Cena ropy sa po včerajšom vyšvihnutí na 2-mesačné maximum 66,70 dolárov za barel držala v okolí uzatváracej úrovne 66,45. Investori sa do nákupov čierneho zlata nehrnú napriek povzbudivej správe o stave zásob v USA. Rezervy benzínu sa už päť týždňov
FIMEX Capital o.c.p., a.s.
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
za sebou znižujú, naposledy o výrazných 5,4 mil. barelov. Príčinou je nízka vyťaženosť amerických rafinérií, ktoré v súčasnosti pracujú na 87 percent svojich možností. Dlhodobý priemer v tomto období roka je 89 percent a ak by ho rafinérie držali, pokles zásob by sa zastavil. Ďalší nárast cien brzdia aj stále rastúce zásoby ropy v Spojených štátoch. Minulý týždeň narástli o 2,1 mil. barelov a nachádzajú sa na 7-ročnom maxime.
Korekcii cien bráni neochota Iránu spolupracovať s Bezpečnostnou radou OSN. Všetkých 15 členov (5 stálych, 10 nestálych vrátane Slovenska) sa v stredu dohodlo na ústretovom kroku k teheránskemu režimu. Irán dostane 30 dní na to, aby presvedčil inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o tom, že ukončil program obohacovania uránu. Iránsky delegát pri MAAE Ali Soltanieh v bezprostrednej reakcii uviedol, že „proces obohacovania je nezvratný“ a celý program má výlučne civilné využitie. Ak od neho Irán neustúpi, štvrtého najväčšieho producenta ropy na svete pravdepodobne neminú obchodné sankcie. Britský minister zahraničia Jack Straw sa vyjadril jasne: „Bremeno dokázať civilné využitie programu leží na nich. Svetové spoločenstvo už preukázalo v tomto smere veľkú trpezlivosť. Kalkulácia, že (vo veci ako postupovať voči Iránu) nenájdeme spoločnú reč, sa ukázala ako chybná.“