CO2 pod morské dno a tým vytláčať ropu na náleziskách Draugen spoločnosti Shell a Heidrun spoločnosti Statoil v mori pri Nórsku, prispeje k znižovaniu emisií CO2 a tým aj ochrane životného prostredia. Celkové náklady projektu odhadujú firmy na 1,2 mld. USD až 1,5 mld. USD, pričom s ťažbou ropy s využitím CO2 by mohli začať už od roku 2010 až 2012. "Ak bude náš projekt úspešný, táto technológia sa môže rozšíriť do celého sveta," vyhlásil generálny riaditeľ Staoilu Helge Lund.
Projekt by ročne mohol použiť 2 mil. ton až 2,5 mil. ton CO2 ročne, čím by zamedzil úniku tohto skleníkového plynu do ovzdušia, a tým chrániť životné prostredie. Zároveň by pomohol riešiť potrebu nových zdrojov elektrickej energie pre Nórsko, kde sa zvyšuje dopyt po energii, ale zároveň klesá počet možností na výstavbu nových vodných elektrární. Statoil plánuje v Tjeldbergoddene v centrálnej časti krajiny postaviť elektráreň na zemný plyn s výkonom 860 megawatov, pričom odpadový CO2 z tejto elektrárne by chcel zachytávať a transportovať potrubím na náleziská ropy. Náklady na výstavbu elektrárne by mali predstavovať 4 až 4,5 mld. nórskych korún (NOK), pričom rovnaké náklady si vyžiada vybudovanie systému na zachytávanie CO2 a jeho transport.
Nórsko je tretím najväčším producentom ropy na svete, po Saudskej Arábii a Rusku. Takmer všetku elektrickú energiu získava krajina z vodných elektrární.
© 2005, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.