Cena ropy v stredu klesla tretíkrát za sebou. A opäť poriadne. Najaktívnejší aprílový kontrakt sa do 19:40 SEČ oslabil o 2,9 percent a po dvoch týždňoch sa opäť dostal pod hranicu 60 dolárov za barel. Od konca minulého týždňa sa ropa oslabila už o 6
FIMEX Capital o.c.p., a.s.
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
percent! Po správach, ktoré obchodníci v priebehu dňa dostali, to ani inak dopadnúť nemohlo. Najprv sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dohodla na udržaní ťažobných kvót na úrovni 28 miliónov barelov denne a potom americké ministerstvo energetiky oznámilo šokujúco vysoký nárast zásob ropy (+6,8 mil. barelov).
Prozápadne naklonení členovia kartelu OPEC, medzi ktorých počítame Saudskú Arábiu, Kuvajt, Katar a SAE, si uvedomujú nebezpečenstvo vysokých cien pre svetový hospodársky rast a rozhodnutím udržať kvóty dali jasne najavo, že chcú ropu dostať pod 60 dolárov za barel. Pri pretrvávajúcich problémoch v Nigérii a hrozbe uvalenia sankcií na Irán nemali na výber. Kvóta 28 mil. barelov ropy denne sa týka iba desiatich členov kartelu, Irak s denným exportom cca 1,5 mil. barelov stojí od zvrhnutia režimu Saddáma Husajna bokom.
Ešte raz zopakujme najväčší šok dňa: rezervy čierneho zlata v USA minulý týždeň stúpli o 6,8 mil. barelov! To predstavuje najvyšší nárast od konca októbra 2004, trh očakával maximálne 1,6 mil. barelov. Americké komerčné zásoby sú momentálne o 14 percent vyššie ako päťročný priemer. Viac ropy mali Američania naposledy v máji 1999... Táto správa úplne zatienila aj pokles rezerv benzínu (-1,1 mil.) a vykurovacieho oleja (-4,2 mil.). Vysoký nárast ide pravdepodobne na konto údržbárskych prác v rafinériách, ich vyťaženosť klesla o 2,2 percent na 83 percent.