáva rely, ale pohľad na jazdcov formule sa podstatne zmenil. Je to náročné.
Pred prvým naštartovaním sa treba s náradím dobre zoznámiť.
Teoretická príprava zahŕňa hlavné zásady jazdenia, spôsob radenia na sekvenčnej prevodovke a teóriu prejazdu zákrutou.
Kokpit nie je vôbec komfortný, ale tvrdý, plný vibrácií a hluku od motora.
Na konci cieľovej rovinky sme mohli kvôli obmedzeniam dosiahnuť iba 195 km/h. Aj to sa podarilo iba vtedy, keď sme nechali uvádzacie BMW 135 i odísť dopredu a potom rýchlo akcelerovali.
Pôvodne motocyklový motor najlepšie potiahne vo vysokých otáčkach, ktoré znejú za hlavou vodiča dosť hrôzostrašne.
Formula BMW – technické údaje Karoséria trup z karbónových vlákien
Bezpečnosť podľa FIA F3
Motor K 1200 RS
Objem 1171 cm
Výkon 103 kW / 140 k
Max. otáčky 8,200 / min
Krút. moment 128 Nm
Prevodovka 6 stupňová sekvenčná
Hmotnosť 455 kg
Zrýchlenie 0 – 100 cca 3,8 s
Maximálna rýchlosť cca 230 km/h
Cena 75 000 EUR
Pretekársky okruh F1 – Hungaroring Dĺžka 4382 m
Počet zákrut 16
Najmenší polomer zákruty 20 m
Najväčší polomer zákruty 400 m
Cieľová rovinka 304 m
Maximálne prevýšenie 36 m
Maximálne stúpanie 7 %
Ako jazdiť s formulou BMW • brzdiť pred zákrutou
• najskôr prudko zabrzdiť potom povoľovať
(klesá účinok aerodynamiky)
• podraďovať s medziplynom
• využívať aerodynamiku
• preraďovať bez spojky
• jazdiť v ideálnej stope
• od dotyčnice zákruty zrýchľovať
• v silnom pretáčavom šmyku brzdiť