najväčšou pravdpodobnosťou skutočnosť, že Slovnaft, podľa ktorého sa cenovo orientuje väčšina čerpacích staníc a sietí ČS na Slovensku, nezmenil svoje ceny. Pravdu povediac, nemali na to ani príčinu. Týždňové priemerné ceny na svetových, podľa ktorých Slovnaft odvodzuje svoju cenotvorbu, sa príliš nehýbali.
Za posledné tri týždne (nepočítajúc minulý týždeň) sa týždňové priemerné ceny benzínov na burze v Rotterdame zdvihli dohromady približne o 16 dolárov za tonu (cca 0.35 Sk/liter) a ceny nafty dokonca klesli približne o dolár za tonu (cca 0.02 Sk/liter).
Pred dvomi týždňami v piatok sa na burze v Rotterdame začal, vplyvom rôznych okolností (najmä však kvôli poklesu cien ropy), výpredaj benzínov a nafty. To znamenalo kontinuálny pokles cien týchto komodít. Skončil sa síce minulý týždeň v piatok (pri benzíne, cena nafty klesla aj v piatok), to však nezabránilo výraznému zníženiu týždňových priemerných cien palív. U benzínov je to pokles približne o 35 dolárov za tonu za týždeň (cca 0.76 Sk/liter) a u nafty približne o 21 dolárov za tonu (cca 0.47 Sk/liter).
Ak by sme sa pozreli na obdobie posledných troch týždňov, týždňové priemerné ceny benzínov v Rotterdame poklesli približne o 19 dolárov za tonu (cca 0.41 Sk/liter). Pri nafte je to približne o 22 dolárov za tonu (cca 0.50 Sk/liter) menej.
Podľa našich odhadov by sa teda ceny pohonných hmôt na Slovensku mohli znížiť už tento týždeň (možno už zajtra). Ak by sa tak stalo, predpokladáme zníženie cien benzínov o 0.40 až 0.70 Sk/liter a cien nafty až o 0.50 Sk/liter.