Do vývoja nového auta sa nepustil sám, ale aplikoval bohaté terénne skúsenosti svojho koncernového partnera Nissan. Vlastné pokusy o vozidlo s pohonom 4x4 skončili totiž pre Renault v minulosti fiaskom, keď Kangoo 4x4 ani Scénic RX4 dieru do sveta neurobili.
Koncernové dielo
Prvé SUV francúzskej automobilky je výsledkom medzinárodnej spolupráce troch strán. Dizajn karosérie, čiastočne pripomínajúci Clio Grandtour alebo Hyundai Tucson navrhli v Renaulte. Povráva sa, že podobné línie by mal mať pripravovaný Scénic tretej generácie. Auto stojí na platforme modelu Nissan X-Trail, z ktorého je prevzaté zavesenie kolies (McPherson vpredu a viacprvková náprava vzadu) aj pripojiteľný pohon 4x4. Rovnakú platformu využíva i Nissan Qasqai, len meno X-Trail Francúzi používajú radšej, lebo znie terénnejšie.
Ďaleký východ
Výrobu dostala na starosti juhokórejská fabrika Samsung Renault Motors v Busane, čo cítiť a najmä počuť po prvých metroch jazdy na nekvalitnom povrchu - auto pôsobí veľmi tuhým, pevným dojmom. Napriek tomu, že testovací kus mal za sebou pomerne veľa jazdenia v teréne, interiér nás neotravoval žiadnymi akustickými defektmi. Samotní zamestnanci Renaulta po návšteve tejto fabriky sebakriticky priznali, že s takou prísnou kontrolou kvality výroby sa ešte nestretli. Takže počnúc Lagunou sa na kvalite v Renaulte naozaj tvrdo pracuje.
Praktický a priestranný
Každý nováčik sa pri vstupe do tohto segmentu snaží priniesť niečo vlastné, originálne. Renaultu sa to podarilo vložením svojho know-how v podobe vzdušnej, priestrannej kabíny s dobrým výhľadom a viacerými praktickými detailmi, typickými pre vany tejto značky. Počnúc ľahkým nastupovaním, výbornou ergonómiou až po odkladacie schránky v podlahe, malé stropné spätné zrkadlo na kontrolu detí sediacich vzadu a obrovskú panoramatickú strechu, na ktorú sú technici právom hrdí. V horúcich letných dňoch sa zaťahuje podobne ako v sesterských modeloch tieniacou sieťkou.
Zábava a vzduch vzadu
Pokiaľ ide o praktickú stránku interiéru, počas dvoch dní strávených za volantom alebo na sedadle spolujazdca sme nenašli nič, čo by nám prekážalo. Dokonca sa nám páči podstatne viac než kabína Nissanu Qashqai. Po dizajnovej a najmä kvalitatívnej stránke. Renault si dal viac záležať na výbere materiálov aj tvarovaní a čalúnení sedadiel, ktoré sú pevnejšie a pohodlnejšie. Pochváliť treba výduchy klimatizácie vyvedené až k zadným sedadlám. Cestujúci vzadu tam ocenia nízky stredový tunel, vyklápacie stolčeky na zadnej strane predných operadiel a pokiaľ máte radi kvalitnú hudbu, určite si priplaťte za najvyššiu verziu audio systému, prípadne do predných operadiel integrované obrazovky na prehrávanie DVD.
Dvojdielne veko kufra
Batožinový priestor ponúka v tejto kategórii štandardných 450 litrov. Trochu na diskusiu je jeho dvojdielne veko, keďže ide o kompaktné SUV, ktoré budú majitelia (alebo skôr majiteľky) tohto vozidla používať prevažne v meste. Viete si predstaviť ženu nižšieho vzrastu oblečenú v kostýme, ako sa cez vyklopený spodný diel naťahuje za batožinou k zadným operadlám? Z iného uhla pohľadu má však spodná časť veka výhodu: Pri dlhých trasách odstavíte mimo cesty, otvoríte kufor, na spodný diel vyložíte košík s jedlom a pitím a máte piknik. Prípadne si z neho môžete urobiť lavičku na prezutie korčúľ, lyží alebo sa len tak sa posadiť a kochať sa prírodou okolo vás. Nosnosť vyklápacej spodnej časti je 200 kg, takže bez problémov unesie aj dvoch dospelých.
Komfort na prvom mieste
Vďaka mäkšiemu nastaveniu pruženia Koleos boduje najmä komfortom jazdy a nakláňanie karosérie v zákrutách je únosné. No nečakajte, že cez serpentíny bude vypletať rovnako suverénne ako Ford Kuga, Subaru Forester či VW Tiguan. Riadenie je francúzsky necitlivé a bez spätnej väzby. Správaním na ceste sa radí skôr k lepšiemu priemeru. Viem si ho ale predstaviť ako výborného spoločníka do mesta alebo na cestovanie krížom cez Slovensko.
DNA Nissanu
Terénne schopnosti vozidla zodpovedajú podmienkam, v ktorých sa bude väčšinu času pohybovať. To znamená, že elektronicky riadená medzinápravová spojka (pochádzajúca z X-Trailu) v základnom nastavení posiela všetku silu motora na predné kolesá, v režime Auto elektronika sama rozhoduje o delení krútiaceho momentu medzi nápravy a pokiaľ sa dostanete do sťažených adhéznych podmienok (blato, poľná cesta, sneh) prichádza na rad pevné prerozdelenie krútiaceho momentu v pomere 50:50. Vyskúšali sme aj asistenta pre výjazd do kopca a systém HDC pre bezpečný zjazd, ktorý bez akéhokoľvek zásahu vodiča udržuje konštantnú rýchlosť 7 km/h a to aj pri cúvaní - ak sa vodičovi nepodarí vyškriabať hore svahom.
Jednoznačne nafta
Na výber sú 3 motory. 2,5-litrový benzínový štvorvalec od Nissanu vypusťte z hlavy, lebo doslova žerie a deklarovaný výkon 126 kW/171 k necítiť. Zvyšné dva naftové agregáty s rovnakým objemom 2.0 l, ale s rozdielnymi výkonmi, poznáme už Laguny a X-trailu. Aj v Koleose sú mimoriadne kultivované, s dostatočnou zásobou výkonu i krútiaceho momentu. Najviac kombinácii pohonu, prevodoviek a výbav ponúka slabší z nich. Silnejší nafťák sa bude dodávať zatiaľ len s manuálnou prevodovkou, čo môže byť mierny hendikep.
![]() |
Batožinový priestor ponúka v tejto triede štandardných 450 l. Dvojdielne veko má výhody aj nevýhody. K výhodám patrí nosnosť spodnej časti 200 kg. |
![]() |
Displej navigácie zobrazuje aj informácie o polohe vozidla, ktoré sa môžu zísť v teréne (kompas, výškomer, barometer). |
![]() |
Vyspelý pohon 4x4 pochádza z Nissanu X-Trail. Na výber sú 3 režimy: 2WD, 4WD Auto a 4WD Lock. |