desaťkrát vyššie ako tie, ktoré si účtujú krajiny ťažiace ropu. Najväčšie zisky z tejto pridanej hodnoty potom majú rozvinuté krajiny," vyhlásil prezident islamskej republiky, neuviedol však, čo považuje za "reálnu cenu" ropy.
Svetové ceny ropy dosahujú v posledných dňoch historické maximá v dôsledku obáv z vývoja jadrového sporu medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom. Ahmadínedžád zároveň vyzval krajiny vyvážajúce ropu združené v OPEC aj mimo nej, aby vytvorili fond na zmiernenie tlaku vyplývajúceho z vysokých cien na chudobné spotrebiteľské krajiny tretieho sveta. "Ropa je hlavným majetkom národov, ktoré ju vlastnia. Jej cena by nemala byť znižovaná len preto, lebo vysoká cena ubližuje rozvojovým krajinám, pretože v tom prípade ťažia z jej nízkej ceny najmä svetové veľmoci," dodal Ahmadínedžád. Irán je štvrtým najväčším producentom ropy na svete.
Májové kontrakty americkej ľahkej ropy uzavreli stredajšie obchodovanie na newyorskej komoditnej burze NYMEX s nárastom o 1,1 % na novom maxime 72,17 USD za barel. Počas dňa stúpla cena americkej ľahkej ropy až na 72,4 USD za barel. Júnové dodávky ropy Brent zaznamenali rekordných 74 USD za barel, obchodný deň však uzavreli s 1,7-percentným nárastom na úrovni 73,73 USD za barel.
© 2005, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.