Viete, čo máte v lekárničke? Siahate po nej bežne, aj pri drobných poraneniach? Naučte sa ju správne používať! Nie je na ozdobu za oknom či v kufri auta kvôli dopravnej polícii...
Autolekárnička nám na cestách v prípade nehody poskytuje základný zdravotnícky materiál. Vieme ho však použiť a dokážeme posúdiť či nie je náhodou preexpirovaný? Už dávno neplatí - autolekárničku neotvárať. "Radšej ju skontrolujme! Dôležité je, aby sme po pamäti vedeli čo v nej máme a zároveň ju vedeli aj používať. Jej obsah stačí pravidelne dopĺňať. Kontrolujme pravidelne jej základnú výbavu a nebojme sa priniesť ju do najbližšej lekárne", radí Mgr. Zuzana Hrabáková, vedúca lekárnička z bratislavskej lekárne Zelená farmácia. "Tu nám poradia, ktoré veci sú už nepoužiteľné - najčastejšie len sterilný obväzový materiál alebo dezinfekčný prostriedok či rýchloobväz - a ponúknu nám napr. kompletnú sterilnú sadu na výmenu."
Podľa Smernice MZ SR z roku 2002 už netreba mať v autolekárničke napríklad gumové škrtidlo, ale do povinnej výbavy patria nožnice a dezinfekčné prostriedky v originálnom obale.
Jej obsah si ihneď v lekárni môžeme doplniť, napríklad tabletami proti bolesti hlavy (ktoré však neznižujú bdelosť vodiča), liekmi proti žalúdočnej nevoľnosti, hnačke a ak užívame lieky na alergiu, pribaľme si aj tieto.
Lekárne ponúkajú predpísanú lekárničku tiež pre motocyklistov, ale hodí sa aj pre cyklistov a peších turistov. Zmestí sa do každého batoha - obsahuje náplasti, obväz i dezinfekčný prostriedok.
Na prázdninové dni majú v lekárni spravidla hotové dovolenkové lekárničky. Ich obsah nám priamo na mieste prispôsobia „na mieru" - ak máme vysoký krvný tlak, cukrovku alebo iný zdravotný problém, doplnia ju o nevyhnutné bežne používané lieky - pred cestou si ich nezabudnime dať predpísať, ale i o lieky proti prechladnutiu a chrípke či potreby na drobné poranenia.
Autor: Natankuj / Interpharm