Po piatkovej korekcii spôsobila opätovný nárast neistota investorov z počínania Iránu. Štvrtý najväčší producent ropy na svete a druhý najväčší exportér kartelu OPEC dostal minulý týždeň 30 dní, aby presvedčil Bezpečnostnú radu OSN o zastavení programu obohacovania uránu. Burzoví špekulanti sa obávajú toho, že Irán dobrovoľne obmedzí dodávky svojej ropy na svetové trhy. Režim prezidenta Ahmadínedžáda by tak vyvolal nárast cien energií, čo by západnému svetu spôsobilo väčšie škody ako Iránu výpadok príjmov z exportu ropy. Irán demonštruje svoje sebavedomie námorným cvičením v Perzskom zálive, ktoré sa začalo v sobotu a potrvá do 6. apríla. Zúčastňuje sa ho 17.000 vojakov a 1500 lodí.
Veľkú úlohu v súčasnom rastovom trende zohráva pokles amerických zásob benzínu. Rafinérie v USA menia technológiu výroby a namiesto doteraz používanej chemikálie (metyl tributyléter) budú do benzínu pridávať etanol. Chcú sa tak vyhnúť prípadným budúcim obvineniam z kontaminácie podzemných vôd. Prechod na etanol spôsobil výpadky vo výrobe benzínu, ktorý sa sekundárne podpísal na náraste cien ropy.
Býčiu náladu na trhu zmiernilo vyjadrenie katarského „ropného“ ministra Abdullaha al-Attijaha, ktorý neverí, že na trhu je nedostatok ropy, „pretože milión barelov denne smeruje do zásobníkov.“ Tvrdenie podporuje skutočnosť, že zásoby čierneho zlata v USA sa zvýšili šesťkrát za posledných sedem týždňov a momentálne sa nachádzajú na najvyššej úrovni od apríla 1999.
Autor: FIMEX Capital o.c.p., a.s.