Potom však nastúpili na parket býci a do 19:30 SEČ vyhnali cenu aprílového kontraktu o 1,3 percent na 63 dolárov za barel. Obchodovanie s týmto kontraktným mesiacom sa končí už v utorok a špekulanti rolujú pozície do neskorších termínov. Najaktívnejší májový kontrakt sa dostal tesne pod hranicou 65 dolárov za barel.
Výpredaj naďalej brzdia komplikácie v krajinách významných producentov ropy. Zajtra sa v New Yorku a v kompletnom zložení stretnú zástupcovia Bezpečnostnej rady OSN, ktorí sa budú zaoberať kauzou iránskeho obohacovania uránu. Výsledkom rokovania môže byť uvalenie obchodných sankcií na štvrtého najväčšieho producenta na svete. Popoludní prišiel s prekvapujúcou ponukou hlavný iránsky vyjednávač Ali Larijani, ktorý sa priklonil k návrhu irackého šiítskeho politika a naznačil, že Irán je pripravený bilaterálne rokovať s USA. Američania prerušili diplomatické styky s moslimskou krajinou po zvrhnutí šacha Rezu Pahlávího a obsadení americkej ambasády v Teheráne v novembri 1979. Signál rokovať je prvým umierneným gestom, ktoré Irán vyslal od začiatku „uránovej“ krízy. Obchodníci s ropou ho chápu ako medvedí signál, pretože naznačuje ochotu ustúpiť z doteraz ostrých vyjadrení, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k neuvaleniu obchodných sankcií na Irán.
Ale „býci“ zďaleka nie sú bezbranní - v Nigérii je od 18. februára odstavený terminál spoločnosti Shell, cez ktorý sa exportuje 455.000 barelov ropy denne. A nakoniec – tá istá firma dnes musela evakuovať 110 zo 184 pracovníkov kvôli požiaru na ropnej plošine Tern Alpha. Tá sa nachádza v Severnom mori pri škótskom pobreží a tento problém spôsobil výpadok ťažby v objeme 16.400 barelov denne.
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.